Kripto Para

Kaçak madencilere ülkenin en büyük operasyonu!

  Ukrayna’da emniyet yetkilileri, yasa dışı olduğu öne sürülen bir kripto para üretim çiftliğine baskın düzenledi. Baskında, kaçak elektrik kullandıkları tespit edilen kaçak madencilerin tesislerindeki binlerce cihaza el koyuldu. El koyulan cihazlar arasında binlerce PlayStation 4 (PS4) de bulunuyor.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayından bu yana, kripto para madencileri ile ilgili gelişmeleri ve açıklamaları sık sık duymaya artık alıştı. Özellikle Çin’in kripto para madencilerine yönelik attığı yasaklama ve kısıtlama adımlarından sonra piyasaların en önemli gündem konularından biri kripto para madenciliği oldu. Çin’den dalga dalga dünyaya yayılan kripto para madencilik konusu, çeşitli bölgelerde çeşitli şekillerde kendisini göstermeye başladı. Bu kez bu konuya ilişkin olarak bir kaçak madencilik operasyonu haberi de Ukrayna’dan geldi.

  Elektrik Dağıtım Şirketinin Eski Binasını Kaçak Tesise Çevirmişler

  Ukrayna’da emniyet yetkilileri yasa dışı şekilde kripto para üretimi yaptığı iddia edilen bir madencilik çiftliğine baskın düzenledi. Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (SBU) yaptığı resmi açıklamaya göre söz konusu tesis, elektrik dağıtım şirketi olan JSC Vinnytsiaoblenergo’nun eski bir binasında faaliyet gösteriyordu. Açıklamaya göre kaçak madenciler, JSC’den çaldıkları elektrikleri gizlemek için elektrik sayaçlarının ayarlarını da değiştirdi. Böylece kaçak madenciler, kaçak elektrikle gizli bir şekilde yasa dışı madencilik işlemleri yapabiliyordu.

  “Ukrayna Tarihinin En Büyük Yeraltı Madencilik Operasyonu”

  Ukrayna emniyet yetkilileri, söz konusu baskını “Ukrayna tarihinin en büyük yeraltı madencilik operasyonu” olarak tanımladı. Söz konusu operasyonlarda tesislerde 3 bin 800 tane PlayStation 4 (PS4), 500’den fazla ekran kartı, 50’den fazla işlemci, çok sayıda laptop, çok sayıda cep telefonu ve çok sayıda flash bellek ile birlikte toplamda 5 binden fazla cihaz ele geçirildi.

  SBU tarafından yapılan açıklamaya göre, kaçak madenciler bu cihazlarla ve eylemleriyle Vinnysta şehrinde elektrik kesintilerine neden olacak kadar çok elektrik kullanıyordu. Ayrıca açıklamada, kaçak madencilerin çaldıkları elektrikten dolayı zararın 186 bin 200 ile 259 bin 300 dolar arasında olabileceği ifade edildi.

  PS4 ile Kripto Para Madenciliği Yapılabilir Mi?

  Kaçak madencilerin neden PS4 tercih ettikleri, bu baskından sonra ayrı bir tartışma konusu oldu. Zira elde edilen verilere göre PS4 cihazları, kripto para madenciliği için yeterli ya da uygun değil. Mevcut şartlarda ancak 16 PS4’ün aynı anda çalışarak tatmin edici miktarda kripto para üretebileceği ancak bunun da yasal elektrik kullanım şartlarında, maliyeti kesinlikle karşılamayacağı ifade ediliyor. Kaçak madenciler, elektriği çaldıkları için böyle bir yola başvurmuş olabilirler.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle