Kripto Para

BTC’den 14 kat fazla karbon salan finans sektörü!

  Son dönemde Bitcoin’in çevreye verdiği zararlar tartışma konusu olmuşken, ortaya çıkan son veriler bu tartışmalara farklı bir boyut kazandırdı. Birleşik Krallık'ın finans merkezinin, Bitcoin’e kıyasla 14 kat daha fazla karbon emisyonuna neden olduğu ifade edildi…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, son dönemde çalkantılı bir grafik çiziyor. Özellikle kripto para madencilik faaliyetlerinin yol açtığı karbon emisyonu ve çevreye verilen zararlar, sektörün gündeminde yer aldı. Tartışmalar, Tesla CEO'su Elon Musk tarafından başlatılmıştı.

  Elon Musk, şirketinin Bitcoin ile otomobil satma sürecini bu sebeple dondurduğunu söylemesi, kripto para piyasasında deprem etkisi yarattı. Öte yandan enerji tüketimi ve karbon emisyonu hakkında yapılan araştırmalar çok farklı sonuçları ortaya koydu.

  Bitcoin’den 14 Kat Daha Fazla Zararlı

  Sektörde tartışma konusu haline gelen bu alanda yapılan araştırmalar, Birleşik Krallık'ın finans merkezinin Bitcoin'den 14 kattan fazla karbon emisyonunu yaptığını gösterdi. Birleşik Krallık'ın bankaları ve varlık yöneticileri, 2019 yılında kredi verdikleri ve yatırım yaptıkları projeler yoluyla tam 805 megaton karbonmonoksit emisyonu yarattı. 

  Greenpeace ve WWF tarafından yapılan araştırmalar, bu miktarın havacılık ve deniz taşımacılığı sektörleri çıkarıldığında 455 megatonu bulan Birleşik Krallık'ın kendisini dahi 1,8 kat geçti. Bitcoin ise aynı süreçte yıllık 57,88 megaton karbon salınımına neden olmasıyla çok daha düşük seviyede kaldı. 

  Birleşik Krallık'ın Greenpeace Yöneticisinden Tepki

  Bitcoin'in neden olduğu karbon emisyonu Libya'nın karbon ayak izi benzer seviyede görülüyor. Ancak Birleşik Krallık'ın finans sektörü, yıllık emisyonu 776,61 megaton olan Almanya'yı bile geride bırakıyor. Greenpeace Birleşik Krallık'ın yönetici müdürü John Sauven bu konudaki tepkisini dile getirdi. 

  “Finans, Birleşik Krallık'ın kirli küçük sırrıdır. Bankalar ve yatırımcılar, çoğu ülkeden daha fazla emisyondan sorumlu” diyen Sauven tartışmalara farklı bir boyut kazandırdı. Öte yandan Elon Musk ve MicroStrategy CEO'su Michael Saylor, Kuzey Amerika'daki Bitcoin madencileri ile görüştü. Böylelikle kripto para madencilik faaliyetlerinde yeşil enerji kullanacak olan Bitcoin Madenciliği Konseyi kuruldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle