Bankacılık devinden BTC yarılanması raporu: Madenciler zorlanacak!

  Küresel finans devi JPMorgan analistleri, kripto para sektöründe merakla beklenen Bitcoin (BTC) ödül yarılanmasını değerlendi. Uzmanlar düşük elektrik harcaması olan madencilerin “halving” sürecini daha kolay geçirebileceklerini belirtiyor. Öte yandan yüksek maliyetli madenciler için kritik bir süreç yaşanılacağı öngörülüyor.

  Kripto para piyasasında son dönemde pozitif sinyaller görülürken Bitcoin (BTC) fiyatındaki hareketlilik yakından takip ediliyor. Bankacılık devi JPMorgan analistleri, kripto para yatırımcılarının merakla beklediği BTC ödül yarılanması sürecini değerlendirdi. Finans uzmanı Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibi “Bitcoin halving” hakkında dikkat çeken bir rapor hazırladı.

  BTC blok ödül yarılanması olarak bilinen “halving” 2024 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek. Bu yarılanmayla şu anda blok başına gelen 6.25 BTC’lik ödül 3.125 BTC’ye düşecek. Bu düşüşün önemli bir dayanıklılık testi olacağını belirten analistler madenciler için zor zamanların yaklaştığını vurguladı.

  Yüksek Maliyetli Madencileri Bekleyen Tehlike

  Yarılanmanın ardından düşük elektrik maliyeti olan madencilerin yeni sistemde daha rahat olacağını ifade eden uzmanların raporundaki ifadeler dikkat çekti: “Yüksek elektrik maliyeti olanlar ise zor zamanlar geçirecekler. Sonuç olarak madenciler, değişen bu ortama hem ayak uydurmak hem de kârlılıklarını devam ettirmek zorunda kalacaklar. Bitcoin üretim maliyeti modelimize göre saatlik kilowatt başına artan 1 sentlik maliyet, Bitcoin başına ise 4 bin 300 dolara denk geliyor. Bu durum, halving’in ardından ise 8 bin 600 dolara çıkabilir.”

  Madenciler Arasındaki Rekabet Artacak

  JPMorgan baş analisti Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibi tarafından hazırlanan BTC ödül yarılanması raporunda madenciler arasındaki rekabete değinildi. Analistler, 2024 yılının Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving yaklaştıkça madenciler arasındaki mücadelenin sertlik kazanacağını belirtiyor. Son dönemde bilgisayar gücünü temsil eden “hash rate” ve “madencilik zorluğu” üst üste rekor seviyelere yükseldi.

  Madencilik zorluğu tarihinde ilk kez 53 trilyonu geçerek 53.9 trilyon seviyesine çıktı. JPMorgan analistleri ayrıca mayıs ayında büyük ses getiren Ordinals popülerliğinin şu anda giderek azaldığına dikkat çekti. Uzmanlara göre bu durum madencilik gelirlerini de ciddi anlamda azalttı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle