Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 27 Aralık 2021 – 2 Ocak 2022

  Kripto para piyasasında koca bir yıl geride kalırken, en büyük kripto para bitimi Bitcoin (BTC) fiyatında yeni umutlar başladı. BTC makismalistleri tarafından hedeflenen 100 bin dolar seviyesine ulaşamayan Bitcoin yatay yönlü seyrine devam ediyor. Son dönemde konsolide olan Bitcoin’de mega boğa rallisinin ne zaman olacağı merak ediliyor.

  27 Aralık 2021 ile 2 Ocak 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  27 Aralık Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin yeni haftaya kötü sinyallerle başladı ve yatırımcılarını tedirgin etti. 27 Aralık Pazartesi gününde BTC fiyatındaki belirsizlikler devam etti ve yüzde 0.20 oranında geri çekilme yaşandı. Haftanın ilk işlem gününün kapanışında BTC fiyatı 50.678 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Geçtiğimiz dönemde Bitcoin’in hareketlerini aylar öncesinden tahmin etmesi ile ünlenen Tone Vays, yine çok ilgi çeken açıklamalar yaptı: “Gerçekten dikkat çekecek olan büyük kırılım, 69.000 dolardan 100.000 dolara olan seviyede gerçekleşecek. Bitcoin fiyatının ne yapacağını gerçekten bilmiyoruz ancak en iyi istatistiksel adımı atmaya çalışıyoruz.

  Kripto sektörünün en zengin insanlarından Brock Pierce Bitcoin’in 2022 yılındaki fiyat tahminini açıkladı. Yeni yılda BTC’nin çok kısa bir sürede hızlı yükseleceğini söyleyen milyarder, Bitcoin’in bir an için 200 bin doları kırıp tekrar geri düşmesinin de beklenebilir olduğunu kaydetti.

  28 Aralık Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Düşüş sinyallerine rağmen 50 bin dolar desteğinin üzerinde tutunmayı başaran BTC, 28 Aralık Salı gününde aynı başarıyı gösteremedi. İkinci işlem gününe sert bir düzeltme ile giren Bitcoin’de yatırımcıları panik satışına götüren süreçler yaşandı. BTC fiyatın yüzde 6.18 oranında değer kaybederken borsalarda 47.545 dolar seviyesinden işlem gördü. 

  Çin’li e-ticaret devi Alibaba’nın İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Joe Tsai sosyal medyadan “kriptoyu seviyorum” dedi. Çin’de Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı tutum gelişse de dev şirketin üst düzey yöneticisinden gelen bu açıklama yatırımcıları umutlandırdı. 

  JHL olarak tanınan eski bir Google mühendisi, Bitcoin ve kripto para birimleri hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Bir değer deposu olarak Bitcoin’i geçebilecek ve BTC’den daha yararlı olan başka birçok token veya proje olduğunu belirten JHL, bunun ancak BTC fiyatı sıfır olursa gerçekleşeceğini kaydetti. 

  29 Aralık Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Piyasaların ve kripto para yatırımcılarının BTC düşüşünde tepki alımı beklemelerine rağmen piyasadaki düşüş trendi devam etti. Haftanın üçüncü işlem gününde de BTC fiyatındaki kayıplar yüzde 2.28 seviyesine kadar ulaştı. 29 Aralık Çarşamba gününde yatırımcıların endişelenmesine yol açan 46.461 dolarlı seviyeler yakından takip edildi. Analistler bu seviyelerden alım gelebileceğini belirtti. 

  Kripto para topluluğunda bir süredir devam eden Elon Musk ve Bitcoin kurucusu iddialarına nihayet beklenen yanıt geldi. Kendisinin Satoshi Nakamoto olmadığını bir kere daha söyleyen ünlü milyarder, buna rağmen olası mucidin kim olduğuna yönelik ciddi tahminlerinin bulunduğunu ifade etti. 

  Yerli kripto para sektöründe ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kripto para yasası hazır, gecikmeden Meclis’e göndererek bu konuda adım atacağız” açıklamasının etkileri devam etti. Bu açıklamadan sonra Türkiye’deki kripto para sektör temsilcileri, mecliste bakanlar ile bir araya geldi. 

  30 Aralık Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında beklenen toparlanma sinyali ancak 30 Aralık Perşembe gününde görülebildi. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında yüzde 1.48 oranında artış yaşanırken, yeniden 47 bin dolar seviyesinin üzerine tırmanıldı. Gün içinde inişli çıkışlı bir grafik çizen BTC günün sonunda 47.123 dolar seviyesinden kapanış yaptı. 

  Mecliste yapılan kripto para toplantısının detayları ortaya çıkmaya başladı. Genellikle çok olumlu geçtiği belirtilen toplantı hakkında kripto para sektör temsilcileri, “Toplantıya SPK, BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan yetkililer katıldı. Toplantının açıkçası bu kadar büyük olacağını beklemiyorduk bu bizi çok memnun etti.” ifadelerini kullandı. 

  Fisher Investments CEO’su Kenneth Fisher, kripto sektörünün yatırımcıları kandırdığını ve 2022 yılında da bunun devam edeceğini iddia etti: “Ayı piyasalarının başlangıçları hiçbir zaman şiddetli olmaz. Genellikle nazikçe başlayan bu baskınlar zaman içerisinde şiddetli bir hâle gelir.”

  31 Aralık Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  2021 yılının son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki yükselişin devam etmesi bekleniyordu. Ancak 31 Aralık Cuma günü borsalardaki BTC fiyatında yüzde 1.92 oranında kayıp yaşandı. Lider kripto para BTC yeninden 46.219 dolarlı seviyelerden fiyatlanırken, yatırımcılar düşüşün devam edebileceği konusunda endişeler yaşamaya devam etti. 

  Blockcahin ve araştırma şirketi Arcane Research, 2022 yılı için kripto tahminlerini içeren bir rapor paylaştı. Raporda, 2022 yılının piyasa değeri bakımından küçük altcoinlerin yılı olacağı ifade edilirken, Bitcoin’in de başarılı performansını sürdüreceği belirtildi. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Fundstrat Global Advisors kurucu ortağı olan Tom Lee, Bitcoin fiyatını yorumladı. Lee, 2022 yılında BTC’nin 200 bin dolar aralığında olacağını vurgulayarak bunun elde edilebilecek bir başarı olduğunu aktardı.

  1 Aralık Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  2022 yılının ilk işlem gününde BTC yatırımcısına umut vererek piyasada işlem gördü. En büyük kripto para birimi Bitcoin 1 Ocak 2022 Cumartesi gününde yüzde 3.29 oranına değer kazandı. Hafta sonunda BTC fiyatındaki düşüşlerin aksine bu sefer yükseliş hareketiyle dikkat çeken lider kripto para, 47.738 dolara kadar yükselmeyi başardı. 

  Raoul Pal, toplam piyasa değeri açısından Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini düşündüğünü açıkladı. Ünlü analistin bu açıklamaları kripto para topluluğundaki BTC ve ETH rekabetine yönelik tartışmaları bir kez daha alevlendirdi. 

  MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 94.2 milyon dolar nakit para karşılığında 1914 Bitcoin aldıklarını açıkladı. Bu satın alımla birlikte şirketin elindeki toplam Bitcoin adedi 124,391’e çıkarken ortalama maliyetleri de 30,159 dolar seviyesine ulaştı. MicroStrategy önceki alımlarında olduğu gibi SEC’e bildirim yaptı.

  2 Aralık Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen Bitcoin, geride kalan haftada yatırımcısının beklentilerini karşılamakta zorlandı. Genellikle düşüş sinyalleri takip edilen Bitcoin fiyatında haftanın son işlem gününde yine yöne aşağı oldu. 2 Aralık Pazar gününde Bitcoin fiyatı yüzde 1’e yakın oranda değer kaybederek 47.311 dolardan kapanış yaptı.

  Kripto para veri analiz platformu Coinglass tarafından sağlanan verilere göre ABD merkezli dev borsa Coinbase’den 10 bin BTC’lik çıkış gerçekleşti. Bitcoin arzı sınırlı bir varlık olduğu için BTC’lerin borsalardan soğuk cüzdanlara çekilmesi pozitif bir sinyal olarak takip edildi. 

  Morgan Creek Digital kurucu Anthony Pompliano, Bitcoin’in ölçekleme ölçümleri avantajı sayesinde geleneksel finans sisteminden daha fazla enerji verimliliğine sahip olduğunu söyledi. Bitcoin tüketiminde genellikle yenilenebilir enerji kullanıldığını ve bunun da yeni teknolojilerin gelişmesine yol açtığını ifade etti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle