Kripto Para

2021’de Olimpiyat oyunlarına NFT’ler damga vuracak!

  Kripto para sektörü ve sektörün bağlantılı olduğu alanlar, 2021 yılında yakaladığı popülariteyi genişletmeye devam ediyor. Bu kez de Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), yaklaşmakta olan oyunlar için NFT (non-fungible-token) koleksiyonunu piyasaya süreceğini açıklayarak gündeme geldi.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok büyük bir yaygınlaşma ve benimsenme ile karşılaştı. Kripto paraların bu denli benimsenmesi ise sektörün kapsadığı diğer alanlara da yansıdı. Kripto varlıkların sanat ürünleri olarak değerlendirilen NFT (non-fungible-token) ürünler, her şeyin dijitale dönüştürülmesi ile elde edilebiliyor. Benzersiz olan bu koleksiyon ürünleri, 2021 yılında özellikle de müzik, spor ve siyaset gibi alanlarda yer alan ünlü isimlerin dikkatini çekti. 2021’de zirvesine ulaşan NFT sektörüne bu kez de Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) dahil olmaya hazırlanıyor.

  NFT Sektörü ve Ünlü Akımı

  Birçok dünyaca ünlü şarkıcı, bazı çalışmalarını NFT’ye dönüştürerek sektörün popülerleşmesinde önemli rol oynamıştı. Ardından Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’da kendisine ait olan ilk tweet’i NFT olarak satışa çıkarmıştı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde “Charlie bit my finger” olarak da bilinen Youtube’un ilk viral videosu da NFT olarak satılmıştı. Son dönemlerde örnekleri git gide artan NFT sektörüne şimdi ise IOC adım atıyor. 2021 Tokyo Yaz Oyunları kapsamında, IOC NFT koleksiyonu çıkaracak.

  IOC NFT İçin nWay ile Çalışacak

  Yaz ve Kış Olimpiyat oyunlarını organize eden IOC, NFT koleksiyonu için video oyun geliştiricisi nWay ile ortak çalışacak. nWay, Olimpiyat rozetlerini temsil eden bir ürün hazırlayacak. IOC Televizyon ve Pazarlama Hizmetleri Müdürü Timo Lumme, atılacak olan NFT adımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Lumme söz konusu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Olimpiyat rozetleri, sporcuları, yargıçları ve yetkilileri tanımlamanın bir yolu olarak başladı. Fakat son 125 yılda Olimpiyat Oyunları geleneğine dönüştü. Bugün yapılan bu duyuru da bu geleneğin doğal bir evrimidir.”

  Rozetler Bu Kez Fiziksel Dağıtılmayacak

  Olimpiyat Oyunları normalde geçtiğimiz yıl düzenlenecekti ancak bilindiği gibi pandemi nedeniyle ertelendi. Pandemi süreci hala tam olarak sonlanmadığı için, normalde fiziksel olarak dağıtılan Olimpiyat rozetleri, bu kez fiziksel olarak dağıtılmayacak. Bunun yerine NFT koleksiyonu olarak satışa çıkarılacak olan rozetler, kriptografik versiyonu ile temsil edilecek. Ürünler nWay’in internet sitesinde 9 – 499 dolar fiyat aralığında satışa çıkarılacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle