Kripto Para

İniş ve çıkışlarıyla 1-7 Mart Bitcoin haber özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin, son 1 haftalık düşüşüne son verip yükseliş trendi ile başladığı mart ayında yatırımcısının güzünü güldürmeyi başardı. Bitcoin hızlı yükselişi zaman zaman ufak darbeler yese de BTC boğaları fiyatı psikolojik seviye olarak görülen 50 bin dolar seviyesinin üzerine yeniden çıkarmayı ve burada tutmayı başardı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin fiyatında 1 Mart ile 8 Mart 2021 tarihleri arasında yaşanan değişimlerin yanı sıra BTC yatırımcılarını yakından ilgilendiren piyasa gelişmelerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  1 Mart Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin son 10 gündür düşüş trendine devam ederken fiyatını önemli borsalarda 45 bin dolar direncine kadar düşürmüştü. Bitcoin fiyatındaki bu düşüşün temel sebebi ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell’ın doları destekleyen görüşleri ve uygulanan politikalar olmuştu. Bunların etkisi ile önceki haftayı 10 bin doların üzerinde kayıpla kapatan Bitcoin, 1 Mart gününe hızlı bir giriş yaptı. 

  Piyasada olumlu karşılanan gelişmelerin etkisi ile birlikte BTC fiyatı gün içinde hızlı yükselişini tamamladı. Özellikle MicroStrategy’nin 10 milyon dolarlık Bitcoin alımı yaptığını açıklamasının ardından atağını sürdüren Bitcoin gün içinde en yüksek 49 bin 774 dolara kadar tırmandı. Güne 45 bin 160 dolarda başlayan lider kripto para birimi günü yüzde 9.81 oranında değerleme ile 49 bin 595 dolarda kapadı.

  2 Mart Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında volatil geçen haftanın ikinci gününde, boğaların istediği 50 bin dolar beklentisi karşılanamadı. Bitcoin, ABD merkezli teknoloji ve sanayi borsalarında yaşanan düşüşe paralel bir hareket göstererek gün içinde yüzde 2.36 oranında değer kaybetti. Bitcoin’in 2 Mart Salı günkü performansında en yüksek seviye olarak 50 bin dolar barajı çok kısa bir süreliğine görülse de bu seviyede artan satış baskısı ağır geldi. 

  Gün içinde en düşük 47 bin 100 dolara kadar gerileyen Bitcoin, kripto para piyasasında dünden gelen olumlu havanın devam etmesi ve yükseliş trendini devam ettireceği inancını sürdürdü. Salı gününü kayıpla kapatan Bitcoin fiyatı 48 bin 424 dolarda kaldı. Kripto para uzmanları, Bitcoin fiyatında eski olumlu havanın olmamasını ve Gensler ile Powell gibi isimlerin açıklamalarının büyük önem taşıdığını aktardı.

  3 Mart Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Finans dünyasının önde gelen bankalarından Citi Bank analistleri, Bitcoin’in kritik bir eşikte olduğunu belirten yeni kripto para raporunu yayınladı. Bu raporda Bitcoin’in ya uluslararası ticaret için tercih edilen para birimi haline geleceği ya da zamanla unutulup gücünü kaybedeceği vurgusu yaptı. Bu haberle birlikte güne pozitif görünümle başlayan Bitcoin fiyatı gün içinde en yüksek 52 bin 567 dolara kadar çıkarak yatırımcısını sevindirdi. 

  Kripto para uzmanlarının psikolojik ve finansal açıdan önemli bir baraj olarak nitelendirdiği 50 bin dolar seviyesinin aşılması, Bitcoin boğalarını memnun etti. Lider kripto para biriminde gün içinde en düşük 48 bin 442 dolar seviyelerine kadar geri çekilme yaşanmasına rağmen olumlu görünüm korundu. BTC, 3 Mart Çarşamba gününü yüzde 4’ün üzerinde değer kazancı ile 50 bin 395 dolarda kapamayı başardı. 

  4 Mart Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Oldukça volatil geçen bu haftada yükselişine devam etmesi beklenen Bitcoin bu sefer de ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanlığı için en büyük adayı olarak bilinen Gary Gensler’in sözlerine takıldı. Zaman zaman finans dünyasının önde gelen isimleri tarafından da spekülatif bir varlık olarak değerlendirilen Bitcoin Perşembe gününde yüzde 3.9 oranında değer kaybederek önceki günün kazançlarını geri verdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Gary Gensler, göreve geldiği zaman takım arkadaşları ile ilk olarak kripto paralar üzerinde çalışmalara yoğunlaşacaklarını belirtti. Bu ifadeler Bitcoin konusunda regülasyon endişesini arttırırken, piyasadaki satış baskısı da buna paralel arttı. Lider kripto para birimi günü 48 bin 428 dolarda kapatarak Salı günkü seviyesine tekrar gerilemiş oldu.

  5 Mart Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki ılımlı pozitif havanın devam ettiği Cuma gününde lider kripto para birimi belki de son haftalardaki en hareketsiz günlerinden birini yaşadı. BTC fiyatındaki yüksek volatilite yerini adeta derin bir sessizliğe bıraktı. Bitcoin gün içinde en yüksek 49 bin 429 dolara, en düşük 48 bin 363 dolara ulaşarak durgun bir seyir izledi.

  Bitcoin fiyatındaki bu durgunluğun sebebi, bazı kripto para analiz şirketlerinin Bitcoin’e olan talebin azaldığı yönündeki haberleri oldu. Özellikle Glassnode gibi kripto para veri analiz firmalarının raporları, Bitcoin alımı yapan kurumsal şirketlerin lider kripto para birimine olan ilgisinde azalma meydana geldiğini gösterdi. Kurumsal ve perakende yatırımcılar, ABD dolarının güç kazanmaya başladığı geçen haftadan bu yana, eskisi kadar hızlı olmasa da kademeli olarak Bitcoin alımlarını sürdürdü. BTC grafiğinde Cuma günü yüzde 0.75 pozitif değerleme ile 48 bin 792 kapanış seviyesi görüldü. 

  6 Mart Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Cumartesi günü Bitcoin fiyatındaki durdun görünüm ve yatay seyir devam etti. BTC volatilitesinin düşük yaşandığı bu işlem gününde de BTC fiyatı 24 saat içinde en yüksek 49 bin 191 doları, en düşük de 48 bin 899 doları gördü. Boğa rallisinde günde 10 bin dolara varan değişimler gören Bitcoin piyasasında günlük bin dolarlık fiyat değişimleri perakende yatırımcının da dikkatinden kaçmadı.

  Kripto para uzmanları, Bitcoin fiyatında ABD Merkez Bankası FED ile Hazine Bakanlığı’ndan gelecek açıklamaların izlendiğini belirtti. Bazı analistler, Bitcoin fiyatında yükseliş ivmesinin hızlanması için gün içindeki kapanışların 50 bin dolar üzerinde kalması gerektiğini vurguladı. Lider kripto para birimi 6 Mart Cumartesi gününü de yüzde 0.13 gibi çok düşük kazanç ile 48 bin 855 dolarda kapatarak 50 bin dolar barajını geçme umutlarını sürdürdü. 

  7 Mart Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  JPMorgan Chase analistlerinin yayınladığı Bitcoin ve kripto para raporu, lider kripto para biriminin fiyatında toparlanma görülmesini tetikledi. Uzmanlar, Bitcoin’ yatırım yapan kurumsal firmaların, portföylerinin yüzde 1’i oranında Bitcoin satın almaları halinde, mevcut BTC fiyatının 400 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında olabileceğini kaydetti

  Analistlerin bu açıklamaları ile yine yukarı yönlü bir ivme yaşayan Bitcoin, psikolojik baraj olarak görülen 50 bin doların üzerine çıktı. Gün içinde en fazla 51 bin 453 dolara tırmanan BTC, boğaların yoğun çabası sayesinde yüzde 4.35 değer kazanarak günü 50 bin 982 dolar ile ilk defa bu haftada psikolojik sınırın üzerinde kapamayı başardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle