Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 14 Ekim 2021

  Kripto para piyasasında bir süredir beklenen yükseliş hareketleri Perşembe gününde kendini göstermeye başladı. En büyük kripto para birimi Bitcoin öncülüğünde popüler kripto para birimlerinde ciddi oranda değer artışı görüldü. Basında yer alan haberlerin olumlu etkisi ile birlikte kripto para yatırımcılarını sevindiren gelişmeler yaşanıyor.

  14 Ekim 2021 Perşembe günü Bitcoin ve altcoin fiyatlarına etki eden gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu'nun yakın zamanda bir Bitcoin ETF başvurusuna onay verip vermeyeceği en büyük gündem maddelerinden biri oldu. Bu süreçte kripto para odaklı yatırım şirketi Bitwise, vadeli sözleşmeye dayalı ETF başvurusunun ardından, direkt olarak Bitcoin fiyatına endeksli bir ETF başvurusu daha yaptı. SEC’in bu başvurulara nasıl yanıt vereceği merak ediliyor.

  Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis "2021 Kripto Paraların Coğrafyası" isimli araştırma raporu basında geniş yankı buldu. Buna göre Çin’in Bitcoin’e savaş açmasından sonra Doğu Asya bölgesindeki kripto para endüstrisinin, diğer bölgelere oranla çok daha yavaş büyüdüğü kaydedildi. Binance ve Huobi gibi borsaların gelirlerinde azalma yaşandı. 

  Altcoinlerde ise Ripple şirketi, dijital sterlinin kullanımının Birleşik Krallık'ta artırılması amaçlayan, kâr gütmeyen kuruluş Dijital Sterlin Vakfı'na katıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada bu hamle ile Ripple’ın CBDC'lerin küresel olarak daha çok kullanılabilmesi için merkez bankalarıyla yaptıkları çalışmalara devam ettikleri vurgulandı. 

  Rusya devlet başkanı Vladimir Putin kripto paraların arkasında herhangi bir desteğin bulunmadığını belirtirken, “Kripto paralar ödemelerde kullanılabilir ancak petrol gibi enerji kaynaklarının ticareti için şu an çok erken” dedi. Putin, kripto paraların altında yüksek bir değer yattığına inanıyor. 

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Dogecoin güncellemesine olan desteğini yeniden gösterdi. Ünlü milyarder Dogecoin geliştiricisi Billy Markus'un Dogecoin Core 1.14.4'e geçilmesi yönündeki talebini onayladığını söyledi. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Perşembe gününde kripto para borsalarından gelen güncel verilere göre BTC fiyatında yüzde 3.18 oranında artış yaşanırken 57.484 dolara kadar yükseliş gerçekleşti. Altcoinlerde ise Ethereum liderliğinde boğa rallisi yaşanması yatırımcıların yüzünü güldürüyor. ETH fiyatı son 24 saatte yüzde 9 civarında değer kazanırken günün en çok kazandıran altcoini yüzde 17 artan Polkadot (DOT) olması dikkat çekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle