Kripto Para

iPhone kullanıcıları kripto dolandırıcılarının kurbanı oldu!

  Büyüyen kripto para piyasaları ile birlikte artan dolandırıcılık girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Kripto para dolandırıcılarının hedefinde bu kez iPhone kullanıcıları vardı. Dolandırıcılar sahte bir uygulama ile iPhone kullanıcılarını flört uygulamaları ve Facebook üzerinden dolandırdı.

  Kripto para piyasaları özellikle 2021 yılında gelen benzersiz büyümeler ile birlikte çok geniş sınırlara ulaştı ve bu büyüme gün geçtikçe devam ediyor. Büyüyen kripto para piyasaları ile birlikte, kripto para endüstrisinin uzandığı hemen hemen her alanda da büyümeler gözlemlendi. Ancak bu söz konusu büyüme, beraberinde dolandırıcıların da iştahını kabarttı. 2021 yılında popülaritesi çok ciddi ölçülerde artan kripto paralar ile birlikte, kripto para dolandırıcılarının sayısı ve girişimleri de ciddi oranlarda arttı.

  Sahte Uygulamayla iPhone Kullanıcılarını Hedef Aldılar

  Kripto para dolandırıcılarının hedefinde bu kez iPhone kullanıcıları vardı. Dolandırıcılar, “CryptoRom” isimli sahte bir kripto para uygulaması ile iPhone kullanıcılarını çeşitli flört uygulamaları ve Facebook üzerinden dolandırmayı başardı. Dolandırıcılar; Tinder, Grindr ve Bumble gibi çeşitli flört uygulamaları üzerinden kurbanlarını dolandırdı. Benzer bir dolandırıcılık girişimi geçtiğimiz Mayıs ayında da yaşanmıştı ve dolandırıcılar o girişiminde iPhone kullanıcıları ile birlikte Android kullanıcılarını da hedef almıştı. Ancak dolandırıcıların hedefinde bu kez Android kullanıcıları yer almadı.

  Kullanıcılar Nasıl Dolandırıldı?

  Dolandırıcılar, Facebook ve çeşitli flört uygulamaları üzerinden oluşturdukları sahte profillerle iletişime geçtikleri kişileri CryptoRom uygulamasını kurmaya ikna etmeye çalıştı. Dolandırıcılar daha sonra, bu sahte kripto uygulaması ile kullanıcıların Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapabileceklerini söyledi. Küçük miktarlarda yatırımlarla uygulamayı deneyen kurbanlar, başta hiçbir sorunla karşılaşmadı. Ancak yatırımların miktarları arttıktan sonra kullanıcılar, bir daha bu sahte uygulamada kripto varlıklarına erişim sağlayamadı.

  Dolandırıcılar, Apple’ı da Geçmeyi Başardı

  Dolandırıcılar, geliştirdikleri bu yöntem sayesinde iPhone kullanıcısı kurbanlarından toplamda 1,4 milyon dolarlık kripto varlık çalmayı başardı. Ayrıca dolandırıcılar sadece iPhone kullanıcılarını değil; Apple’ın “Developer Enterprise” programını da geçmeyi başardı. Developer Enterprise, Apple Store’da yer alan sahte uygulamaları tespit eden ve engelleyen bir programdır. Ancak söz konusu program, kripto para dolandırıcılarını bu kez durduramadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle