Kripto Para

Türk BTC madencileri İran’a akın ediyor! İşte nedeni

  İran-Çin Ticaret Odası Başkanı Mecid Rıza Hariri, Türkiye’deki kuruluşların kripto para madenciliği için İran’a geldiklerini söyledi. Başkana göre Türkiye dışında Çin, Hindistan ve Polonya merkezli firmalar da ülkede madencilik tesisleri kuruyor…

  Kripto para piyasasına yönelik hamle ve önlemleri ile basında sık sık adından söz ettiren İran’da, kripto para madenciliği konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Edinilen bilgilere göre Türkiye, Çin, Hindistan ve Polonya merkezli kuruluşlar, İran’da kripto para madenciliği yapmak için ülkeye giriş yapıyor

  İran-Çin Ticaret Odası Başkanı Mecid Rıza Hariri tarafından açıklanan son verilere göre ülkeye milyonlarca dolar değerinde madencilik firması girişi yapılıyor. Sektördeki güncel bilgiler baz alındığında İran ve Venezuela ülkeleri, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliği yapmak için dünyadaki en uygun ülkeler olarak gösteriliyor. 

  Düşük Elektrik Fiyatları Nedeniyle Madencilik Tesisleri Kuruluyor

  Hariri, Türkiye’den de çok sayıda kripto para madencilik kuruluşunun tesis kurmak için İran’ı tercih ettiğini açıkladı. Yetkililer, ülkedeki kripto para madencilerinin günlük elektrik tüketiminin 300MW düzeyinde olduğunu açıkladı. Öte yandan İran Enerji Bakanlığı ise bu alandaki tüketimini 2 bin MW’ye kadar çıkabildiğini tahmin ediyor.

  Türkiye dışında Çin, Hindistan ve Polonya’daki kuruluşların kripto para madencilik işlemleri için İran’ı özellikle tercih etmelerinin bazı sebepleri bulunuyor. Riyal fiyatında yaşanan devalüasyon sonucu ülkedeki elektrik fiyatlarının ucuz olması bu sebeplerin başında yer alıyor. İran, ayrıca ülkedeki Bitcoin ve diğer kripto para madenciliği yapan yabancı şirketlere normalden pahalı fiyattan enerji sağlasa da uygun maliyetler öne çıkıyor. 

  İran’a 10 Milyon Dolardan Fazla Madenci Geldi

  İranlı yetkililerden alınan verilere göre İran’a gümrük yoluyla giren 20 bin civarında kripto para madencilik cihazı bulunuyor. Toplam ağırlığı 15 tondan fazla olan bu madencilik ekipmanlarının değeri 10 milyon doları aşıyor. Türkiye’den de çok sayıda kripto para madencilik şirketinin İran’a giderek burada tesis kurduğu öğrenildi. İran’da hükümet, yaz boyunca elektrik talebini karşılayabilmek adına ülkedeki madencilere 4 aylık bir çalışma engeli getirmesine rağmen son dönemdeki talepler giderek arttı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle