Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 25 – 31 Mayıs 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan sert hareketler, popüler altcoin fiyatlarını da doğrudan etkilemeye devam ediyor. Kripto para piyasasında en değerli ilk 10 kripto para birimi listesinde bulunan popüler altcoin fiyatları, yerli yatırımcılar tarafından da yakından takip ediliyor. Popüler altcoin fiyatlarında hareketli bir hafta geride kalırken, basında dikkat çeken haberler ön plana çıktı.

  25 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  25 Mayıs Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana inişli çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoinlerde 25 Mayıs Çarşamba gününde yine negatif sinyaller takip edildi. BNB, XRP ve DOGE fiyatlarındaki kayıplar yüzde 1’in altında kalarak yatırımcısını bir nebze olsun rahatlattı. Ancak ADA yüzde 1.75 ve SOL coin yüzde 3’ten fazla değer kaybederek yatırımcısını tedirgin etmeye devam etti. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’nin Terra ekibiyle yakından çalıştıklarını duyurması sektördeki hareketliliği arttırdı. Yatırımcılara destek olacağını söyleyen dev borsadan Huobi benzer açıklamada bulundu. Son açıklamada Huobi ekibi LUNA 2.0’ı destekleyeceklerini duyurdu.

  Ripple (XRP) CEO’su Brad Garlinghouse kripto piyasasındaki yaşanan düşüşü değerlendirdi: “Son yaşanan düşüşe rağmen Bitcoin (BTC) hala iki yıl öncesine göre önemli ölçüde daha yüksek işlem görüyor. Çünkü kripto para piyasasındaki heyecan, gerçekliğin önüne geçti. Ayrıca kripto para piyasasında yaşanan son çöküşün temel sebebinin stablecoinler olduğunu düşünüyorum.

  26 Mayıs Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası genelinde yaşanan düzeltme 26 Mayıs Perşembe gününde popüler altcoinlerdeki satışları hızlandırdı. Yerli yatırımcıların portföylerinde yer alan BNB, ADA ve DOGE fiyatlarındaki kayıplar yüzde 6 civarında oldu. Öte yandan SOL coin düşen trendi de kırdığı için yüzde 9 civarında kayıpla yatırımcısına korku dolu anlar yaşattı. Günün en az değer kaybeden altcoinlerinden biri olan XRP, bu satış baskısından fazla yara almadan çıkmayı bildi. 

  Sektörde heyecanla beklenen Terra 2.0 öncesi Polygon (MATIC), geliştiricilerin dikkatini çekebilmek için yeni bir hamle yaptı. Polygon, Terra Blockchain’i üzerindeki geliştiricilere MATIC ağına geçiş yapmalarına yardımcı olabilmek için “multi milyon dolarlık” bir fon başlattı. Bu fonunu “görece sınırsız bir multi milyon dolarlık fon” olduğu belirtilirken MATIC coin yatırımcılarını heyecanlandırdığı görüldü. 

  Kripto para piyasası hakkında zaman zaman dikkat çeken açıklamalar yapan Dogecoin (DOGE) kurucu ortağı Billy Markus, beklenen Terra 2.0 Blockchain projesinin “kripto para kumarbazlarının ne kadar aptal olduğunu göstereceğini” söyledi. Billy Markus’un bu sert açıklamaları bazı altcoin yatırımcılarının tepkisini çekti. 

  27 Mayıs Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Altcoin piyasasında yeniden ralli başlaması beklenirken satış baskısı devam etti. 27 Mayıs Cuma gününde XRP dünkü kayıplarının üzerine yüzde 2.84 oranında daha düştü. ADA ve SOL coinde satışlar yüzde 6 civarında değer kaybına yol açarken günün sürprizi Dogecoin’den geldi. DOGE fiyatı piyasa genelindeki düşüş hareketine rağmen yüzde 4.41 oranında artarak önemli bir ralli yapmayı başardı. 

  Kripto para piyasasındaki çalkantılar devam ederken Polkadot’un önde gelen DeFi platformu Acala (ACA), bomba bir duyuru ile gündeme geldi. Acala, aUSD isimli stablecoinin piyasaya sürülmesinden dolayı 250 milyon dolarlık bir yatırım aldığını açıkladı. Bu duyuru altcoin yatırımcılarında heyecan yarattı. 

  Yerli kripto para yatırımcılarının da en çok yatırım yaptığı altcoin projelerinden olan Solana tabanlı “hareket et-kazan” oyunu STEPN yatırımcısını hayal kırıklığına uğrattı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Temmuz ayı ortasından itibaren Çin’de oynanamayacağını açıklaması GMT altcoin fiyatında büyük değer kaybını beraberinde getirdi. GMT coin bu haberden sonra adeta çakıldı. 

  28 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında yeniden pozitif sinyaller takip edilirken DOGE hafta sonunda da yatırımcısının yüzünü güldürdü. Piyasa genelinde kademeli yükseliş yaşayan BNB, ADA ve XRP coin fiyatlarında yüzde 2 civarında artış yaşanması yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. Öte yandan son döneme sık sık sert düzeltme yaşayan SOL coin ise olumlu fırsatı iyi değerlendirerek son 24 saat içinde yüzde 7’den fazla değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. 

  Ernst & Young Global’in küresel blok zinciri lideri Paul Brody, Solana, Avalanche, Cardano ve Algorand gibi rakipler ile yarışsa bile Ethereum’un “her şeyi ele geçireceğini” söyledi. Brody, Ethereum ekosisteminin en güvenilir Blockchain olduğunu söyledi. Bu açıklamalar Avalanche, Cardano ve Algorand yatırımcısının tepkisi ile karşılaştı.

  Paul Brody son açıklamasında “Ernst & Young’da hangi ekosistemde çalışacağımız konusunda çok seçiciyiz. Birçok ekosistemde denetim yapıyoruz, ancak yalnızca Ethereum ekosisteminde geliştirme yapıyoruz. Ethereum şu anda en büyük ekosistem, değil mi? Eğer sadece bir şeyde iyi olacaksanız, en büyük pazara sahip olan şeyde iyi olmalısınız.” ifadelerini kullanmıştı. 

  29 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde popüler altcoin fiyatlarındaki çalkantılı görünüm yerini pozitif sinyallere bıraktı. ADA, XRP, SOL ve DOGE fiyatlarında kademeli yükseliş takip edilirken 29 Mayıs Pazar gününde BNB coin yatırımcıları büyük bir şok yaşadı. Basına yansıyan haberlerin etkisi ile BNB coin yüzde 0.50 oranında geri çekildi. Uzmanlar altcoinlerdeki çalkantılı görünümün bir süre daha devam edebileceğini ifade etti. 

  Lüks tur şirketi Nuvei, ödeme hizmetiyle çalışan tüccarların çeşitli kripto para birimleri kullanarak 200 ülkede ödeme gönderip almalarına izin verdiğini belirtmişti. Bu kriptolar arasında ise Bitcoin, Cardano, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, NEO, XRP, Dogecoin, Reddcoin, Bitcoin Gold, USDT ve diğer birçok dijital varlık bulunması altcoin yatırımcılarını sevindirdi. 

  Solana’nın ekibi, SOL Blockchain saatinin, ağdaki slot sürelerinde idealden daha uzun olması yüzünden gerçek dünya zamanından yaklaşık 30 dakika sapmış olduklarını açıkladı. Bu haberler SOL coin yatırımcılarını panik satışına yöneltirken altcoin basınında geniş yankı buldu. 

  30 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde popüler altcoin fiyatlarında çok ciddi bir sıçrama görüldü. BNB coin yüzde 5 civarında artarken son dönemde bir türlü atak yapamayan ADA coin yüzde 18.16 oranında değer kazandı. Bununla birlikte 30 Mayıs Pazartesi gününde XRP ve DOGE coin fiyatlarında yüzde 6’nın üzerinde artış yaşanması yatırımcıları sevindirdi.

  Geçtiğimiz aylarda “Doge Father” olarak isim yapan Tesla CEO’su Elon Musk son paylaşımında Dogecoin ile Tesla ürünlerinin satın alınabileceğini söyledi. Bunun üzerine DOGE fiyatında kısa sürede ciddi bir artış görüldü.

  Altcoin yatırımcılarının büyük bir heyecanla beklediği yeni LUNA projesi, Kucoin, Gate.io, Bybit, Kraken, MEXC gibi borsalarda alım satıma açılmıştı. Bunun üzerine dünyanın en büyük kripto para borsası Binance son duyurusunda Terra 2.0’ın inovasyon alanında listeleneceğini açıkladı.

  31 Mayıs Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Mayıs ayının son işlem gününde kripto para piyasası genelindeki olumlu sinyaller devam etti. Ancak popüler altcoinlerden BNB, SOL ve DOGE coin fiyatlarında yüzde 2 civarında kayıp yaşanması dikkatlerden kaçmadı. 31 Mayıs Salı gününde yatırımcısının yüzünü güldüren altcoinlerin başında yüzde 9.83 artan ADA coin yer aldı. XRP de pozitifte kapanış yaparak yatırımcısını memnun etti.

  Metaverse odaklı altcoin projesi CEEK son duyurusunda, kısa süre sonra Metaverse arsa satışlarının başlayacağını açıkladı. Yerli yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği projenin sosyal medya hesabında “Arsa sahipleri ve geliştiriciler CEEK’in süper starlarıyla benzersiz deneyimler oluşturabilir. Arazi satışı için geri sayım yakında başlıyor.” ifadeleri yer aldı.

  Aralarında OKX, LBank, MEXC ve AAX’ın da bulunduğu birçok borsa, Optimism tokenini listeleyeceklerini duyurdu. Buna rağmen Optimism’den resmi bir açıklama gelmemesi dikkat çekti. Ancak OP token fiyatında hızlı yükseliş başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle