Kripto Para

BTC madenciliği dünyaya yayılmaya başladı

  Yakın zamanda resmen hükümet kanalıyla Bitcoin (BTC) madenciliğine başlayan Çin’de, BTC madencilerinin göç etmeye başladığına dair işaretler var. Bitcoin madenciliğinin büyük bölümü hala Çin’de olsa da artık Çin BTC hash oranının büyük kısmına sahip değil.

  Kripto paralar konusunda en karışık sinyallerin verildiği ülkelerin başında Çin geliyor. Zira Çin, geçtiğimiz yıllarda ülkede Bitcoin (BTC) alım satımını yasaklamıştı. Öte yandan merkez bankası dijital parası (CBDC) üretimini ilk gerçekleştiren ülke de Çin olmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Çin hükümetine bağlı haber kaynağı PangPai, hükümetin resmen BTC madenciliğine başladığını da teyit etmişti. Halihazırda BTC madenciliğinin çok büyük kısmı da Çin’de gerçekleştiriliyordu. Ancak Çin artık BTC hash oranının büyük kısmına sahip değil. Madencilerin göç ettiğine dair işaretler var.

  Çin’deki Üretim Artık Hash Oranının Yarısından Az

  F2Pool platformu, en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biri. Platformun kurucu ortağı Chun Wang, Çin’in Nisan 2021 itibariyle toplam hash oranının yarısından azını Çin’in ürettiğini ifade etti. Wang, 8 yıllık deneyim süresinde, ilk kez Çinli madencilerin bu oranın yarısından azına indiğini gördüğünü bildirdi ve bir değişimin söz konusu olduğunu aktardı.

  Foundry Madencilik Havuzu %7,6 İle İlk Beşte

  Chun Wang, Twitter’da Digital Currency Group üyesi Barry Silbert’ın 22 Nisan tarihli verilerini tekrar paylaştı. Wang, paylaşımında ABD merkezli BTC madencilik havuzu olan Foundry’nin hash oranının %7,6 seviyesine ulaştığını aktardı. Foundry, Nisan ayında küresel çapta madencilik havuzları arasında ilk 5’te yer aldı.

  Çin BTC Madenciliği İçin Araştırmalar Ne Diyor?

  Barry Silbert, BTC hash oranının hızla Çin’den Kuzey Amerika’ya kaydığını belirtmişti. Çin merkezli madencilik ekipman üreticisi Bitmain tarafından işletilen AntPool madencilik havuzu, %18,6’lık pay ile toplam hash oranı içinde en büyük paya sahip. Cambridge Üniversitesi, Nisan 2020’de Çin’in BTC madencilik hakimiyetini yaklaşık %65 olarak hesapladı. Miner Daily ise Ocak 2021’de BTC hash gücünde Çin’in payının %55’e düştüğünü aktardı. Ayrıca aynı kanaldan aktarılan bilgilere göre ABD bu alanda %11’lik paya sahip.

  Öte yandan Çin, son zamanlarda madencilikte kullanılan enerjiyi, kendi karbon ayak izi yasaları altında inceliyor. 4 Mayıs tarihli Nasdaq raporunda da yenilenebilir enerji kaynakları üretimleri sayesinde, BTC madenciliği için Texas’ın uygun bir bölge olduğu belirtilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle