Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 31 Mayıs – 6 Haziran 2021

  Kripto para piyasasında bir süredir devam eden konsolidasyon sürecinde Bitcoin fiyatı çalkantılı bir grafik çizmeye devam ediyor. Kripto para yatırımcıları uzun bir süredir boğa rallisinin pozitif etkilerini görmek isterken, BTC fiyatında düşüşlerin yaşanması yatırımcıları endişelendiriyor. Geride kalan haftada lider kripto para birimi 40 bin dolar barajını aşamadı ve inişli çıkışlı bir grafik çizdi.

  Bitcoin fiyatında önemli gelişmeleri ve değişimleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  31 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde Bitcoin fiyatında pozitif görünüm etkili oldu. Lider kripto para birimi piyasaya yansıyan olumlu haberlerin de etkisi ile yüzde 4.62 oranında yükseliş gösterdi. Bitcoin fiyatı 35.644 dolarla başladığı günün sonunda 37.298 dolara kadar tırmandı. 

  Hindistan Merkez Bankası, 6 Nisan 2018 tarihinde alınan ve kripto para şirketlerine hizmet verilmesini yasaklayan genelge hakkında önemli bir duyuruda bulundu. Bu genelgenin Mart 2020 tarihli karar ile uygulamadan çıkartıldığını ve şu an kripto para sektöründe hiçbir yasağın olmadığını hatırlattı. Bu gelişme piyasada olumlu tepki gördü ve BTC fiyatındaki yükselişi destekledi. 

  Kripto para yatırımcıları, Bitcoin fiyatının dip yapıp yapmadığını tespit etmek için çeşitli stratejiler kullanırken uzmanlardan açıklamalar geldi. Zincir üstü faaliyet ve türev piyasası verileri daha fazla düşüş yaşanabileceğine işaret etti. Öte yandan kripto para borsalarının mayıs ayındaki ticari hacminin 2 trilyon doların üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı.

  Amerika’nın en eski bankası olan ve yakın zamanda kripto para sektörüne yönelik girişimlerde bulunan BNY Mellon bu sefer İrlanda hamlesiyle gündeme geldi. Dev banka, Dijital İnovasyon Merkezi isimli şubesiyle İrlanda’da kurumsal müşterilere kripto para hizmetleri vereceğini açıkladı. 

  1 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ikinci işlem gününde BTC fiyatında bir miktar geri çekilme yaşandı. Son 2 gündür yükselen Bitcoin fiyatı, salı gününde yüzde 1.64 oranında değer kaybederek yeniden 36.687 dolar seviyesine gerilemiş oldu. ABD Para Denetleme Ofisi’nin (OCC) yeni başkanı Michael Hsu, kripto paraların sert şekilde regüle edilmesi çağrısında bulundu

  Bitcoin madencilik firması Marathon, Bitcoin topluluğundan tepki çeken politikasını değiştirme kararı aldı. Bu zamana kadar yasaklı kişi ve kurumlar listesinde olan adreslerden gelen işlemleri onaylamayan şirket, bu uygulamasını değiştirdiğini duyurdu. Yeşil enerji kullanan madencilik şirketi Iris Energy Pty kurucu ortağı Daniel Roberts, verdiği bir röportajda çevresel tartışmaların Bitcoin’i öldürmeyeceğini söyledi.

  Fundstrat Global analistleri, Bitcoin grafiğinin çizdiği ters baş ve omuz formasyonu, yeni bir fiyat rekorunun habercisi olabileceğini söyledi. Uzmanlar bu trendin dayanıklı çıkması durumunda Bitcoin fiyatında 40 bin dolar sonrasında hızlı bir yükseliş gerçekleşeceğini düşündüklerini açıkladı. Max Keiser, MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı ile birlikte kurumsal ilgiyi kripto para sektörüne çekeceğine inandığını ifade etti.

  2 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Çarşamba gününde Bitcoin fiyatında yaşanan yükseliş yatırımcıların yüzünü güldürdü. Lider kripto para birimi gün içinde yüzde 2.37 oranında yükselerek yine hafta başındaki seviyesinin bir miktar üzerine çıktı. Günün sonunda BTC fiyatı 37.555 dolar seviyesinden işlem gördü.

  Standard Chartered birimi ve dijital varlık platformu OSL’nin ana şirketi, Avrupa’daki kurumsal ve tüzel müşteriler için bir dijital varlık komisyonculuğu oluşturmak için harekete geçti. Dev firmaların ortaklığında gerçekleştirilen platform ile kripto para alım satım hizmetleri sunulacak. 

  Goldman Sachs’in emtia bölümünün üst düzey sorumlusu ve araştırmacısı Jeff Curie, Bitcoin’in “dijital altın” olarak görülmemesi gerektiğini ve altınla çok farklı olduğun söyledi. Tron Foundation CEO’su ve Tron, BitTorrent, Poloniex gibi birçok kripto para borsası ile projesinin arkasında olan Justin Sun, BTC fiyatında 2. rallinin görüleceğini kaydetti. 

  JPMorgan Stratejisti ve Bitcoin uzmanı Nikolaos Panigirtzoglou, zayıflayan kurumsal talebin Bitcoin fiyatını muhtemelen 30 bin doların altına çekeceğini söyledi. BTC stok akışı modelinin yaratıcısı popüler analist PlanB, Bitcoin'in 2013 boğa piyasasındaki gibi hareket ettiğini değerlendirdi. Kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları boğa sezonunun bittiğini düşünürken uzun vadeli yatırımcılar bir rallinin daha yaşanacağını ifade ediyor.

  3 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının lideri, perşembe gününde de yükseliş hareketlerini korudu. BTC fiyatı güne 37.555 dolardan başlarken gün içinde yüzde 4.34 oranında artarak 39.187 dolarla günü kapadı. Uzmanlar, BTC fiyatında yükselişin devam etmesi için 40 bin dolar seviyesinin geçilmesi gerektiğini hatırlattı. 

  ABD'nin eski başkan adayı ve milletvekili Ron Paul, Bitcoin'in bir para birimi olarak tanınması ve vergilendirilmemesi konusundaki çağrısını yineledi. Miami Bitcoin Konferansı'na da katılacak 85 yaşındaki Paul, öncesinde verdiği röportajda Bitcoin’den vergi alınmaması gerektiğini söyledi. 

  Kuzey Amerika’nın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital Holdings, mayıs ayı genelinde 226,6 tane yeni Bitcoin kazdığını açıkladı. Şirketin rezervinde toplamda 5.518 tane Bitcoin bulunduğunun açıklanmasının ardından BTC fiyatındaki yükseliş hareketi hızlandı. 

  4 Haziran Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki yükseliş hareketleri, Elon Musk’ın attığı bir tweet sonrasında yerini düşüşe bıraktı. Bir anda kırmızıya dönen kripto para piyasasında BTC fiyatında kısa sürede 2 bin dolarlık kayıp yaşandı. Bitcoin fiyatı günü yüzde 5.96 oranındaki zararla 36.841 dolarda kapattı. 

  Son birkaç gündür 40 bin dolar sınırını zorlayan Bitcoin, Tesla CEO’su Elon Musk’ın attığı tweet sonrasında 365.00'e kadar düştü. Altcoinler de bu düşüşten ciddi şekilde etkilenirken Musk yine BTC savunucularından eleştiri aldı. Bitcoin ve kırık kalp emojisini yan yana koyup ayrılan bir çiftin görselini paylaşan Elon Musk’ın bu hamlesi BTC fiyatındaki düşüşü hızlandırdı. 

  Milyarder yatırımcı Mike Novogratz, günümüzdeki makroekonomik trend bozulmadıkça Bitcoin satmanın delilik olacağını söyledi. Galaxy Digital’ın CEO’su olan Novogratz, ayrıca Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasının uygun olmadığını da dile getirdi. Rusya’nın önde gelen bir çevrimiçi bankacılık kurumu olan Tinkoff, kullanıcılarına kripto para birimlerine yatırım yapma fırsatı sunmak için çalışmalara başladığını duyurdu. 

  5 Haziran Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki düşüş trendi cumartesi gününde de devam etti. Lider kripto para biriminin fiyatı yüzde 3.61 oranında kayıp yaşayarak 35.520 dolara kadar geriledi. Böylelikle BTC fiyatı hafta başlangıcından daha düşük seviyelere inmiş oldu. 

  CryptoQuant ve Glassnode gibi dev analiz firmalarından gelen analiz verileri, madencilerin Bitcoin’lerini nakde çevirmeye başladığını ortaya koydu. Hem CryptoQuant hem de Glassnode raporlarında yer alan bu veriler, kripto para piyasasındaki son durumu göstermesi açısından önemliydi. BTC fiyatındaki satış baskısının artması perakende yatırımcıları da endişelendirdi. 

  Çin’li kaynaklar, Çin’in Twitter’ı Weibo’nun çok sayıda kripto para hesabını engellediğini belirtti. Bu sosyal medya yasağı, kripto tarihindeki en büyük yasak olarak nitelendirildi. Bu hamlenin Çin’in kripto paralara yönelik baskılarının bir sonucu olduğu ifade edildi. Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB’nin başkanı olan Andrey Kostin, Bitcoin’in “sahte para” olduğunu ve banka olarak BTC’yi hiç sevmediklerini vurguladı.

  6 Haziran Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC fiyatında haftanın son işlem gününde de düşük volatiliteli bir gün yaşandı. BTC fiyatı güne 35.518 dolar seviyesinden başlarken, gün içinde en yüksek 36.434 doları gördü. En düşük 35.265 dolara kadar gerileyen Bitcoin yüzde 0.83 yükselişle günü tamamladı.  

  Ünlü analist ve kripto para araştırmacısı Swift Bitcoin fiyatının yeniden yükselişe geçebileceğini ve yükseliş trendinin başladığını gösteren analiz raporunu paylaştı. Finansal hizmetler şirketi Square CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin için bir donanım cüzdanı oluşturma planlarını duyurdu

  Bitcoin’e yaptığı yatırımlarla 92 bin BTC’nin üzerinde bir varlığa ulaşan MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, “Bitcoin inandığım tek yatırım” açıklamasını yaptı. Gemini kripto para borsasının kurucuları Winklevoss ikizleri, son on yılda yükselen Bitcoin’in hala en az 10 kat artmaya eğilimli olduğunu öne sürdü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle