Kripto Para

Yeni iPhone kripto ödemeleri alabilecek!

  Apple, yeni iPhone için akıllı telefonu, satış noktası (POS) cihazına dönüştürebilecek olan “Tap to Pay” (Tıkla ve Öde) özelliğini başlatmayı planladığını duyurdu. iPhone sahibi satıcılar ve şirketler için sunulacak olan bu özellik, kripto para birimleri ile ödemeleri de kapsayabilecek.

  Kripto para piyasaları, 2020 yılının ikinci yarısında dev dijital ödeme şirketi PayPal’ın sektöre adım atması ile birlikte ciddi bir popülarite kazanmaya başladı. Zira PayPal gibi bir platformun, kripto ile ödeme seçeneği sunması, milyonlarca kullanıcıyı kripto para sektörüne yönlendirdi. Bununla birlikte, kripto ile ödemeler ve bu ödemelerle ilgili sistemlerin yaygınlaşması, kripto para topluluklarını fazlasıyla heyecanlandırıyor. Bu alana yönelik adımlar atılmaya devam ederken, bir adım da dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Apple’dan geldi.

  Apple, “Tap to Pay” Özelliğini Duyurdu

  Apple, iPhone için akıllı telefonu, satış noktası (POS) cihazına dönüştürebilecek olan “Tap to Pay” (Tıkla ve Öde) özelliğini başlatacaklarını duyurdu. Apple’ın, şirketler ve satıcılar için geliştireceği bu özellik, bir yönüyle kripto para birimlerini de kapsıyor. Apple’dan gelen duyuruya göre iPhone sahibi olan satıcılar, Tap to Pay özelliği ile NFC teknolojisi sayesinde telefonlarını POS cihazı olarak kullanarak temassız ödemeler alabilecek. Yakında başlatılacak olan bu özellik; Apple Pay, temassız kredi kartı, banka kartları ve diğer dijital cüzdanlara sunulan destekleri de büyütecek.

  Tap to Pay ile Kripto Ödemesi Yapılabilecek

  Apple’ın, özellikle dijital cüzdanlara yönelik desteklerini büyütecek olması, kripto paraları da yakından ilgilendiriyor. Zira bu durumla birlikte eğer Apple doğrudan engel getirmezse; Coinbase Card, Crypto.com Visa Card veya benzer bir ödeme kartı kullanan kullanıcılar, Tap to Pay özelliği ile kripto para harcaması yapabilecek. Apple tarafından gelen açıklamada konuya ilişkin olarak şu ifadeler yer alıyor:

  “iPhone’da Tap to Pay özelliği; American Express, Discover, Mastercard ve Visa dahil, önde gelen ödeme ağlarının temassız kredi ve banka kartlarıyla birlikte çalışacak.”

  Doğrudan Bitcoin Ödemesi Yapılabilir Mi?

  Apple tarafından gelen açıklamada, Tap to Pay özelliğinin ilk olarak İrlanda – ABD merkezli fintech Stripe için sunulacağı ifade edildi. Gelen bu özellik ile birlikte Apple Pay’in, Bitcoin (BTC) ile doğrudan ürün ve hizmet satın alma işlemlerine izin verme ihtimalinin çok düşük olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu özelliğin, kullanıcıların kripto varlıklarını, satıcının talep ettiği dolar miktarına dönüştürebileceği ihtimali ön plana çıkıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle