Kripto Para

İngiliz bankası ve Binance çekişmesine Ripple'da katıldı

  İngiltere merkezli en büyük bankalardan biri olan Barclays, müşterilerinin kredi/banka kartları ile Binance işlemlerini bloke ettiğini duyurdu. Binance borsası, bu karardan birkaç saat sonra Barclays bankasına yönelik bir açıklama yaptı. Ripple CTO’su David Schwartz, bu kararlara ilişkin olarak Barclays bankasını eleştirdi.

  Bilindiği gibi İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan Barclays, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a karşı bir yaptırım kararı aldı. Banka, müşterilerinin kredi/banka kartları ile Binance üzerinde işlem yapmasını engelledi. Banka, müşterilerine yönelik yaptığı açıklamasında, bunu “müşterilerin paralarını güvende tutmak” için yaptığını belirtti. Barclays bankasına Binance’tan yanıt geldi.

  Binance borsası son dönemlerde İngiltere, Kanada, Japonya, Cayman Adaları, Singapur ve Tayland gibi ülkelerde çeşitli inceleme ve yaptırım kararları ile karşı karşıya kaldı. Binance borsasının lisanssız ve izinsiz hizmet verdiğine ilişkin iddialar ile başlatılan incelemeler sonucunca İngiltere’den bir yaptırım kararının gelmesi, Binance’i açıklama yapmaya zorladı. Daha önce de benzer açıklamalarda bulunan Binance borsası, bir kez daha durumun yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu vurguladı. Binance, iş birliği yaptıkları kuruluşlardan bu tür karşılık gördükleri için üzüntü duyduklarını belirtti.

  David Schwartz’ın Açıklamaları

  Kripto para borsalarında dikkatle takip edilen Barclays-Binance gelişmelerine son olarak Ripple CTO’su David Schwartz da katıldı. Ünlü CTO, Barclays bankasının hamlesine sert tepki gösterdi. David Schwartz konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki bankalar, sizin özel olarak paranızı göndermek istediğiniz yere, kendi paranızı göndermenize izin vermiyor ve sizin paranızı ‘güvende’ tutuyor. Diğer yandan devletler de sizin finansal aracı olmadan işlem yapmasını git gide zorlaştırıyor. Aslında nakit savaşı, insanların harcamaları üzerinde değişmez bir güç olan aracı kurumları kullanmaya zorlamak üzerine kuruludur.”

  Schwartz’ın Çözüm Yöntemi

  Schwartz, bir kullanıcısının “Sende böyle bir güç olsa ne yapardın?” sorusuna da dikkat çekici bir yanıt verdi. Ünlü CTO bununla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

  “Çok büyük ihtimalle bir hamle olmasa bile benim yapacağım şey, finansal kurumların işlemleri ya da müşteri taleplerini engellemelerini yasaklamak olurdu. Eğer devlet bizi finansal kurumları kullanmaya zorluyorsa, finansal kurumları da bize hizmet etmeye zorlamalıdır.”

  Barclays-Binance arasındaki hamlelere ilişkin olarak da Schwartz, bankanın bir suçu olmadığını belirtti ve bankayı bu kararları almaya itenin devlet yaptırımları olduğunun altını çizdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle