Kripto Para

Kripto madencisine 15 yıl hapis istemi! Hayret veren yöntem

  ABD’de bir ilçe nüfus müdürlüğünde, bilgi işlem bölümünde çalışan bir memur, tüm çalışma arkadaşlarından gizli bir şekilde nüfus müdürlüğünde kripto para madenciliği yaparken yakalandı. Nüfus müdürlüğüne yerleştirdiği mining cihazları bulunan adam, 15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

  Kripto para madenciliği konusunda daha önce birçok sıra dışı girişim haberi medyaya yansımıştı. Özellikle Çin’in başlattığı baskıcı politikaların ardından tüm dünyada daha fazla gündeme gelmeye başlayan kripto para madenciliği konusunda daha önce beklenmedik yerlerde beklenmedik adımların atıldığı görülmüştü. Hatta bir polis karakolunda bile kripto para madenciliği yapanlar olmuştu. Bu kez sıra dışı bir kripto para madencilik haberi, ABD’de bir ilçe nüfus müdürlüğünde görüldü.

  Yerlerdeki Döşemelere Bile Cihaz Yerleştirdiği Ortaya Çıktı

  ABD’de bir ilçe nüfus müdürlüğünde bilgi işlem departmanında çalışan Christopher Naples, tüm çalışma arkadaşlarından gizli olarak çalıştığı yere kripto para madencilik cihazı yerleştirdi. Bir süre boyunca madencilik için gerekli enerji maliyetini ortadan kaldıran Naples, müdürlükte kullanılmayan ve elektrik panosu süsü verdiği bölümlere 46 tane mining cihazı yerleştirdi. Naples, bu cihazların bazılarını yerlerdeki döşemelerde açtığı gizli bölmelere bile yerleştirdi.

  Naples, Kazanca Geçmenin Yolunu Bulmuştu

  Özellikle elektrik maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde, kripto para madenciliği kazançlı olmayabiliyor. Üstelik cihazların yıpranma payıyla birlikte, mining işlemleri yapan kişiyi zarara bile uğratabiliyor. Ancak Naples, enerji konusunda maliyeti kendi üzerinden atarak mining ile kazanç sağlamanın yolunu bulmuştu. Bölge halkının vergilerine yansıyan bu maliyet için Naples, şimdi 15 yıl hapis cezası alabilir.

  Bölge Savcısının Konuya İlişkin Yaptığı Açıklamalar

  Birkaç aydır gizli şekilde kripto para madenciliği yaptığı tespit edilen Christopher Naples’in, yaklaşık 6 bin dolarlık ek fatura gelmesine sebep olduğu anlaşıldı. Yakalanan Naples için bölge savcısı Timothy Sini, kefalete gerek olmadan serbest bırakma kararı verdi. Ancak mahkemede Naples, 15 yıllık hapis cezası ile yargılanacak. Konuya ilişkin olarak Savcı Timothy Sini şu ifadelere yer verdi:

  “Kasabamızda yaşayan vergi mükelleflerinin parasının çalınmasına ve devlet imkanlarının kişisel kazançlar için sömürülmesine izin vermeyeceğiz. Yasadışı kullanımlara kesinlikle izin verilmeyecek.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle