Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 11 – 17 Mayıs 2022

  ripto para piyasasını olumsuz etkileyen sert düzeltme sonrası popüler altcoin fiyatlarında da büyük çöküş görüldü. Düzeltme sonrasında toparlanma sinyalleri gösteren altcoinlerdeki fiyat hareketleri yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. En değerli ilk 10 kripto para birimi listesinde yer alan projelerde de ciddi dalgalanmalar yaşanıyor.

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoinlerde 11 – 17 Mayıs 2022 tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  11 Mayıs Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana inişli çıkışlı bir grafik çizen popüler altcoinlerde 11 Mayıs Çarşamba günü büyük çöküş yaşandı. En değerli ilk 10 kripto para birimi listesinde öne çıkan BNB, XRP ve ADA coinlerdeki kayıplar yüzde 15 ile 19 arasında değişti. Günün en çok değer kaybeden popüler altcoinleri ise yüzde 21.43 düşen DOGE ile yüzde 24 değer kaybeden SOL coin oldu. 

  Terra Luna (LUNA)’nın sert düşüşü piyasalarda korku yaratınca borsalar önlemlere başladı. Güney Kore merkezli Coinone, ani fiyat düşüşünü gerekçe göstererek Luna ticaretini askıya aldığını duyurdu. Korbit, Upbit ve Bithumb ise benzer endişeler nedeniyle Luna için “belirlenmiş yatırım uyarıları” peş peşe geldi. 

  Popüler altcoinlerde ciddi bir düşüş yaşanırken, LUNA coinden ciddi bir atak geldi. Gün içinde tam 10 kat yükselişe rağmeb LUNA’daki günlük kayıpların yüzde 75 seviyelerinde olması dikkatlerden kaçmadı. Ancak yüksek volatilite üzerinden çift taraflı işlem açan yatırımcılar ciddi kazançlar elde etti. 

  12 Mayıs Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Dünkü büyük çöküş sonrası popüler altcoin fiyatlarında tepki alımları gelmesi bekleniyordu. Ancak yatırımcıları panik satışına yönelten sert düşüşler 12 Mayıs Perşembe gününde devam etti. Popüler altcoinlerden XRP ve ADA coinlerde yüzde 7 civarında kayıplar görüldü. Günün en çok düşen altcoini ise yüzde 11.90 değer kaybıyla son dönemde yatırımcılarına büyük bir hayal kırıklığı yaratan SOL coin oldu. 

  Kripto para kredi şirketi Celsius’un altcoini CEL coin, kullanıcıların yaşadığı kriz nedeniyle ciddi oranda değer kaybetti. Celcius Network CEO’su Alex Mashinsky, açıklamasında çekim işlemleriyle ilgili kullanıcı endişelerine dikkat çekti. Fonların güvende olduğu konusunda yatırımcılara güven veren Mashinsky’nin açıklamaları toplulukta beğeni topladı. 

  Büyük çöküşe neden olan LUNA ekibi kurtuluş planını duyurdu: “Terra topluluk havuzunda kalan UST’yi yakacak. Burada yaklaşık 1 milyar UST var. Ancak mevcut fiyatla sadece 386 milyon dolar değerinde. Ethereum blok zincirinde bulunan ve likidite teşvikleri için kullanılan 371 milyon UST yakılacak.”

  13 Mayıs Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Altcoinlerde peş peşe yaşanan satış baskısının ardından pozitif sinyaller gelmeye başladı. Lider kripto para birimi BTC’de görülen olumlu sinyallerin ardından 13 Mayıs Cuma gününde altcoinler toparlandı. BNB, XRP ve SOL coinlerde yüzde 10 civarında artış görülürken SOL coin yüzde 12.12 artarak yatırımcılarını sevindirdi. 

  Kripto para piyasasındaki sert düzeltme sonrası milyarderler listesine güncelleme geldi. Bloomberg’in haberine göre, Milyarderler endeksi yaşanan düşüşte kripto para milyarderlerinin son durumunu gözler önüne serdi. BTC ve kripto para piyasasındaki düşüşten en çok etkilenen isim Coinbase CEO’su Brian Armstrong oldu. 

  Brian Armstrong, 2.2 milyar dolar kaybederken Binance CEO’su CZ de servetinde büyük kayıp yaşadı. CZ ve Armstrong dışında başka bir kripto borsası olan Gemini’nin kurucuları Tyler ve Cameron Winklevoss’lar da yüzde 40’lık bir kayıp yaşayarak servetlerinin yaklaşık 2,1 milyar dolarını kaybetti.

  14 Mayıs Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında risk iştahının yeniden yükselmesiyle popüler altcoinlerdeki yükseliş hareketi devam etti. Hafta sonuna gelindiğinde BNB, XRP ve DOGE fiyatlarında yatay seyir takip edilirken SOL coin değer kazanmaya devam etti. 14 Mayıs Cumartesi gününde en çok kazandıran popüler altcoin yüzde 7.14 yükselişle SOL coin oldu. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Terra ekosisteminin arkasındaki şirket Terraform Labs, 7603700 blok numarasında durdurulan ağın yeniden başlatıldığını bildirdi. Terraform’dan yapılan açıklamada Terra fiyatının çok düşmesiyle birlikte ağa düzenlenebilecek saldırı maliyetlerinin azaltılması hedeflendi.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği Michael van de Poppe, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dışında altcoinlere dair önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü analist, 6 dolara kadar gerileyen Chainlink (LINK) fiyatının resmen hayatta bir kere gelecek bir fırsat olduğunu söyledi. Bunun ardından LINK coin yatırımları hız kazandı. 

  15 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasasını etkileyen olumlu haberler peş peşe geldi. Böylelikle yükseliş hareketini başlatan popüler altcoinlerde ADA ve SOL coin yüzde 10’dan fazla artarak yatırımcılarını sevindirdi. DOGE ve BNB fiyatlarındaki yükseliş ise beklentilerin altında kaldı. 

  Algoritmik stablecoin USDD’nin dağıtıcısı TRON DAO Reserve, değer koruma amaçlı yeni bir hamle yaptı. DAO, ortalama olarak 0.982 dolar fiyattan 100 milyon Tether (USDT) satın aldıklarını açıkladı. DAO’ya sadece 98.2 milyon dolar ödeyerek yaptığı bu hamle ile USDD değerini korumayı başardı. 

  USDC stablecoininin arkasındaki teknoloji şirketi Circle, geçen hafta 8.4 milyar USDC tokeni mint ettiğini ve 6.7 milyar USDC tokenini ise yaktığını duyurdu. Şirket geçen sene boyunca toplamda 99.3 milyar USDC mint etmiş, 61.1 milyar USDC ise yakmıştı. Bu hamleler altcoin basınında geniş yankı buldu. 

  16 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde popüler altcoin fiyatlarını olumsuz etkileyen düşüş hareketi hız kazandı. BNB, XRP ve DOGE fiyatlarındaki kayıplar yüzde 5 civarında görülürken, SOL coindeki volatilite arttı. 16 Mayıs Pazartesi gününde SOL coin yüzde 8.56 kayıpla yatırımcılarına bir kez daha korku dolu anlar yaşattı. 

  Deneyimli kripto para analisti Michael van de Poppe, altcoin yatırımcılarını yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Ethereum’un en güçlü rakibi Cardano (ADA) ve Polygon (MATIC) fiyatlarına değinen analist, düşüşe devam eden bu altcoinlerde destekten sıçrama beklediğini söyledi. 

  “DOGE için de yükselme zamanı.” diyen ünlü kripto para analisti, yatırımcıları heyecanlandıran açıklamalarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Piyasadaki pozitif sinyalleri takip eden altcoin yatırımcıları DOGE satın almaya devam ederken DOGE satış baskısını yenmekte zorluk yşaadı.  

  17 Mayıs Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında toparlanma sinyallerinin takip edildiği 17 Mayıs Salı gününde yatırımcıların yüzü güldü. Son dönemde sert satışlar yaşayan altcoinlerde kademeli yükseliş devam etti. BNB, XRP, ADA ve DOGE fiyatlarındaki yükseliş yüzde 3 civarında kalırken SOL coin yüzde 6.36 oranında değer kazandı. 

  Kripto para sektörünün ünlü ismi Changpeng Zhao, son paylaşımında “Muhtemelen işlemlerden gelen komisyon ücretleri nedeniyle biraz UST’miz var ve şimdi değeri sıfıra yakın. Bu aklımda olan bir şey değildi. Önceliğimiz kullanıcılarımız.” ifadelerini kullandı. Dev borsa Binance CEO’sunun bu açıklamaları kripto para topluluğunun dikkatinden kaçmadı. 

  Toplam piyasa değerine göre en büyük 8. kripto para birimi Solana (SOL) son dönede darbe üzerine darbe aldı. SOL coin fiyatı 53 dolara kadar gerilerken buna sebep olarak LUNA krizi gösterildi. Böylelikle Solana ekosistemindeki merkeziyetsiz uygulamaların (dApps) yeni dip noktalara düşmesi nedeniyle ciddi kayıplar yaşandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle