Kripto Para

PC oyunlarında gizli kripto para madenciliği yapılıyor!

  Bilgisayar dünyasının önde gelen antivirüs şirketlerinden Avast, korsan video oyunlarında bulunan bir kripto para madenciliği casus yazılımı tespit etti. “Crackonosh” adı verilen casus yazılım, oyunun kodu üzerinden madencilik yapıyor…

  Avast antivirüs, korsan bilgisayar oyunlarında bulunan yeni bir kripto para madenciliği casus yazılımı keşfetti. Crackonosh adıyla duyurulan bu madencilik casus yazılımı, bilgisayar oyunlarının kodunda gömülü tespit edildi. Kurulum işlemleri sırasında serbest bırakılan casus yazılım, böylelikle bilgisayarın kontrolünü ele geçiriyor.

  Korsan bilgisayar oyunlarında tespit edilen Crackonosh isimli virüs, bilgisayarınızda kripto para madenciliği yapıyor. Madencilerin madencilik işlem süresini hızlandırmak için sizin bilgisayarınızın bilgi işlem gücünü kullanmasına izin veren bu yazılım Avast antivirüs firması tarafında tespit edildi.

  Ücretsiz Bilgisayar Oyunu Sürümlerinde Gizleniyor

  Avast, en popüler bilgisayar oyunlarının ücretsiz sürümlerinin içinde Crackonosh isimli yeni bir kötü amaçlı yazılım (malware) tespit etti. Bu casus yazılım, kripto para madenciliği işlemleri için bilgisayarınızı ele geçiriyor.

  NBA2K serisindeki çeşitli oyunların kodunda gömülü bulunan Crackonosh casus yazılımı ayrıca Grand Theft Auto V, Far Cry 5, The Sims 4 ve Jurassic World Evolution gibi oyunlarda keşfedildi. Popüler bilgisayar oyunlarının sürüm derinliklerine gizlenen casus yazılım, kurulum sırasında serbest bırakılıyor.

  Monero Madenciliğinde Kullanılıyor

  İnternet forumlarında ve torrent sitelerinde dolaşan korsan bilgisayar oyunlarının içinde yer alan casus yazılım hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Bilgisayar işlemcisini ele geçiren Crackonosh, bu sayede bilgisayar korsanları için kripto para madenciliği sürecini kolaylaştırıyor. Son raporlar casus yazılımın 2018 yılı Haziran ayından beri piyasada olduğunu ortaya koydu.

  Avast antivirüs şirketi araştırmacısı Daniel Benes, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında korsanların Monero kripto para madenciliğine yoğunlaştığını söyledi: “Casus yazılım bilgisayarın sahip olduğu tüm kaynakları aldığı için bilgisayar işlemlere yanıt vermiyor. Kullanıcılar bilgisayarlarının daha yavaş olduğunu fark ediyor. Ayrıca bilgisayarların aşırı kullanım sebebiyle performansı giderek kötüleşiyor.” Uzmanlar, Crackonosh casus yazılımının Çek kökenli olduğuna inanıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle