Kripto Para

Dev BTC opsiyonunda kapanış bugün! Volatilite artabilir

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında volatilitenin artmasına neden olabilecek gelişme dikkat çekiyor. Haftalık 600 milyon dolarlık opsiyonların sonlanma gününe girilirken piyasadaki hareketlilik yakından takip ediliyor…

  Lider kripto para birimi Bitcoin, Cuma günkü 600 milyon dolarlık opsiyonların sona ermesine az bir zaman kala inişli çıkışlı bir grafik çiziyor. Uzman analistlere göre BTC fiyatının 18 bin dolar seviyesinin üzerine çıkması halinde boğaların kontrolü alma ihtimali bulunuyor. Bitcoin’de toplam 600 milyon dolara denk gelen opsiyon sözleşmelerinin bugün sonlanacak olması yatırımcıları da heyecanlanmış durumda.

  Opsiyon işlemlerine bakıldığında Bitcoin için 20 bin dolar ve üzerinde çok sayıda pozisyon açıldığı görülüyor. Bitcoin 25 Ekim tarihinden beri 20 bin dolar bölgesini sağlam bir direnç noktası olarak belirlemişti. Geçtiğimiz rallilerde bu direnci en sonunda kıran ve neredeyse iki hafta boyunca bu seviyenin üzerinde tutunan Bitcoin fiyatında bir sonraki seviye merak ediliyor. 

  BTC’de Bir Sonraki Hamle Ne Olacak?

  FTX borsasının ani bir şekilde iflas etmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler, Bitcoin için tüm pozitif beklentileri alt üst etmişti. Özellikle 8 Kasım tarihinde ani bir müdahale gören kripto paralarda temel öngörülerde değişiklik yaşandı. Kripto yatırımcılarını çok şaşırtan sürpriz iflas haberlerinin ardından 290 milyon doların üzerinde kaldıraç alıcısı tasfiye oldu. Geride kalan haftayı 15.800 dolar ile 17.900 dolar arasında gidip gelen Bitcoin, kripto para basınında geniş yankı bulan haberlerden de etkileniyor. 

  18 Kasım Opsiyon Vadesi Doluyor

  FTX borsası, kripto para sektörünün önde gelen temel oyuncularından biri olarak görülüyordu. İflas etmesine neredeyse imkansız gözüyle bakılan ve geniş sponsorluk anlaşmaları ile adını duyuran borsanın yaşadığı likidite krizi piyasada büyük düşüşe neden oldu. FTX’in yüklü miktarda kripto para yatırımlarına sahip olması ve iflas etmesi, bazı kripto şirketlerinin de ciddi kayıplar yaşayacağı anlamına geliyordu. 18 Kasım haftalık opsiyon vadesi için açık pozisyonların 600 milyon dolar olduğu görülüyor. Fakat, boğaların aşırı iyimser olması durumunda gerçek rakamın daha düşük olması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle