Kripto Para

ABD enflasyonu beklentilerin altında! BTC boğaya çok yakın

  Küresel piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon rakamları açıklandı. Beklentilerin (yüzde 3.3) altında yıllık yüzde 3.2 olarak açıklanan enflasyon verileri sonrası Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasası hareketlendi.

  Kripto para piyasaları ve diğer riskli varlıkların geleceği açısından büyük önem taşıyan ABD enflasyon verileri açıklandı. Buna göre ekim ayında yıllık tüketici fiyat endeksi yüzde 3.2 oldu. Ekonomistler, bu dönemde yüzde 3.3 yıllık enflasyon bekliyordu. Beklentilerin daha altında gelen enflasyon rakamları riskli piyasalara umut ışığı yaktı.

  ABD Merkez Bankası’nın (FED) kritik önem atfettiği çekirdek enflasyon verileri de beklentilerden düşük geldi. ABD’de ekim ayı için çekirdek enflasyon beklentisi yıllık yüzde 4.1 iken açıklanan rakam yüzde 4 oldu. Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte kripto para piyasaları, altın ve gümüş gibi emtia piyasası hareketlendi.

  Enflasyon Verileri FED’in Faiz Kararını Etkileyecek

  FED’in faiz politikasındaki bir sonraki hamlesini öngörmek isteyen piyasalar, merakla beklenen enflasyon verilerini dikkatle takip ediyor. FED Başkanı Jerome Powell, faiz artırım veya sabit bırakma konusunda verilere bakmadan hareket etmeyeceklerini açıklamıştı. Tutanaklarda, FED’in 13 Aralık’ta vereceği faiz kararı öncesinde verilerin dikkatle izleneceği vurgulanmıştı.

  BTC ve Kriptolarda Yükseliş Beklentisi

  ABD enflasyonunun soğumaya başlaması, kripto para gibi riskli piyasalara olumlu yansıyabilir. Ekonomistler, bir sonraki FED toplantısında faiz artırımı beklemediklerini belirtirken 2024’te faiz indirimlerinin başlayabileceği fikri üzerinde tartışıyor.

  Brent petrolün varil fiyatındaki gevşeme ve ABD ekonomisinin güçlü duruşu FED’in önümüzdeki dönemde faiz indirimlerini gündeme alabileceğini gösteriyor. Bu durumda en büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında sert yükseliş hareketleri görülebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle