Kripto Para

BTC artık o ülkede yasal!

  Lider kripto para birimi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin dünya üzerinde yasal güvenceler altına alınması için gerekli adımlar bazı ülkeler tarafından hızlıca atılmaya devam ediyor.

  Geçtiğimiz günlerde her ne kadar bazı kesimler tarafından hızlıca alınmış karar olarak görünse de El Salvador düzenlediği yasa tasarısını kabul ederek kongreden geçirdi ve kanunlaştırdı. Bu kanunun sonrasında ülke ABD Dolar’ını bırakarak resmi para birimi olarak Bitcoin’e geçti. Dünya çapında ses getiren bu gelişmeden sonra kararın avantajları ve dezavantajları tartışma konusu olmuştu.

   

  Orta Amerika ülkeleri kripto para birimlerinin dünya üzerinde yasal güvenceler altına alınması için gerekli adımlar bazı ülkeler tarafından hızlıca atılmaya devam ediyor. için birbirleri ile adeta birbirleri ile yarışır hale geldi. El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin ardından Panama da bir yasa tasarı hazırlamak için çalışmalara başlamış ve Bitcoini ödeme aracı olarak kullanıma hazırlanmak istediklerini belirtmişti. Şimdi ise bir önemli ülke daha Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul ediyor.

   

  Artık Bitcoin ile Ödeme Yapılabilecek

  Banco Central de Cuba (BCC) tarafından yayınlanan karara göre Küba’da Bitcoin’in için yasal zemini hazırlayacak lider kripto para biriminin ödeme aracı olarak kullanılmasını kabul etti. El Salvador aldığı kararda vatandaşları ve şirketlere Bitcoin kullanımını kabul etmeye mecbur bırakmıştı. El Salvador’dan farklı olarak Küba Merkez Bankası, Bitcoin kararından sonra vatandaşlarını Bitcoin kullanımı açısından oluşabilecek riskler için uyarıda bulunmayı ihmal etmedi. 

   

  Ambargo Delici Olarak Bitcoin 

  Yıllardır Amerikan ambargosu altında bulunan Küba ve bazı diğer ülkeler dış ticaretlerinde büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Amerikan ambargosunu delmek için birçok yol deneyen ülkeler kimi zaman el altından altın karşılığı ticaret yapma yöntemine giderken, artık daha kolay bir yöntem olarak Bitcoin ticareti benimsenmeye başlanıyor. İran’ın öncülük ettiği ambargo delme işlemi bazı ülkelerin vatandaşlarına Bitcoin kullanım izni vermesi ile gerçekleşiyor. Fakat İran bu imkanı tabiki bazı kendi belirlediği şirketlere ve genel olarak madencilik faaliyetinin İran’da gerçekleştirildiğine emin olduğu Bitcoin’ler için izin  veriyor.

   

  Kısıtlı Arz 

  Gittikçe daha fazla ülkenin Bitcoin kullanımına izin vermesi ile Bitcoin’e de talep artıyor. Elbette Bitcoin 21 milyon ile kısıtlı olduğu için arz konusunda her yıl sadece kısıtlı miktarlarda coin dolaşıma sunuluyor.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle