Kısa (Short) ve Uzun (Long) Pozisyon Nedir? Nasıl İşler?

  Yatırımcılar hem geleneksel borsada hem de kripto para borsasında pek çok farklı terim ile karşılaşıyorlar. Bu terimlerin anlamlarının bilinmesi, istenilen yatırım pozisyonlarının alınması ve yatırım hakkında fikir yürütülmesi için önemli. Bu yazımızda temel kripto para ticareti için gerekli olan kısa (short) ve uzun (long) pozisyonun ne olduğunu, nasıl işlediklerini ve örneklerini açıklamaya çalışacağız.

  Kısa (Short) Pozisyon Nedir?

  Kısa pozisyon veya short, daha çok fiyatın düşüşünün beklendiği dönemde kullanılan bir yatırım stratejisidir. Daha çok türev, vadeli işlemlerde kullanılır. Tipik borçlanma örneğidir. Eğer yatırımcı kripto para fiyatının düşeceğini düşünüyorsa, kısa bir pozisyona giriş yapar.

  Düşüş eğiliminde, bir kripto parayı ileri tarihte ucuza geri alma beklentisi üzerinden henüz sahip olmadan başka pariteye satma işlemine kısa pozisyon denir. Bu tanım aynı zamanda kısa pozisyonun işleyişini ifade eder. Kripto parayı borçlanarak aldıktan sonra yapılan işlemdeki satış fiyatı ve geri alış fiyatı arasında ortaya çıkan fark ise kısa pozisyon sırasında elde edilen kar olarak tanımlanır. Bu konuyu alt başlıklarda sunduğumuz örnek üzerinden çok daha iyi şekilde öğrenebilirsiniz. 

  Kısa (Short) Pozisyon Nasıl İşler?

  Kısa pozisyon aslında açtığınız yatırım pozisyonunda borçlandığınızı ifade eder. Bunu bir örnek ile anlatarak daha iyi kavramanızı sağlayalım. Yani düşüş beklentisi içinde olduğunuz kripto paradan bir miktar borç alıp, bunu ileride düşündüğünüz fiyat tabloya geldiğinde kapatarak kara geçebilirsiniz. Bugün 1 BTC’yi değeri 30 bin dolarken borçlandığınızı düşünelim. Bu durumda elinizde 1 Bitcoin ve 1 Bitcoin borç olur.

  Daha sonra bu 1 BTC’yi piyasada satışa çıkarmanız gerekir. Satış gerçekleştiğinde ise elinizde minimum 30 bin dolarınız ve size borç olarak verilen 1 BTC bulunur. İlerleyen sürede short pozisyonda eğer BTC fiyatı 28 bin dolara kadar düşer de, siz ikinci adımda 28 bin dolardan 1 BTC alarak, 1 BTC’lik borcunuzu kapatırsınız. Bu durumda ilk BTC borcunuzu 30 binden almış olduğunuz için geri ödemede 28 bin dolar karşılık vererek, yatırımdan 2.000 dolar kar elde edebilirsiniz. Ancak BTC fiyatı düşmek yerine artarsa sizde zarar girmiş olursunuz. En basit şekilde konuyu bu tip bir örnek ile açıklayabiliriz. 

  Uzun (Long) Pozisyon Nedir?

  Uzun pozisyon ise kısa pozisyonun tam tersi şekilde geleceğe yönelik potansiyel görülen ve artış beklenen kripto paralar için oluşturulur. Eğer yatırımcı kripto para biriminin uzun vade ardından değerlenebileceğine inanıyor ve teknik analiz ardından bunu görüyorsa long pozisyon açar. Long pozisyonun işleyiş mantığı erken vadede ucuz fiyattan kripto parayı almak ve uzun vadede bu kripto parayı elde tutarak, daha sonra en karlı fiyatta satmak üzerinedir. 

  Ancak long pozisyonda kripto paranın fiyatı tepe noktaya doğru artmaya devam ederken kişi yatırımdan çıkarsa zarar edebilir. Aslında uzun pozisyonda riskler sınırsızdır. Çünkü fiyatların süresiz olarak artması ve düşmesi üzerinden bir tahmin yapılmaya çalışılır. Kısa pozisyonda ise belirli bir tarih aralığında işlem yapılabilir ve kazanç satış fiyatları ile limitlidir. 

  Uzun (Long) Pozisyon Nasıl İşler?

  Örneğin daha iyi anlaşılabilmesi için düşük fiyat örnekleri üzerinden ilerleyelim. Örneğin Bitcoin’i 10 TL’den aldığınızı varsayalım. Bunu kendinize long pozisyon açarak gerçekleştirdiğiniz düşünün. BTC eğer belirli bir süre sonra 15 TL değerine çıkarsa ve siz uzun pozisyon açarken 15 TL’ye ulaşmasını beklemişseniz, pozisyonu kapatarak kar elde edebilirsiniz. 

  Ancak beklentileriniz bir türlü gerçekleşmiyorsa ve BTC fiyatı 8 TL’ye düşüş yapıyorsa, uzun pozisyonu kapatmanız halinde zararla karşılaşabilirsiniz. Uzun pozisyonda 8 TL’ye düşüş halinde de satışa gitmeme kararı alarak süreyi uzatma ve aklınızdaki fiyatın gelmesini bekleme şansınız mevcut. 

  Sonuç Olarak

  Short ve Long pozisyonlardan hangisi üzerine yatırım stratejisi izleyeceğiniz tamamen sizin tahminleriniz ve beklentileriniz ile ilgilidir. Eğer kripto paranın gelecekte fiyatının artabileceği sonucuna teknik ve temel analiz ardından tahmin ediyorsanız, long pozisyon için açabilirsiniz. Ancak kripto paranın kısa vadede düşüşü hakkında sinyaller daha yüksekse short pozisyon için bir işlem açmak daha mantıklı olabilir. Bu yolda karar vermeden önce yine grafik analiz, gündem takibi, teknik analiz konularından yararlanmanız gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle