Kripto Para

Mossad kripto uzmanı arıyor! Peki neden?

  İsrail yerel basınında, İsrail’in ulusal istihbarat teşkilatı Mossad’ın, kripto para ve finansal teknolojiler konularında uzmanlar aradığına ilişkin haberler ortaya çıktı. Yerel basının haberine göre bu arayışın arkasında, anonim olarak yapılan kripto para işlemleri yer alıyor.

  Kripto paraların yaygınlaşması ile birlikte bu alanda ülkeler de kontrolü sağlamak için harekete geçmeye başladı. Zira Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin herhangi bir merkezi bulunmuyor ve hiçbir ülke bu kripto varlıkları kontrol edemiyor. Yatırımcılar ve kripto para kullanıcıları da transferlerde ve kripto para ticaretlerinde anonim olarak işlemler yapabiliyor. Ancak bu durum, kripto para sektörünün kara para aklama, terörü finanse etme ve dolandırıcılık gibi suç eylemlerine zemin oluşturduğu yönünde eleştirileri de gündeme getiriyor.

  Kripto para sektörünün sağladığı gizlilik, birçok kullanıcının tercih etmek istediği bir etken olsa da birçok ülke bu alanın daha şeffaf olmasını istiyor. Bu konuda birçok işleme başlayan ülkeler arasında, yerel basın haberine göre artık İsrail de var. İsrail’in medya kuruluşu olan Ynet’in 8 Ağustos tarihli haberine göre, İsrail’in ulusal istihbarat teşkilatı Mossad kripto paralar ve finansal teknolojiler konularında uzmanlar arıyor. Habere göre Mossad, kripto para dünyasındaki anonim işlemlerden dolayı bu adımı atmak istiyor.

  Mossad Kripto Alanına Neden Girmek İstiyor?

  Mossad, iddialara göre anonim ödemeler ve ekipman satın alma işlemlerinde kripto paralar kullanabilmek için uzman ya da uzmanlar arıyor. Ynet haberine göre Mossad, ilk kez açıkça kripto para konusunda uzmanlaşmış birini arıyor. Mossad’ın, kripto para alanında tam olarak nasıl var olmak istediği bilinmiyor. Ancak iddialar arasında Mossad’ın kripto paraların sağladığı gizlilikten “yararlanmak” istediği söylentileri de yer alıyor.

  Mossad Nasıl Bir Uzman Arıyor?

  İsrail’deki istihbarat toplama, gizli operasyonlar ve terörle mücadeleden sorumlu olan Mossad’ın görev tanımına bakıldığında, kripto para alanında var olmak istemesi mantıksız görünmüyor. Ynet’in haberine göre Mossad, fintech ve dijital para alanlarında teknolojik bir lider arıyor. Ayrıca Mossad’ın aradığı diğer pozisyonlar arasında “zorlayıcı ve dinamik bir rol” tanımı olan bir iş danışmanlığının olduğu da belirtiliyor.

  Hedefte Terör Örgütü Hamas Olabilir

  Hatırlanacağı gibi, 10 Temmuz tarihinde İsrail Ulusal Terörle Mücadele Finansman Bürosu’nun 84 kripto para adresine el konulmasını emrettiği ortaya çıkmıştı. Söz konusu adreslerin, terör örgütü Hamas ile bağlantılı olduğu bildirilmişti. Daha sonrasında da Hamas’ın; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USD) ve Dogecoin (DOGE) başta olmak üzere birçok kripto parayla işlem yaptığı, hesaplarında da yaklaşık 8 milyon dolarlık kripto para olduğu ortaya çıkarılmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle