Kripto Para

Kurumsal ilgi büyüyor! Palantir’den BTC adımı

  Kurumsal şirketlerin Bitcoin’e (BTC) duyduğu ilgi yaz ayları yaklaşırken yeniden artmaya başladı. Bu kez de dev veri analiz şirketi Palantir Bitcoin’e yeşil ışık yaktı. Şirket, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye hazırlanıyor. Ayrıca şirket Bitcoin’i bilançosuna ekleme görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bir kurumsal şirket tarafından ilk kez 2020 yılının ikinci yarısında satın alındı. İlk adımı dev yazılım şirketi MicroStrategy attı. Bu adımdan sonra kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırım işlemleri hızlandı ve bu alandaki ilgi giderek büyüdü. Birçok kurumsal şirketin Bitcoin yatırımından sonra bu kez de benzer ve daha kapsamlı bir Bitcoin hamlesi dev veri analiz şirketi Palantir’den geldi. Palantir, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye hazırlanıyor. Ayrıca şirket, Bitcoin’i bilançosuna ekleme görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu.

  Palantir Rezervlere BTC Ekleme Konusunda “Kesinlikle Masada”

  Milyarder yatırımcı Peter Thiel tarafından kurulan analiz şirketi Palantir, CNBC raporuna göre 2021 yılı ilk çeyrek bilançosunun açıklandığı esnada, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini açıkladı. MicroStrategy ve Tesla gibi dev şirketlerin Bitcoin konusunda izlediği yolu izleyecek olan Palantir bünyesindeki yetkili isimler, şirket rezervlerine BTC ekleme konusunda kesinlikle masada olduklarını ifade etti. Palantir şirketinin yatırımlar için rezervlerinde 2 milyardan dolardan fazla nakit bulunduğu belirtildi.

  Kurumsalların Bitcoin İlgisi Büyüyor

  Dev yazılım şirketi MicroStrategy, ilk kez Bitcoin yatırımı yapan kurumsal şirket oldu. 2020 yılından bu yana BTC alımları gerçekleştiren şirketin rezervlerinde 91 binden fazla Bitcoin bulunuyor. Öte yandan elektrikli otomobil üreticisi, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketi de Şubat 2021 döneminde 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımı ile hızlı ve sert bir başlangıç yaptı. Ardından Tesla yılın ilk çeyreğinde likidite ihtiyacı için 270 milyon dolarlık BTC sattı. Ancak şirketin elinde BTC bulundurmaya devam edeceği düşünülüyor.

  Palantir’in kurucusu Peter Thiel, aynı zamanda dev ödeme platformu PayPal’ın kurucu ortakları arasında yer alıyor. PayPal bünyesindeki Venmo, 20 Nisan tarihinden itibaren Bitcoin, Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) alım-satım işlemlerine başladığını açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle