Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 17 – 23 Mart 2021

  Kripto para piyasasında volatil geçen bir hafta daha geride kaldı. Lider kripto para birimi Bitcoin ve lider altcoin Ethereum dışında kalan kripto para projelerinde de önemli fiyat değişiklikleri yaşandı.

  Kripto para piyasasının önde gelen kripto para birimlerinde 17 Mart – 23 Mart tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeler ve fiyat hareketliliklerini özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  17 Mart Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Cardano’ya güzel bir haber de Bloomberg’ten geldi. Cardano profesyonel yatırımcılar tarafından kullanılan bir platform olan Bloomberg Terminaline eklendi. Bu gelişme ADA fiyatına oldukça olumlu yansıdı. Son iki işlem gününde de rekor kıran ADA fiyatı gün içinde yüzde 20 üzerinde değer kazanarak yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  Ripple, SEC’i Bitcoin ve Ethereum ile ilgili belgeler üretmeye zorlamak için bir talepte bulundu. Ripple avukatları, XRP’nin rakiplerinden farklı yanı olmadığını söyleyerek SEC avukatlarını köşeye sıkıştırmaya çalıştı. Avukatların yetkili mahkemeye yaptığı “SEC’in BTC ve ETH raporları da yayınlansın.”  talebi XRP piyasasını hareketlendirdi. XRP fiyatı bu haberin etkisiyle gün içinde yüzde 2’nin üzerinde değer kazarak rakip altcoinlerin tersine hareket etti.

  Global piyasalarda bu haberler gündeme gelirken yerli piyasalarda ise yatırımcılara özel gelişmeler yaşandı. Türkiye’nin lider kripto para borsası THODEX, kullanıcılarına 2 milyon adet Dogecoin (DOGE) hediye edeceğini duyurdu

  18 Mart Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para analisti John H, son analizinde XRP fiyatındaki yükseliş performansına değindi. XRP’nin Bitcoin karşısında üç yıllık oldukça güçlü bir desteğe gerilediği söyleyen bu noktadan sonra kripto para biriminin yükseliş trendini hızlandıracağını söyledi. 

  ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase, Cardano‘yu (ADA) listeleyeceğini duyurdu. Dev kripto para borsasından gelen bu haberler ile ADA fiyatında yüzde 10 üzerinde fiyat artışı görüldü. Bu hamleyle birlikte ADA fiyatı son 2 günde yüzde 30’un üzerinde değer kazanarak ciddi satış baskısı ile karşılaştı. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davada XRP yatırımcılarını temsilen davaya katılmak isteyenlerin talepleri reddedildi. XRP yatırımcılarının şaşkınlığı ile karşılanan bu karar, XRP fiyatında bir miktar gerileme yaşanmasına sebep oldu

  Kripto para piyasasında birçok tahmini tutan başarılı analist Capo Of Crypto, yeni tahminlerini paylaştı. Analist, Bitcoin geri çekilirken bu ay potansiyel olarak patlayabilecek altcoin projeleri arasında FIRO, Constellation (DAG), Reserve Rights Token (RSR) kripto para birimlerine yer verdi. 

  NEM NIS1 ekibinin dört yıldır geliştirdiği Symbol güncellemesi yayınlandı. NEM ekibinin yetkili isimlerinden David Shaw, Symbol’ün blockchain teknolojisiyle kurumsal dünyayı birleştireceğini ve bu amaca yönelik özel olarak tasarlanmış tokenizasyona uygun bir platform olduğunun belirtti. NEM fiyatında da Symbol güncellemesinin ardından ciddi oranda fiyat yükselişi gözlemlendi

  19 Mart Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Veri depolama ve pazaryeri olarak hizmet veren bir blockchain ağı olan Filecoin, son haftalardaki yükselişi ile altcoin yatırımcılarının gündemine geldi. Kripto para piyasasında, Huobi, Binance, Coinbase Pro, OKEx, BKEK, Digifinex, Coinlist, Bitcoin.com, Kraken, Gemini, Bitfinex gibi borsalarda listelenen FIL fiyatı yükselişini sürdürdü.

  20 Mart Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Dev Bitcoin ve kripto para borsası Binance, yeni bir altcoin projesini listeleyeceğini duyurdu. İşlem hacmine göre kripto para dünyasının en büyük borsası Binance duyurusunda Linear’ı (LINA) Innovation Zone platformunda kullanıcılarının işlemine açtı. Bu gelişmenin ardından LINA fiyatında yükseliş gözlemlendi.

  Uzun süredir sessizliğini koruyan popüler kripto para birimi Chiliz (CHZ), Mart 2021 döneminde ise tam olarak altın çağını yaşadı. Son haftalardaki yükseliş performansını koruyan CHZ, ortaklık anlaşmalarıyla da fiyatını katlamaya devam etti. Barcelona Fan Token, Galatasaray Fan Token ve Paris Saint-Germain Fan Token bazında ciddi yükseliş yaşandığı CHZ yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  SEC’nin iddiasına göre Ripple kurucusu Brad Garlinghouse, 2015 yılında satmaya başladığı XRP’lerle 2017 yılında 159 milyon dolar gelir elde etti. SEC, Ripple’ın itirazına rağmen şirket kurucularının banka hesaplarına erişim sağlamak istemesiyle kripto para basınının gündemine geldi. SEC, Ripple ortağı ve davalı Chris Larsen’in açılan davaya rağmen XRP kullandığına dair kanıtının olduğunu belirterek davaya farklı bir boyut kazandırdı. Bu habere rağmen XRP fiyatındaki yükseliş devam etti. XRP fiyatı 20 Mart günü yüzde 12 oranında değer kazanarak tüm altcoin yatırımcılarının dikkatini üzerine çekmeyi başardı. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kendi merkezsiz finans ağı Binance Smart Chain, ekosistemini büyüten haberlerle gündeme geldi. Daha önce Ethereum ağının en önemli platformlarından olan 1inch ile Sushiswap merkezsiz borsaları, Binance Smart Chain ağına geçmişti. Son olarak hem Torque Loans hem de Fulcrum Trade protokollerinin BSC’ye geçtiği duyuruldu. Bu gelişme BSC fiyatında istenen yükseliş ivmesini başlatmadı ve BSC cumartesi gününü yüzde 0.24 değer artışıyla kapattı.

  21 Mart Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Graph Blockchain şirketi, yan kuruluşu olan Babbage mining şirketinin ilk stake edeceği kripto paraların Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) olacağını açıkladı. Şirket, yakın zamanda her iki kripto paradan satın alacağını duyurmasıyla altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti.  Şirket yetkilileri ADA ve DOT’un önemli kripto paralar olduklarına ve büyük potansiyel taşıdıklarına inanıyorlar

  Kripto para basınının gündemine düşen bu haberin ardından ADA fiyatında beklenen yükseliş gelmedi. Son dönemde rekor seviyelere çıkan ADA fiyatındaki satış baskısı devam etti ve Pazar gününde yüzde 1.13 oranında değer kaybı yaşandı. DOT fiyatında ise yüzde 1.67 düşüş görüldü. Kripto para uzmanları bu düşüşlere sebep olarak kripto para piyasasındaki genel gerilemeyi gösterdi.

  22 Mart Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  IOTA’nın yerel token’ı, üç yıldan fazla bir süredir görmediği seviyelere ulaştı. Uzmanlar bu yükseliş ivmesine sebep olarak yeni Firefly beta lansmanı ve IOTA CEO’sunun açıklamalarını gösterdi. IOTA’nın ardındaki ekip, Chrysalis için yeni cüzdanları olan Firefly’ın ilk genel beta sürümünü yayınladı.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Elliot Wainman, patlama yapacağına inandığı altcoin projesini paylaştı. Anchor’un mevduat getirisinin, diğer kripto para ödünç verme ve borçlanma platformlarının sunduğu kazançlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu söyledi

  Günün en çok kazandıran altcoinleri arasında XRP öne çıktı. XRP fiyatı 22 Mart Pazartesi günü itibarıyla yüzde 5.31 değer kazarak yatırımcısını sevindirdi. Cardano (ADA) fiyatı ise yüzde 7’den fazla düşerek satış yemeyi sürdürdü.

  23 Mart Salı Altcoin Borsa Özeti

  Hisse senedi analisti Jim Cramer enflasyon tehlikesi altındaki ABD’li yatırımcılara tavsiyelerde bulundu. ABD’de onaylanan 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin kripto para yatırımlarını arttıracağını söyleyen popüler analist, altcoin yatırımcılarının dikkatini çekti. Analiste göre ABD’deki enflasyon risklerinden korunmak için kripto para yatırımı yapılabilir. 

  FED Başkanı Jerome Powell, dijital merkez bankası paraları olan CBDC’ler hakkında konuştu: “CBDC’ler daha hızlı, daha ucuz, daha şeffaf ve daha kapsayıcı bir ekosistemi kurmak için iyi bir alternatif olsalar da ülkelerin bu konudaki çekinceleri devam ediyor.” Bu açıklamalar da kripto para topluluğu tarafından yakından takip edildi. 

  Blockchain Afrika Konferansı’nda yaptığı konuşmada Charles Hoskinson, yapılan yeni anlaşmaların Cardano (ADA) ekosistemine milyonlarca kullanıcıyı getireceğini belirtti. Bu açıklamalar son 3 gündür düşüş trendini sürdüren ADA fiyatını yeniden olumlu etkiledi ve yükseliş başlattı. ADA fiyatında yüzde 1.17 oranındaki artış yatırımcıların yüzünü güldürdü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle