Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 29 Mart – 4 Nisan 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında kısmen az hareketli bir hafta geride kaldı. Son dönemde konsolidasyon sürecine giren BTC, yatay seyrine devam ediyor. Hızlı bir yükselişle haftaya başlayan Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeler ve haftanın önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  29 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Önceki gün bir miktar geri çekilme yaşayan Bitcoin fiyatı yeni haftaya pozitif görünümde girdi. Lider kripto para birimi, yükseliş beklentisi ile yüzde 3.32 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. 29 Mart Pazartesi gününe 55 bin 764 dolardan başlayan BTC fiyatı gün içinde gelen olumlu haberler ile birlikte haftanın ilk işlem gününü 57 bin 616 dolar seviyesinde kapamayı başardı. 

  BTC fiyatını yükselten gelişmelerin başında dünyanın en büyük ödeme şirketi Visa tarafından duyurulan Bitcoin haberi etkili oldu. Visa, ABD’li tüketicilere ödemelerinde USDT ve Bitcoin kullanımını açtığını duyurduktan sonra Bitcoin fiyatında hızlı bir yükseliş hareketi görüldü. Son günlerde inişli çıkışlı bir grafik çizen Bitcoin böylelikle yeniden yükseliş rallisi başlatacağını göstermiş oldu. 

  30 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  PayPal, yayınladığı yeni duyuru ile dünya çapında 26 milyon noktada Bitcoin (BTC) ve kripto para ödemelerinin yapılabileceğini açıkladı. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı da bu haber ile bir anda yükselişe geçerek 59 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Bunun yanı sıra kripto paralar üzerinden ödül ve faiz getirisi elde etme yöntemi olan “stake etme” faaliyetleri de vergilendirilebilir ticaret kapsamına alındı. 

  Glassnode verilerine göre bu yılın başında yüklü miktarlarda Bitcoin satan madenciler, fiyatın yükselişe geçmesi ile birlikte daha az miktarlarda satış yapmaya başladı. Bu gelişmeler BTC fiyatında pozitif görünümü destekledi. Lider kripto para birimi, dünkü yükseliş hareketinin üzerine yüzde 2 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Bitcoin fiyatı 30 Mart Salı gününü 58 bin 777 dolar seviyesinde kapadı. 

  31 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Joe Biden, Pittsburgh’da katıldığı bir etkinlikte 2 trilyon dolarlık ekonomik altyapı paketinin de müjdesini verdi. Bu gelişmeyi değerlendiren kripto para uzmanları, teşvik paketinin öncekilerde olduğu gibi BTC fiyatına olumlu yansıyacağını savundu. Bitcoin yatırımcıları da parasal genişlemenin kripto para piyasası açısından olumlu sonuçlar doğuracağını bekliyor

  Goldman Sachs Private Wealth Management, müşterilerine yılın ikinci çeyreğinden itibaren Bitcoin hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu. Kraken CEO’su Jesse Powell, Bitcoin fiyatının idrak edilemeyecek bir seviyeye ulaşacağını iddia etti. Bu açıklamalara rağmen Mart ayının son işlem gününde BTC fiyatında istenen yükseliş hareketi gelmedi. BTC fiyatı 0.01 oranında kayıpla günü bir önceki gün ile neredeyse aynı seviyede tamamlayarak beklentilerin uzağında bir performans gösterdi. 

  1 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Morgan Stanley, ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonuna (SEC) yaptığı başvuruda, kurumsal yatırım fonlarına Bitcoin’i eklemek istediğini belirtti. Dev banka, yüksek profilli kurumsal müşterileri için 12 farklı fonda Bitcoin alım satım işlemlerini açarak kripto para yatırımına imkan verecek. Goldman Sachs ve Morgan Stanley haberlerinden sonra bir haber de JP Morgan’dan geldi. JP Morgan analistleri Bitcoin fiyatında yaptıkları tahmini altın piyasasına göre orantılamıştı. 

  Küresel altın fiyatında yaşanan geri çekilme hareketinden sonra JP Morgan ekibi, Bitcoin fiyatındaki fiyat tahminini de düşürdü. Dev bankanın uzmanları, BTC için yeni tahminlerini 130 bin dolarlık fiyatla revize ettiklerini açıkladı. Bu gelişmeler BTC fiyatında yüzde 0.44 oranında değer artışı yaratsa da istenen yükseliş ivmesini getirmedi. Lider kripto para birimi günü 58 bin 977 dolar seviyesinde kapadı. 

  2 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Chainalysis tarafından derlenen verilere göre Türkiye’deki kripto para borsaları, geçen yıldaki hacim verilerine göre 40 kat büyümeyi başardı. Türk lirası, döviz kurunda yaşanan gelişmeler sonrası dolar karşısında güç kaybederken yerli kripto para borsaların hacmi büyüme gösterdi. Kripto para uzmanları bu verileri, yerli yatırımcının kripto para yatırımlarına büyük ilgi duymasının bir göstergesi olarak açıkladı. Global piyasalarda ise Bitcoin fiyatındaki olumlu görünüm devam etti.

  Son dönemde BTC piyasasının konsolidasyon sürecine girmesi, kripto para sektöründeki likiditenin altcoin piyasasına akmasına neden oldu. BTC dominansının düştüğünü belirten kripto para uzmanlarının bu açıklamaları fiyat üzerinde de yükseliş ve düşüş hareketlerinin sınırlı kalmasına yol açtı. Lider kripto para birimi 2 Nisan Cuma gününde haftanın en yüksek fiyat rekoru olarak 60 bin 134 dolara kadar çıktı. Artan satış baskısı sebebiyle kazançlarından bir miktar geri veren BTC, 24 saat içinde yüzde 0.44 oranında değer kazanarak 58 bin 977 dolarda günü tamamladı. 

  3 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Popüler kripto para şirketi Glassnode’un son verileri, Bitcoin madencilerinin Bitcoin’i satmak yerine biriktirmeye devam ettiğini ortaya koydu. Son dönemde BTC fiyatındaki hareketliliğin ana sebeplerinden biri olarak gösterilen Bitcoin madencilerinin kar satışları, ciddi oranda azalma gösterdi. Glassnode’un CIO’su Lex Moskovski tarafından paylaşılan verilere göre BTC madencileri, lider kripto para birimini satmak yerine biriktirmeye başladı. Kripto para uzmanları bu gelişmeyi Bitcoin fiyatında orta ve uzun vadede büyük yükseliş meydana geleceği şeklinde yorumladı. 

  Ünlü kripto para analisti Filbfilb, Bitcoin için kırılma tarihinin ise 14 Nisan ve öncesi olduğunu vurguladı. Uzun vadede BTC fiyatı hakkında iyimser olduğunu söyleyen analist, bu hafta içinde sert düzeltme hareketlerinin görülebileceğine dikkat çekti. Bununla birlikte BTC yatırımcılarında da düşen hareketlilik ile birlikte satış baskısının arttığı görüldü. Bitcoin fiyatı, 3 Nisan Cumartesi gününde yüzde 3.25 oranında değer kaybı yaşadı. Böylelikle yeniden 57 bin dolar seviyesine gerileyen BTC fiyatı hafta başındaki seviyeye geri gelerek yatırımcılarını üzdür. 

  4 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para uzmanları, Bitcoin’in yatırımcı tabanını etkileyen çok önemli iki gelişmeye dikkat çekti. BTC pazarında son dönemde geleneksel ve kurumsal çevrelerden gelen ilginin artmasıyla kurumsal yatırımlarda artış oldu. Böylelikle Bitcoin fiyatı bir değer varlık deposu olarak yükseliş performansı gösterdi. Tesla’nın BTC’ye yaptığı yatırım ve BNY Mellon’un BTC ile diğer kripto varlıklar için entegre hizmetleri duyurması haberleri Bitcoin fiyatını mevcut seviyelere çıkardı. 

  Bu gelişmeler lider kripto para biriminin fiyatında yükseliş hareketinin devam edeceği algısını arttırdı. Ancak son dönemde konsolidasyon sürecine giren Bitcoin fiyatındaki yükseliş hareketleri daha sınırlı ve düşük oranlarda kaldı. Kripto para piyasasının genelinde volatil bir grafik çizen altcoinlere nazaran Bitcoin fiyatında durgunluk hakim oldu. Açılışı 57 bin dolar seviyesinde yapan BTC, gün içinde yüzde 2 oranında bir değer artışı yaşayarak 58 bin 200 dolara tırmandı. Kripto para uzmanları BTC fiyatındaki yükselişin kademeli olarak devam edebileceğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle