Kripto Para

BTC balinası 11 yıl sonra uyandı, inanılmaz oranda kazandı!

  Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta 67 bin dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu yeni rekor ile birlikte 11 yıldır uyuyan bir Bitcoin balinası uyandı. Piyasalara yıllar sonra dönen balinanın kazancı ise dudak uçuklattı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Ekim ayına 43 bin dolar seviyesinde giriş yaptı ve 20 Ekim gününde 67 bin dolar seviyesine kadar tırmanarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Bitcoin’deki bu yükseliş hareketi, yatırımcıları da yeniden harekete geçirdi. Piyasada halihazırda olan ya da ayı piyasası görüldüğünde piyasayı terk edip geri dönen yatırımcıların aksine, 11 yıldır uyuyan bir Bitcoin balinası da bu rekoru bir fırsata çevirdi. 11 yıldır cüzdanına dokunmamış olan balina, kazancı ile dudak uçuklattı.

  Yüzde 76 Milyonluk Kâr Sağladı

  Söz konusu Bitcoin balina hesabının sahibi, 17 Mayıs 2010 tarihinde madencilik ödülü olarak 50 Bitcoin kazandı. Ardından madenci, 11 yıl boyunca bu 50 Bitcoin’e hiç dokunmadı. 22 Ekim 2021 tarihinde, yani Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırdıktan 2 gün sonra balina, Bitcoin’lerini nakde çevirdi. 2010 yılında 50 Bitcoin’in tamamı yaklaşık 4 dolara denk geliyordu. Hesabın yeniden harekete geçtiği tarihte ise 1 Bitcoin ortalama 60 bin dolar seviyesindeydi. Bu da söz konusu balinanın 11 yılda %76 milyon gibi inanması güç bir oranda kazanç elde ettiğini gösteriyor.

  BTC Madencilik Ödülleri

  Bilindiği gibi Bitcoin madencilik ödülleri her 4 yılda bir yarılanıyor. Bu ödüller, 2010 yılında blok başına 50 Bitcoin şeklindeydi. 2020 yılındaki yarılanma ile birlikte bu ödül miktarı 6,25 Bitcoin seviyesine düştü. Ancak bu yarılanmalara rağmen, Bitcoin’in birim fiyatındaki inanılmaz değer artışı, madencilerin zaman geçtikçe daha büyük çaba ile ödüllere kavuşmasını sağlıyor.

  “Zombi BTC” Uyanışı

  2011 yılından önceki Bitcoin madencilerin elde ettikleri BTC’ler, piyasalarda “zombi BTC” olarak anılıyor. Zira bu uzun süre önce elde edilen Bitcoin’lerin çok büyük bir kısmının sonsuza kadar kaybolduğuna dair iddialar bulunuyor. Ancak yine de bu durum her bir Bitcoin için ya da madenci için geçerli olmayabilir. Zira bu balina da 11 yıl sonra aktif ettiği cüzdanı ile bunu gösterdi. Diğer birçok “zombi BTC” de sahiplerinin “doğru zamanı” bekliyor olmasından dolayı uykuda olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle