Kripto Para

Kazakistan’dan kripto para hamlesi

  Kripto para sektörünün son dönemde en çok konuştuğu ülkelerden biri haline gelen Kazakistan, bankalara kripto para konusunda serbestlik tanıdığını duyurdu. Buna göre artık Kazakistan’da kripto para şirketleri banka hesapları açabilecek…

  Kazakistan’ın kripto para sektöründeki atılımı, madencilik tesislerinin desteklenmesinden sonra giderek hız kazandı. Elde edilen son bilgilere göre artık Kazakistan’da faaliyet sürdüren tüm kripto para şirketleri banka hesapları açabilecek. Bu serbestliğe göre kripto para borsaları bile bankalarla finansal hizmet işlemleri gerçekleştirebilecek. 

  Kazakistan hükümetinin bu serbestlik ile hedeflediği temel amacın, küresel topluluktan yeni kripto para yatırımları çekmek olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra Kazakistan’daki yerel kripto para yatırımcıları teşvik etmek için de dijital para birimi yatırımını ana akım hale getirmeye çalıştıkları belirtildi

  Kripto Para Sektöründe Kazakistan Etkisi 

  Çin’den kovulan kripto para madencilerinin büyük bir bölümü, madencilik tesislerini taşımak için yeni adres olarak Kazakistan’ı seçti. “Block reward miners” için en büyük hedeflerden biri olan Kazakistan, son aylarda dijital para dünyasının dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Ülkede kripto para birimlerinin benimsenmesinde de hızlı bir artış yaşanması, sektör için olumlu görülüyor. 

  Kazak yetkililer, şimdi de sektör için finansal hizmetlere erişimi artırmanın yollarını araştırıyor. Kazakistan Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği, ülkedeki kripto para borsaları ile bankalar arasında yasal köprü kurulacağını açıkladı. Kripto para uzmanları bu durumu müşterilerinin resmi ve açık bir şekilde kripto para birimi ile çalışmasına izin vereceği şeklinde yorumluyor. 

  Kazakistan CBDC Çalışmalarını Hızlandırdı

  Ülkedeki yerel haber kanallarında yer alan bilgilere göre Kazakistan Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) için düğmeye basıldı. Hükümet, bu konuda kripto paraların risklerini ve faydalarını değerlendirmek için pilot projeyi hayata geçirdi. 

  Blockchain derneğinde yönetici olan Sergey Putra, bir yıl içerisinde yaygın olarak kripto para kullanılabileceğini söylemesiyle yatırımcıları heyecanlandırdı. Deneyimli yönetici ayrıca hükümetin dijital para birimi endüstrisine daha fazla dahil olmasının zamanının geldiğini belirterek kripto para sektörüne yönelik adımları olumlu karşıladıklarını açıkladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle