Kripto Para

XRP sahalara geri dönüyor! Yeniden listeleniyor

  Japonya merkezli kripto para borsası DeCurret, dava sürecinde askıya aldığı XRP işlemlerini yeniden başlattığını duyurdu. DeCurret borsasında XRP, belli işlem çiftleri ile yeniden alınıp satılabilecek.

  22 Aralık 2020 tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine açtığı dava XRP’ye büyük darbeler vurdu. Dava ile birlikte başta ABD merkezliler olmak üzere birçok kripto para borsası XRP’yi listelemeyi durdurdu ya da işlemleri askıya aldı. Alınan delist kararları ile XRP, dava sürecinde 0,17 dolar ile fiyatta dip noktasını gördü.

  “Relist XRP” Hareketi Sonuç Vermeye Başaldı

  Delist kararı alan kripto para borsalardan bazıları XRP’yi yeniden listelemeye başladı. Delist kararı alan borsalar arasında Coinbase ve Binance US gibi dev borsalar da bulunuyor. Davadan Ripple lehine sayılabilecek kararların çıkması ve XRP fiyatının yükselişe geçmesi, yeniden listeleme kararlarının önünü açtı. Öte yandan XRP destekçileri de birkaç ay önce bu konuda harekete geçmişti. XRP destekçilerinin birkaç ay önce Twitter üzerinden başlattığı “Relist XRP” hareketi meyvelerini vermeye başladı.

  Birkaç ay önce başlayan ve büyüyerek devam eden “Relist XRP” hareketi sonuç vermeye başladı. Son olarak bu kervana Japonya merkezli kripto para borsası DeCurret katıldı. DeCurret borsası, askıya aldığı XRP işlemlerini yeniden başlattığını duyurdu. Borsada XRP, belli işlem çiftleri ile yeniden alınıp satılabilecek.

  İlk Relist Hamlesi Lykke Borsasından Geldi

  Twitter’da “#RelistXRP” etiketi ile 35 binden fazla tweet atıldı ve XRP kısa sürede Trend Topic listesine girdi. Sosyal medyada başlatılan bu hareket, anlaşılan kripto para borsalarının XRP kararlarını gözden geçirmesini sağladı. Bu alanda ilk adımı İsviçre merkezli kripto para borsası Lykke atmıştı. Dava sürecinde XRP’yi delist eden Lykke, henüz dava sonuçlanmadan XRP’yi relist eden ilk borsa oldu.

  XRP destekçilerinin, sosyal medya üzerinden başlattığı bu hareketin arkasında, davada Ripple’ın elde ettiği ilerleme yer alıyor olabilir. Zira davada SEC avukatı “Sadece Ripple ve Ripple’a bağlı yan kuruluşların yasadışı XRP satışı yaptığını” dile getirmişti. SEC avukatının ifadesi, ABD merkezli borsaların XRP satışlarından sorumlu tutulmayacağı fikrini gündeme getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle