Kripto Para

İran’da yabancı kaynaklı tüm kriptolar yasaklanabilir!

  Kripto paralar konusuna mesafeli ve hatta karşı duruşu ile bilinen İran’da, ülkenin resmi kripto para biriminin yakında çıkacağı söylentileri gündeme geliyor. Şimdi ise İran’da yabancı kaynaklı tüm kripto paraların yasaklanması için yasa tasarısı hazırlıkları konuşuluyor. Bu hazırlık, resmi ve ulusal kripto para iddialarını güçlendiriyor.

  Kripto paralar 2009 yılında Bitcoin (BTC) ortaya çıktıktan sonra yıllar içinde piyasaya sürüldü. Git gide artan kripto paraların, insanlar tarafından en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de onların hiçbir ülkeye ya da yönetime bağlı olmaması. Merkezsiz yapıdaki kripto paralar, son yıllarda çok ciddi popülarite ile karşılaşınca, ülkeler bu alana müdahil olmaya başladı. Bu müdahalelerden biri de kripto para konusundaki karşıt tutumu ile İran’dan geldi.

  İran’ın Kendi CBDC’sini Çıkarmaya Hazırlandığı İddiaları Güçleniyor

  Medyaya yansıyan haberlere göre İran’da kripto paralara yönelik genel bir yasaklama hazırlığı yapılıyor. Ülkede, yabancı kaynaklı tüm kripto paraların yasaklanmasını onaylayan bir yasa tasarısının hazırlandığı konuşuluyor. Söz konusu yasa tasarısı, başta Bitcoin olmak üzere ulusal olmayan bütün kripto paraları kapsıyor. Bu gelişme, İran’ın merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarını hızlandırıp, kendi dijital parasını yakında çıkaracağı iddialarını da güçlendiriyor.

  İran’da geçtiğimiz hafta içinde kripto para madenciliği konusunda da çeşitli adımlar atılmıştı. İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı tarafınca verilecek olan lisans ile ülkedeki kripto para madencilerinin faaliyetlerini sürdürebileceği açıklanmıştı. Bakanlık tarafından bu alanda 30 madencilik şirketine lisans verildiği de ortaya çıkmıştı.

  İran ve Kripto Madencilik Operasyonları

  Bakanlık tarafından verilen bu lisansın kökleri aslında 2019 yılına uzanıyor. Zira o dönemde İran, yasa dışı kripto para madencilik faaliyetlerinin önüne geçmeye çalışmıştı. O dönemden bu yana başta yasa dışı kripto para faaliyetleri olmak üzere, İran’da kripto paralara yönelik operasyonlar devam ediyor.

  İran’da kripto para madenciliğine karşı alınan sert tavrın arkasındaki en önemli nedenin, ülkedeki elektrik kesintileri olduğu biliniyor. Bundan dolayı İran’da Mayıs ayında madencilere yönelik 4 aylık yasaklama getirilmişti. Hükümet, bu konuya ilişkin olarak da İstihbarat Bakanlığı’nı özel olarak görevlendirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle