Kripto Para

Teknik terimlerle göz boyadılar! Dolandırıcıları yakalandı

  Dolandırıcı bir örgüt, kendisini güvenilir bir aracı kurum olarak tanıtarak yatırımcıları tuzağına düşürdü. Suçlular “Aniden yükselecek kripto paraları tespit ediyoruz” diyerek ağlarına çektiği kurbanlarını 400 bin TL zarara uğrattı. Harekete geçen emniyet ekipleri, Diyarbakır merkezli operasyonda 10 şüpheliyi gözaltına aldı.

  Gün geçmiyor ki bir kripto para dolandırıcılığı daha yaşanmasın. Bu kez kripto para üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemi ülkemizde gerçekleşti. Dolandırıcı örgüt “Aniden yükselecek kripto paraları tespit ediyoruz” dedi ve kendisini güvenilir bir aracı gibi insanlara tanıttı. Örgüt, ağlarına çektiği kurbanlarını 400 bin TL zarara uğrattı. AA’da yer alan habere göre Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlileri, internetten işlenen suçların araştırılması kapsamında Diyarbakır merkezli bir suç örgütünü tespit etti.

  Teknik Terimlerle Göz Boyadılar

  Emniyet ekiplerinin başlattığı soruşturma kapsamında, söz konusu suç örgütünün “kripto para yatırımcılarına yönelik reklam yaptığı” tespit edildi. Örgütün, sosyal medya kanalları aracılığıyla kendilerini güvenilir bir aracı kurum olarak tanıttığı belirlendi. Yapılan araştırmada örgütün, sahte görseller ve sahte banka dekontları ile göz boyadığı anlaşıldı. Dolandırıcı örgütün sahte hesaplarda “Kaldıraçlı işlemler, ani yükselen kripto paraların tespiti, borsalarda kar bırakan hisse senetlerinin alım-satımı” gibi ifadeler kullandığı belirlendi.

  Mağdurlardan Bir De “Devlete Vergi” Diyerek Para Aldılar

  Yüksek kar vaatlerinde bulundukları anlaşılan dolandırıcılar, habere göre inandırıcılıklarını artırmak için sahte hesaplardan kendilerini öven yorumlar da yaptı. Örgüt, çeşitli internet sitelerinde reklam kampanyaları düzenledi. Bu yöntemler ile dolandırıcıların 2 yıl boyunca yüzlerce kişiyi dolandırdığı, dolandırılan ve kimliği tespit edilmiş olan 105 kişinin zararının 400 bin TL olduğu açıklandı. Habere göre dolandırıcılar, dolandırdıkları mağdurlardan “devlete vergi” adı altında tekrar para aldı.

  4 İlde 12 Adrese Eş Zamanlı Operasyon

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile 3 ay süren çalışmaların sonucunda Diyarbakır merkezli olmak üzere İstanbul, Adana ve Elazığ’da 25 Mayıs tarihinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. 4 ayrı ilde 12 farklı adrese düzenlenen operasyonlarda 10 şüpheli gözaltına alındı. Ayrıca operasyon düzenlenen adreslerden 2 ruhsatsız tabanca, 1 av tüfeği, çok sayıda mermi, cep telefonu, tablet, bilgisayar ve teknolojik ekipman ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin 5’i adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı, 5’i çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle