Kripto Para

Nayib Bukele, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek

  Dünyada Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ilk ve tek ülke olan El Salvador’un Devlet Başkanı Nayib Bukele, 20 Ocak Perşembe günü Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan ve Devlet Başkanı Nayib Bukele göreve gelene kadar genellikle çete çatışmaları, ekonomik anlamda yaşanan zorluklar ve tehlikeli sokaklarıyla gündeme gelen El Salvador, artık Bitcoin (BTC) adımı ile dünyada tanınıyor. Zira El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ve tek ülke oldu. Ülkede 7 Eylül 2021 tarihinden bu yana ABD doları ile birlikte Bitcoin de yasal para birimi olarak kullanılıyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Buekele, Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı.

  El Salvador Devlet Başkanı Türkiye’ye Geliyor

  Türkiye’nin gündeminde bir süredir kripto paraların düzenlenmesine ilişkin kanun tasarısı gündeme geliyordu. Kanun tasarısının metin taslağının sızdırıldığı iddiaları ve bu taslakta yasaklama adımların ilişkin maddelerin yer alması, kanun tasarısı tartışmalarını da farklı bir boyuta taşımıştı. Birçok siyasi ismin dahil olduğu bu tasarıya ilişkin tartışmalar ve Meclis’te gerçekleştirilen görüşmeler gündeme gelmeye devam ederken, dünyada Bitcoin adımı ile tanınan El Salvador’un Devlet Başkanı’nın Türkiye’yi ziyaret edecek olması da akıllara çeşitli senaryoları getiriyor.

  Liderlerin Gündeminde Ne Olacak?

  Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ziyaret açıklamasında bulunan Bukele “Bu Perşembe Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ediyorum” ifadelerine yer verdi. Nayib Bukele ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hangi konularda görüşme gerçekleştireceği henüz bilinmiyor. Ancak iki liderin görüşmesinde ana gündem maddesinin kripto paralar ve bu alana yönelik atılması planlanan adımlar olacağı tahmin ediliyor.

  Türkiye’ye “Bitcoin Alın” Tavsiyesi Verilmişti

  Daha önce MicroStrategy CEO’su Michael Saylor gibi kripto para piyasalarında tanınan bazı isimler, Türkiye’ye kötü giden ekonominin düzeltilmesi için Bitcoin önerilerinde bulunmuştu. Saylor söz konusu tavsiyesinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 5 milyar dolarlık Bitcoin satın alabileceğini dile getirmişti. Saylor TCMB’nin rezervlerine ekleyeceği Bitcoin’lerin 5 sene içinde 50 milyar dolar değere ulaşabileceğini de ifade etmişti. Öte yandan Saylor, geçtiğimiz dönemlerde El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’yle de bir görüşme gerçekleştirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle