Kripto Para

Kripto vurgununun faillerine hapis cezası yağdırıldı!

  Güney Kore’de yaşanan en büyük kripto dolandırıcılık olayının failleri için mahkeme kararını verdi. 1,9 milyar dolarlık vurgun yapan V Global borsasının toplam 7 yöneticisine hapis cezaları verilirken, 22 yıllık hapis cezasıyla en büyük cezayı borsanın CEO’su Lee Byung-gul aldı.

  Mayıs 2021’de Güney Kore merkezli kripto para borsası V Global hakkında ortaya çıkan dolandırıcılık iddiaları sonrasında Gyeonggi bölgesinde polis ekipleri 22 ayrı adrese operasyon düzenlemiş ve borsanın bir piramit şeması oluşturarak müşterilerini dolandırdığı ortaya çıkarılmıştı. Müşterilerini dolandıran borsanın yöneticileri hakkında yürütülen davada, paraları zimmetlerine geçiren yöneticilere hapis cezası yağdı. Mahkeme, borsanın CEO’su Lee Byung-gul’a 22 yıl ile en fazla cezayı verirken, diğer 6 yöneticiye de 4 ile 14 yıl arasında hapis cezaları verildi.

  Borsa Yöneticilerine Ceza Yağdı

  V Global borsası, piramit şeması ile müşterilerine bir miktar kripto para yatırmaları karşılığında “en az %300’lük garanti kazanç” vaat ediyordu. Daha sonra borsanın 1,9 milyar dolarlık vurgun yaptığı ortaya çıkarıldı. Mahkeme, yöneticileri dolandırıcılık davasında çok sert cezalara çarptırdı. Ancak savcı, yöneticiler için bu cezalardan çok daha fazlasını talep etmişti. Söz konusu vurgunda 52 binden fazla yatırımcı dolandırılmıştı ve savcı, tüm failler için “ömür bayı hapis cezası” talep etmişti.

  Davacı tarafın avukatı olan Han Sang-jun yaptığı açıklamada, borsanın müşterilerini büyük bir kısmının orta yaş ve üzeri olduğunu söyledi. Avukat Sang-jun, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  “Müşterilerin çoğu rahat bir emeklilik hayatı isteyen, orta yaş ve üzeri kişilerden oluşuyordu. Birden fazla kişinin de intihar ettiğini biliyoruz.”

  En Az Yüzde 300 Kazanç Vaadi Verildi

  Güney Kore medyası, vurgunla ilgili detayları da paylaştı. Medyaya yansıyan bilgilere göre V Global borsası, müşteri çekmek için “yüksek faizli kazanç” kandırmacasını kullanmıştı. Konuya ilişkin bir haberde, borsanın 6 milyon Güney Kore wonu (yaklaşık 5 bin dolar) yatıran müşterilerine, en az %300 faiz vereceğini taahhüt ettiği belirtildi. Ancak borsa, bu noktada da müşterilerine bir oyun oynamıştı ve vaat ettiği bu faizi, kendi yerel token’ı olan V Cash ile ödemeyi taahhüt etmişti. Daha sonra piramit şeması olduğu anlaşılan sistemin çökmesiyle birlikte on binlerce yatırımcı mağdur olmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle