Kripto Para

İtalya Merkez Bankası’ndan kripto para uyarısı

  İtalya Merkez Bankası, ülkedeki kripto para yatırımcılarına önemli uyarılarda bulundu. Ülkenin düzenleyici kurumu Consob ile ortaklaşa bildiri yayınlayan banka, yüklü miktarda kayıp riskine karşı yatırımcıları uyardı…

  İtalya Merkez Bankası ve Consob tarafından yayınlanan bildiri, kripto para basınında da yer buldu. Bu bildiride piyasadaki Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin henüz kapsamlı bir şekilde regüle edilmediği vurgulanırken, yatırımcıların kayıplara karşı dikkatli olmaları gerektiği belirtildi

  Kripto para piyasasının çok volatil olduğu vurgusu yapılırken bu teknolojinin de vatandaşlar tarafından tam anlaşılmadığı ve karmaşıklığının problem yarattığı belirtildi. Piyasaların yasal olarak güvence altına alınmamış olmasının dikkat edilmesi gereken bir durum olduğu ifade edildi. Bilindiği üzere Avrupalı regülatörler, kripto paralara ilişkin henüz kapsamlı bir mevzuat hazırlamadı.

  Yatırımcılara Büyük Çaplı Kayıp Uyarısı

  Kripto para piyasası dünyanın dört bir yanından yeni aktörler kazanırken, Avrupa’da henüz bu alanda atılmış yasal adımlar mevcut değil. İtalya Merkez Bankası ve düzenleyici kurumu Consob, kripto para piyasasının bu haliyle alternatif yatırım ürünleri kadar şeffaf bir yapıya sahip olmadığını söyledi. 

  Kripto para basınında yer alan haberlere göre özellikle küçük ve perakende yatırımcılara önemli uyarılarda bulundu. İnsanların bu piyasanın dinamiklerini ve volatil yapısını tam anlamadan yatırım yapmaya kalkışmaları durumunda yatırdıkları paranın tamamını kaybedebilecekleri vurgulandı. 

  Kripto Para Düzenlemesi Hazırlığı

  İtalyan yetkililer tarafından kamuoyuna duyurulan bildiride kripto para piyasasındaki diğer risklere de yer verildi. Bu risklere; teknik arızalar, siber saldırılar ve dijital cüzdanlara erişimin kaybedilmesi gibi vakalar örnek gösterilerek küçük yatırımcının dikkatli olması gerektiği ifade edildi. Öte yandan kripto para piyasasındaki varlıklar ve ticareti için yasal düzenlemeler hazırlayan Avrupalı regülatörlerin, çalışmalarına hız kazandırdıkları öğrenildi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle