Kripto Para

Kanada’da kripto platformlarına “Kumar” uyarısı!

  Ülkelerin yasal düzenleyicileri kripto para alanını düzenleme çalışmalarını hızlandırmaya devam ediyor. Bunun son örneği Kanada’da görüldü. Kanada Menkul Kıymetler Yönetimi (CSA) Başkanı Louis Morisset, kripto para odaklı şirketleri “yatırımcıları yanlış yönlendirmemeleri” konusunda uyardı.

  Hızla büyüyen kripto para sektörü karşısında, ülkelerin aldığı ya da almaya çalıştığı önlemler de şekilleniyor. Zira ülkeler, oldukça volatil bir yapıya sahip olan ve buna bağlı olarak birçok riski de bünyesinde barındıran kripto paraların, yatırımcıları mağdur etmesini istemiyor. Bu nedenle de düzenleyiciler, bu alanda düzenleme çalışmaları yürütmeye çalışıyor. Bunun bir örneği olarak geçtiğimiz haftalarda İngiltere, kripto para odaklı şirketlerin yaptığı reklamlar konusunda şirketlere yönelik bir uyarı yapmıştı. Şimdi ise benzer bir uyarı Kanada’dan geldi.

  Kanadalı Düzenleyiciler Kripto Platformlarını Uyardı

  Kanada Menkul Kıymetler Yönetimi (CSA) Başkanı Louis Morisset, ülkedeki kripto para odaklı şirketlerinin uygunsuz ve yanıltıcı olabilecek pazarlama stratejilerine yöneldiğini düşünüyor. Morisset, bu uygunsuz ve yanıltıcı reklamların, yatırımcıları aslında almak istemeyecekleri riskleri almaya ittiğini ve bu konunun fazlasıyla ciddiye alınması gerektiğini istedi. Morisset’in talepleri sonrasında CSA ve Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu (IIROC), 23 Eylül tarihinde kripto para şirketlerine yönelik uyarıda bulundu.

  Düzenleyiciler Reklamların “Kumar Türü” Promosyonlar Tanıttığını Düşünüyor

  CSA ve IIROC tarafından kripto şirketlerine yapılan uyarıda, “yatırımcıları yanlış yönlendirebilecek reklam ve pazarlama materyallerinden” kaçınmaları gerektiği vurgulandı. Ayrıca düzenleyici kurumlar, ülkedeki kripto para ticaret platformlarına yönelik bazı yönergeler de yayınladı. Düzenleyici kurumlar, Kanada’daki bu platformların sunduğu kampanya reklamlarının “kumar türü” promosyonlar olduğunu öne sürdü ve düzenleyiciler, bu durumun önüne geçmek istiyor.

  Kanada’da Platformların Kampanya Reklamları Arttı

  Kanada’da özellikle bazı kripto para şirketleri, yatırımcıları kendi platformlarına çekmek için abartılı reklamlarla yatırımcıların karşısına çıkmaya başladı. Örneğin bu şirketler, “1 hafta içinde üyelik açan yatırımcılara 10 dolar verilecek” ya da “X koleksiyonundan NFT’ler çekilişlerle dağıtılacak” gibi reklam kampanyaları sunmaya başladı. Bu reklamlar, kripto paralara ilgi duymayan insanların da dikkatini çekti ancak Kanadalı düzenleyiciler bu tür reklamları hoşnut karşılamadı.

  Lous Morisset’in Açıklamaları

  Söz konusu kampanya reklamlarını “bahis sitelerinin yaptığı reklamlara” benzeten CSA Başkanı Morisset, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Yanıltıcı reklamlar ve uygunsuz pazarlama stratejileri, yatırımcıları normalde kaçınacakları riskleri almaya teşvik edebilir. Menkul kıymetler yasası, IIROC kuralları kapsamındaki gerekliliklere uymamak, bir kripto para ticaret platformunun kayıt için uygunluğu hakkında endişelere yol açabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle