Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 14 – 20 Haziran 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlikler yatırımcıları korkuturken, peş peşe gelen düzeltme hareketleri endişe yarattı. Geride kalan haftada yatırımcıların yükseliş beklentisinin tersine BTC fiyatında sert düşüşler yaşandı. Hafta başında 40 bin doların üzerine çıkarak yatırımcısını umutlandıran en büyük kripto para olumsuz haberlerin etkisiyle ciddi oranda geriledi.

  14 Haziran ile 20 Haziran tarihleri arasında Bitcoin fiyatına etki eden önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  14 Haziran Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para Bitcoin, yeni haftaya pozitif görünümde başladı. Piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle yükselen BTC, günü yüzde 3.86 oranında artışla kapadı. Bitcoin fiyatında uzun bir süreden sonra yeniden 40.529 dolarlı seviyelerin görülmesi, yatırımcılar tarafından coşkuyla karşılandı. Analistler, bu seviyede kalıcı olması halinde yeni rallilerin başlayabileceğini vurguladı.

  ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyon Üyesi Ted Cruz, lider kripto para Bitcoin’in büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi. Tesla CEO’su ve Dogecoin yatırımcısı Elon Musk, Tesla’nın hiçbir zaman Bitcoin ödemesini tekrar kabul etmeyeceği iddiasının yanlış olduğunu vurguladı. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki yükseliş trendini destekledi.

  Kripto para analisti ve fenomeni Tyler Swope, Bitcoin’in 150 bin dolarlık hedefine ulaşacağına inandığı kesin tarihi açıkladı ABD’li milyarder Paul Tudor Jones, Bitcoin’i sevdiğini ve portföyünün yüzde 5’ini Bitcoin’e ayırmayı tercih ettiğini söyledi. Ünlü stratejist ve analist Mike McGlone Bitcoin’in hala 100 bin dolar hedefine ilerlediğini vurguladı.

  15 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin fiyatı analistlerin yorumlarında belirttiği gibi 40 bin dolar üzerinde kalıcı olmakta zorlanmaya başladı. Lider kripto para birimi 15 Haziran Salı gününde 41.318 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ancak satış baskısının ağırlaşması sebebiyle yüzde 0.92 oranında değer kaybeden BTC günü 40.156 dolarda kapatmayı başardı. BTC fiyatındaki belirsizlik yatırımcılarda da büyük tedirginliğe yol açtı. 

  Bitcoin fiyatı dün hızlı yükselse de, türev yatırımcıları büyük bir beklenti içine girmedi. Perakende yatırımcılar, yükseliş veya düşüş sinyalleri ve önemli haber duyumları aldıklarında hızlıca hareket ederken, profesyonel yatırımcılar daha temkinli davranıyor. Son veriler, profesyonel yatırımcıların nötr bir konumda olduğunu gösterdi.

  MicroStrategy, özel tahvil satışlarından elde ettiği 488 milyon doları Bitcoin satın almak için kullanacağını duyurdu. Dev şirket ayrıca, yeniden BTC satın alabilmek amacıyla 1 milyar dolar değerinde hisse de satabileceğini de açıkladı. Öte yandan CNBC Milyoner Anketi’nin sonuçları, Y kuşağının kripto pazarlarına yoğun bir şekilde yatırım yaptığını ortaya koydu.

  Kripto para sektöründe 100 hedge fonu ile yapılan bir anketin sonuçları dikkat çekti. Fon yöneticilerinin 2026 yılına kadar portföylerinin yüzde 7’sinden fazlasını Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine tahsis etmeyi planladıkları ortaya çıktı. Digital Currency Group şirketinin kurucusu ve CEO'su Barry Silbert, kripto paraların yüzde 99’unun aşırı fiyatlandığını söyledi.

  16 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatında haftanın ilk sert düzeltmesi çarşamba gününde yaşandı. Kripto para basınında yer alan olumsuz haberlerin de etkisini gösterdiği bu düzeltmede yüzde 4.53 oranında gerileme oldu. Bitcoin fiyatı gün içinde 40 bin dolar üzerini görse de günün sonunda kapanışı 38.336 dolarda yaptı. 

  Küresel piyasalarda tüm gözler, Fed toplantısına çevrildi. Bitcoin fiyatı da toplantı öncesinde ve sonrasında yatırımcılar tarafından takip edildi. Bitcoin karşıtı olmasıyla bilinen Peter Schiff, MicroStrategy’nin yaptığı son BTC hamlesine yine kendisinden beklendiği gibi olumsuz bir yanıt verdi ve Michael Saylor’a “deli” yakıştırması yaptı.

  Kripto para sektöründe deneyimli yönetici Jurrien Timmer, 40 bin doların üzerine çıkan Bitcoin'in çoktan dip yaptığını ifade etti. ABD'li finansal hizmetler şirketi Fidelity Investments'ın küresel makro yöneticisinin bu açıklamaları yatırımcıları umutlandırdı. Son araştırmalar dünya çapındaki yatırım fonlarının, çeşitli yatırım araçlarına yayılmış şekilde toplamda 43.2 milyar dolarlık Bitcoin tuttuklarını ortaya koydu

  17 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki belirsizlikler, kripto para yatırımcılarını tedirgin etmeye devam etti. Bir türlü beklenen yükseliş hareketini gösteremeyen BTC her geçen gün daha fazla kayıp vermeye başladı. Piyasada “ayı sezonu” ifadeleri daha sık kullanılmaya başlarken BTC fiyatı 17 Haziran Perşembe gününde yüzde 0.74 değer kaybetti. Böylelikle günün sonunda BTC fiyatı 38 bin dolar seviyesine kadar gerilemiş oldu.

  Amerikalı milyarder Tim Draper, BTC’nin 2022’nin sonuna kadar 250 bin dolardan işlem göreceğini ve birçok şirketin bunu bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini söyledi. Journal of Financial Planning and Financial Planning Association (FPA) tarafından yürütülen bir ankete göre, her zamankinden daha fazla finansal danışman müşterilerine kripto paraları öneriyor.

  Santiment tarafından yayımlanan raporda, "milyoner katmanı" adresleri olarak tanımlanan, cüzdanların şu anda Bitcoin yatırımcıları arasında en büyük segment olduğu ve şu anda Bitcoin arzının yüzde 48,7'sini oluşturdukları açıklandı. Balinalar, daha yüksek fiyat beklentisiyle Bitcoin biriktirmeye başladı. 

  18 Haziran Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın en büyük ikinci düzeltmesi de 18 Haziran Cuma gününde patlak verdi. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı yüzde 6 oranında değer kaybı yaşarken yatırımcılarda büyük panik görüldü. Hafta başında 40 bin dolar seviyesinden yatırımcılara umut veren BTC fiyatı günün sonunda 35.749 dolardan işlem gördü. 

  Avrupa’nın en büyük bankalarından BBVA, İsviçre’deki kullanıcılarının BBVA altyapısını kullanarak Bitcoin’e yatırım yapabileceklerini duyurdu. Sichuan Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Sichuan Enerji İdaresi, bölgede faaliyet gösteren 26 kripto para madencisine elektrik tedariğinin durdurulmasını istedi. 

  Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank, kripto paralarla ilgili son açıklamasında Bitcoin ticaret yasağın devam ettiğini vurguladı. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki düşüşte ciddi oranda etki etti ve sert düzeltme yaşandı. 

  19 Haziran Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında haftanın son gerilemesi 19 Haziran Cumartesi günü yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı zaman zaman toparlanma belirtileri gösterse de istenilen ralliyi başlatamadı. BTC fiyatındaki düşüş yüzde 0.66 oranında kayıtlara geçerken, lider kripto para birimi 35.513 dolarla kapanışı yaparak yatırımcısını üzdü. 

  Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Goldman Sachs, Bitcoin vadeli işlem hizmetlerini genişletmek adına Galaxy Digital ile ortaklık kurdu. Point72 Asset Management patronu Steve Cohen, tamamen kriptoya dönüştürüldüğünü söyledi. Net servetinin 14 milyar doları bulduğu ifade edilen Cohen, kimsenin ne zaman yükseleceğini bilmediği için, Bitcoin’in fiyatını umursamadığını iddia etti. 

  ABD Merkez Bankası FED’in ters repo hamlesi, Bitcoin yatırımcılarının satış yapmasına ve dolara geçmesine neden oldu. Fed'in faizleri artırması ve yatırımcıların gecelik işlemlere rekor miktarda nakit taşıması nedeniyle BTC fiyatı düşüş yaşadı. 

  20 Haziran Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatında bir miktar toparlanma görüldü. Gün içinde en yüksek seviye olarak 36 bin doların üzeri görülse de belirsizliklerin devam etmesi ralli başlatamadı. Bitcoin fiyatı yüzde 0.23 oranında değer kazanmasına rağmen 35.595 dolarla fiyatlanarak yatırımcılarını tedirgin etmeyi sürdürdü. 

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yerli kripto para yatırımcılarına yönelik yaptığı paylaşımda, kripto paraları bilinçli bir şekilde kullanmanın önemini vurguladı. Rich Dad Poor Dad” kitabının yazarı Robert Kiyosaki yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in 24 bin dolara düşmesini beklediğini söyledi.

  Michael Burry, kripto para, şaka coini yatırımcıları ve bunlara benzer hisse senetleri sahipleri büyük kayıplar yaşayabileceğini iddia etti. Scion Asset Management patronluğunu yapan Burry, favori coinlerini satın almak için düşünmeden sürekli borç alan kripto para yatırımcılarını uyardı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle