Kripto Para

MicroStrategy BTC konusunda TCMB’yi örnek gösterdi

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü isimlerden MicroStrategy CEO’su Michael Saylor açıklamalarında TCMB ve Türkiye’yi örnek gösterdi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden şüphe edenler için hükümet müdahalelerini değindi…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı, piyasada dalgalı bir grafik çizerken, dünyanın pek çok yerinde BTC popülaritesi de artıyor. Kurumsal firmaların Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan ilgisi daha önce benzeri görülmemiş bir seviyede yükseliyor. Ancak bir de madalyonun öteki yüzü bulunuyor. 

  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin güvenliğinden şüphe edenler de hükümet müdahalelerini daha sık dile getirmeye başladı. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan kripto para dünyasının tanınmış isimlerinden MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, dikkat çekici ifadeler kullandı. 

  Türkiye ve TCMB Örneği Dikkat Çekti 

  Bitcoin hakkında hükümetlerden ve merkez bankalarından gelen yasaklamaların, Bitcoin fiyatına olumsuz etki etmeyeceğini ve ona zarar vermeyeceğini söyledi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, açıklamalarında bu duruma örnek olarak Türkiye’yi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) gösterdi. Kripto para dünyasının popüler isminden gelen bu açıklamalar kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  Bitcoin’in bir değer deposu olarak kullanımı ve kripto para birimi olarak rolüne dikkat çeken Saylor, bunun hükümetler için tehdit olabileceği durumuna yönelik ifadeler kullandı. Tartışmalar hakkında açıklama yapan MicroStrategy CEO’su, Türkiye’nin BTC’yi ödeme şekli olarak yasaklama kararı üzerinden örneklendirdi. 

  “BTC Yatırım Olarak Kısıtlanmadı”

  Türkiye örneğinde insanların Bitcoin’i para birimi olarak kullanılmasının istenmediğini söyleyen Saylor şunları aktardı: “Bu, IRS’nin 2014’te ABD’de, transfer için vergi getirdiklerini söylemelerinden farklı değil. Ayrıca etkili bir şekilde, bunu para birimi olarak kullanamayacağınızı söylediler. Dolayısıyla, temelde, para birimimizi tehdit ettiği için bir şeyin para birimi olarak kullanılmasını istemediğimizi belirtmek, insanları bir varlıktan mahrum etmekle aynı şey değildir.”

  “Ve hatta Türkiye merkez bankası bile Türk vatandaşlarını varlığa sahip olmaktan mahrum bırakmadı veya sınırlamadı.” sözleriyle açıklamasını bitiren Saylor dikkat çekti. Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan MicroStrategy CEO’sunun açıklamalarını yatırımcılar da yakından takip etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle