Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 21 – 27 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında yatırımcılara büyük panik yaşatan sert düzeltme hareketlerinden sonra toparlanma belirtileri görülüyor. Geride kalan hafta BTC fiyatı çok volatil bir grafik izlediği için kripto para piyasasının genelinde dengesizlikler yarattı. Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen Bitcoin fiyatında iniş ve çıkışlara neden olan pek çok gelişme yaşandı.

  21 Haziran ile 27 Haziran tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  21 Haziran Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birim BTC yeni haftaya büyük bir sürprizle başladı. Çin’den gelen olumsuz haberlerin etkisi ile başlayan panik ortamında BTC satışları hız kazandı. Özellikle kripto para piyasasına sonradan giriş yapan acemi yatırımcıların da panik satışları yapmasıyla birlikte piyasadaki korku arttı. BTC fiyatı yüzde 10.97 oranında düşerken günün kapanışını 31.692 dolarda yaptı.

  Çin’den gelen kripto ticaretini askıya alma haberlerinin yarattığı korkuyla bugün Bitcoin fiyatı sert düştü. BTC’nin düşüşü altcoinleri de vurdu. Çin Merkez Bankası, ülkedeki bankaları kripto para birimlerine baskı kurabilmek adına toplantıya çağırdı.

  Çin Ziraat Bankası, Pazartesi günü erken saatlerde web sitesinde kripto ile ilgili hizmetlerin yasaklanmasını bildiren bir mektup yayımladı. İki bağımsız kaynaktan, gönderinin dakikalar içinde kaldırıldığı doğrulandı. Ancak mektubun içeriği kripto para yatırımcılarını dehşete düşürmeye yetti.

  22 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para haftanın ikinci işlem gününe biraz daha umutlu başladı. Sert düşüş sonrasında gelen tepki alımları, Bitcoin fiyatında kademeli yükselişi getirdi. Ancak analistler bu yükselişlere karşı uyarırken, yatırımcılar da piyasadaki toparlanma belirtilerinden umutlandı. 22 Haziran Salı gününde BTC fiyatı yüzde 2.54 artarken 32.496 dolardan işlem gördü.

  Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın kripto konusundaki olumsuz duruşunu yineledi. “Döviz piyasasında kaybetmek kazanmaktan çok daha kolay” ifadelerini kullanan başkan, spekülatif kripto varlıkların çok daha da riskli olduğunu belirtti. Bunun dışında olumlu haberler de dikkat çekti.

  MicroStrategy daha önce alacağını duyurduğu 500 milyon dolarlık Bitcoin’i ortalama 37.617 dolar maliyetle aldığını duyurdu. Micheal Saylor’un şirketi 37.617 dolar maliyetle 13.005 Bitcoin satın aldı. Böylelikle MicroStrategy’in toplam Bitcoin rezervi 105.085’e yükselirken ortalama maliyeti de 26.080 dolar oldu.

  23 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki sert düşüş sonrası toparlanma çabası çarşamba gününde de sürdü. BTC fiyatını olumlu etkileyebilecek haberlerin gelmesinin yanı sıra kurumsalların alımlarına devam etmesi toparlanmayı hızlandırdı. Bitcoin fiyatında yüzde 3.62 oranında artışın görüldüğü çarşamba gününde yeniden 33.674 dolar seviyesine kadar yükseliş görüldü. 

  CryptoQuant'ın verileri, stablecoin piyasasında büyük bir dönüşüm olabileceğine işaret etti. Yeni USDT arzı azalma gösterirken, USD Coin (USDC) gibi rakiplerinin arzı geçtiğimiz hafta artmaya devam etti. Analistler bu verilerden hareketle BTC fiyatında düşüş yaşanabileceğini açıkladı. 

  CoinShares'e göre kurumsal yatırımcılar, kripto para yatırımlarından satış yaparak kâr almaya devam etti. Art arda üç haftadır sermaye kaybeden Bitcoin fonları, Şubat 2018 tarihinden bu yana görülen en büyük sermaye kaybını yaşadı. ABD'li ünlü televizyonucu ve ekonomist Jim Creamer, Bitcoin'lerinin büyük bölümünü sattığını açıkladı.

  24 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para uzmanları “ölü kedi sıçraması olabilir” şeklinde uyarılarda bulundukları BTC fiyatı haftanın ilk günündeki çakılmadan sonra toparlanmaya devam etti. Bitcoin fiyatında yüzde 2.94 oranında artış yaşandı ve 34.665 dolara kadar yükseldi. Lider kripto para birimi bu sayede hafta başındaki seviyesinden sadece 1.000 dolar daha az fiyattan işlem görmeye başladı. 

  ABD’nin Wyoming eyaletinden Senatör Cynthia Lummis, son röportajda Bitcoin fiyatındaki düşüşün kendisini heyecanlandırdığını ve dipten Bitcoin alabileceğini söyledi. Öte yandan JPMorgan Chase analistleri, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) üzerinde temmuzun sonuna dek yapılabilecek satışların Bitcoin’in spot fiyatında baskı yaratacağını vurguladı. Bu durum piyasada daha büyük bir düşüşü tetikleyebilir.

  Dünyaca ünlü popüler yatırımcı Michael Burry, muhtemel bir Bitcoin boğa tuzağına karşı yatırımcıları uyardı. “Tuzağa düşmüş boğalar genellikle en son desteğe geriler” yorumunu yapan Burry, yatırımcıların piyasa konusundaki korkularını körükledi.

   Dallas Mavericks ekibinin sahibi olan ünlü milyarder Mark Cuban, BTC’nin altından üstün olduğunu ifade etti. Andreessen Horowitz son duyurusunda kripto para sektörüne yoğunlaşacak 2.2 milyar dolar değerinde bir Bitcoin girişim fonu kurduğunu açıkladı. Bu gelişmeler BTC yatırımcılarını heyecanlandırdı.

  25 Haziran Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Deneyimli analistlerin uyarıları doğru çıktı ve Bitcoin fiyatında yükselişin devam etmesi beklenirken sert bir düzeltme daha yaşandı. BTC yatırımcıları toparlanma sürecinin devam etmesini düşünürken yüzde 8.86 oranında ciddi bir kayıp meydana geldi.

  Lider kripto para birimi Cuma gününe 34.660 dolardan başlamış olmasına rağmen günü 31.594 dolar seviyesinde kapatabildi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı olarak görev yapan Fransız ekonomist Jean-Claude Trichet, kripto paraların mutlaka şeffaf olmaya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

  Guggenheim CIO’su Scott Minerd, teknik göstergelere dayanarak 10 bin dolar seviyesinin Bitcoin’in gerçek dip seviyesi olacağını söyledi. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, resmi Bitcoin cüzdanına sahip ülkenin yetişkin olan her vatandaşına 30 dolarlık Bitcoin verileceğini duyurdu. El Salvador bu hamlesiyle yasal olarak BTC airdrop başlatmayı planlıyor.

  26 Haziran Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi yine çok volatil bir hafta sonu geçirdi. 26 Haziran Cumartesi gününde BTC fiyatı 30 bin dolar desteğine kadar geri çekildi. Yatırımcıları ve BTC savunucularını endişelendiren bu gerileme sağlam destekten sıçrayıp yükseliş hareketi başlattı. Lider kripto para biriminin yükselişi yatırımcıları umutlandırırken gün içinde yüzde 2 artışla 32.243 dolara ulaşıldı.

  Kripto para borsası FTX’in 29 yaşındaki milyarder kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto para piyasasını yorumladı. Bankman-Fried, insanların kripto para alım satımı yapma eğilimlerinin kalıcı olduğunu savundu. FTX CEO’su, kurumsal para akışının da devam edeceğini söyledi.

  Bitcoin piyasasındaki son düşüşü yorumlayan Kraken Kurucu Ortağı ve CEO'su Jesse Powell, "Benim için parkta gezinti gibi" ifadesini kullandı. Yatırım şirketi ARK Invest, Grayscale Bitcoin Trust’a 29 milyon dolarlık yeni bir yatırım yaptığını duyurdu.

  27 Haziran Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Daha önceki hafta sonlarının aksine Bitcoin, bu hafta sonunda her iki günde değerinin arttırmayı başardı. BTC fiyatında hızlı yükseliş başlarken, kripto para basınına yansıyan haberler de dikkat çekti. Pazar gününde yüzde 7.55 oranında yükselen BTC fiyatı yeniden 34.678 dolar seviyelerine gelerek haftanın kapanışını yatırımcılarını sevindirerek yaptı.

  Merkezi kripto para borç verme platformu Celsius’un kurucu ortağı Alex Mashinsky, bu yıl Bitcoin’den büyük beklentileri olduğunu ve BTC fiyatının 160 bin doları görmesini beklediğini açıkladı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Çin’in Bitcoin madencilerine uyguladığı kısıtlamanın “trilyon dolarlık” bir hata olduğunu vurguladı.

  Ünlü ekonomist ve danışman Suze Orman, lider kripto para birimi Bitcoin’de sert bir düşüş yaşanabileceğini söyledi. Bitcoin’in son 10 gün içerisinde sürekli aşağı yönlü bir baskıyla karşı karşıya kalmasıyla birlikte, birikim cüzdanlarının sayısı artıyor. BTC fiyatı ve birikim cüzdanları arasındaki ilişki kripto para yatırımcılarının heyecanlanmasına yol açtı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle