Kripto Para

Dikkat: Kripto Paralara Vergi Gelebilir

  Türkiye’deki yerli kripto para yatırımcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de kripto para varlıklarına vergilendirme gelip gelmeyeceği konusu oldu. Uzmanlar, kripto para piyasasındaki vergi ihtimalini değerlendirdi…

  Kripto Paralara Vergi Gelebilir

  Kripto para basınında yer alan haberlere göre Türkiye, 2021 yılının ikinci yarısında kripto para piyasasını regüle edecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Mart tarihinde yapılan basın açıklaması, kripto para topluluğunda merak konusu oldu. Bakanlık, iş birliği halinde olduğu kurumlar aracılığı ile ülkedeki kripto para gelişmelerini yakından takip ettiğini açıkladı.

  Kripto para ve finans uzmanları, topluluğun ve yatırımcıların gündemine bomba gibi düşen kripto para vergisini değerlendirdi. Uzmanlar, Türkiye’de kripto para sektöründe kapsamlı bir mevzuat bulunmadığını hatırlattı. Söz konusu dijital varlıkların para veya emtia yerine “kripto varlık” olarak tanımlandığı belirtiliyor. Uzmanlara göre Maliye Bakanlığı bu şekilde tanımlama yaptıktan sonra kripto paraları regüle edecek ve vergiye tabi tutabilecek.

  Kripto Para Şirketlerinin Durumu

  Maliye Bakanlığı’nın açıklaması hakkında detaylı bilgilere ulaşan kaynaklara göre vergi uygulaması sadece perakende kripto para yatırımcılarını ilgilendirmiyor. Bunlarla birlikte ülkedeki kripto para şirketlerine de lisans ve asgari sermaye şartları getirilecek. Yapılan kapsamlı çalışmaların sonucunda sayısı 60’ı geçen bu şirketlerin çalışanlarında teknik yeterlilik ve SPK lisansı da aranacak. 

  Bu şartları taşımayan çalışanların, kripto para şirketlerinde çalışması engellenecek. Şirketler, belirtilen kurallara uymaması durumunda SPK lisansı alamadığı ve regüle edilmediği için faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacak. 

  Kripto Para Kazancına %10 Vergi İhtimali

  Bu hamlelerin kripto para yatırımcılarına da vergi olarak yansıyacağı belirtiliyor. Maliye Bakanlığı’na yakın kaynaklar, uzun vadeli kripto para yatırımcısından stopaj vergisi almayı henüz planlarına dahil etmedi. Ancak kripto para piyasasında kısa vadeli alım satım işlemleri yaparak buradan ciddi oranda gelir elde eden yatırımcılar için verginin çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

  Kısa vadeli kripto para alım satım işlemleri yapan yerli yatırımcı, kazanç elde ettikten sonra bu kazançlarından yüzde 10 oranında stopaj kesintisi verecek. Söz konusu vergi çalışmalarının 2021 yılının ikinci yarısında resmen uygulamaya geçirileceği planlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle