Kripto Para

İsrail’de 3 kripto para şirketine dava açıldı!

  İsrail’de iki şahıs, Moshe Hogeg ve ortaklarına 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenen üç farklı ICO ile (ilk dijital para arzı) yatırımcılardan toplam 250 milyon dolar değerinde para çaldığı iddiası ile dava açtı. Times of Israel haberine göre davayı açanların Singulariteam isimli girişim sermayesinin iki çalışanı olduğu belirlendi.

  Times of Israel’ın 31 Mayıs Pazartesi günü verdiği habere göre Singulariteam isimli girişim sermayesinin eski çalışanları olduğu belirtilen Eran Okashi ile Roee Brocial, Moshe Hogeg ve ortaklarına dava açtı. İkili, şirketlerin insanları dolandırdığı iddiası ile mahkemeye başvurdu. 

  Singulariteam şirketinin %70’lik bölümü Stox’un ve Sirin Labs’ın kurucusu olan Hogeg’e ait. Şirkette Adi Shelog %22,5, Ido Saleh Man %5 ve Yaron Shalem %2,5 oranlarında pay sahibi. Avishai Ziv Singulartiteam, Shumel Asher Grizim ise Leadcoin’in CEO’su olarak görev yapıyor.

  Sirin Labs Blockchain tabanlı bir akıllı telefon geliştireceğini açıklamıştı. Temmuz 2017’de şirket düzenlediği ICO ile 158 milyon dolar topladı. Aynı yıl bir tahmin platformu olan Stox da 34 milyon dolar topladı. Bundan bir yıl sonra, 2018’de Leadcoin’in 50 milyon dolar topladı.

  16,1 Milyon Dolarlık Dava Açıldı

  Toplamda yaklaşık olarak 250 milyon dolarlık para toplandı. Davacılar da toplanan bu paranın, şirket kurucularının kişisel harcamaları için kullanıldığını öne sürüyor. Paranın bir bölümünün Tel Aviv’de bulunan W Tower’da ve aylık kirası 15 bin dolar olan bir daireye harcandığı iddia edildi. Davacılar bu iddialar ile birlikte; Hogeg, Sheleg, Shalem, Sadeh, Ziv, Grizim, Singulariteam Hodling II ve Singaluriteam Ltd. aleyhinde 16,1 milyon dolarlık dava açtı.

  ICO Tanıtımlarında Kimler Yer Almadı Ki?

  Davacılar, 3 şirketin vaatleri doğrultusunda 3 ICO’ya da yatırım yaptıklarını, hatta ailelerini ve çevrelerini de ikna ederek yatırımda bulunduklarını dile getiriyor. Stox’un 2017’deli ICO’sunun reklamında ABD’li boksör Floyd Maywaether yer almıştı. Sirin Labs reklamında ise Lionel Messi ve Irina Shayk gibi isimler yer almıştı.

  Davacıların iddialarına göre söz konusu şirketler, hiçbir zaman yatırımcılara vaat ettikleri geliştirme hizmetlerini sunmadı. İddialara göre şirketlerin kurucuları, kripto para konusundaki regülasyon eksikliklerinden faydalanarak insanların paralarını çaldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle