Kripto paralardaki volatiliteye çözüm stablecoinler mi?

  Kripto para sektöründeki yüksek fiyat hareketlilik sorunlarına çözüm için stablecoinler önerisi ortaya atıldı. Merkez bankaları tarafından kontrol edilen bu dijital paralar çözüm olabilir mi?

  Kripto para piyasasındaki yüksek fiyat volatilitesi, genellikle istikrarlı ve güvenilir para birimlerinin özelliklerinden sayılmıyor. Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinde yüksek fiyat dalgalanmaları da bu sebeple çok görülüyor. Piyasa değeri bakımından en değerli kripto para olan Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalara yeni bir çözüm aranıyor.

  BTC yatırımı konusunda en büyük eleştirilerden biri de düzensiz fiyat hareketleri olarak görülüyor. Her ne kadar kurumsal ve perakende yatırımcılar bu özelliği göz ardı ederek yatırım yapsalar da merkez bankaları bu riski alamıyor. Ayrıca hükümetler de Bitcoin fiyatındaki bu yüksek volatilite sebebiyle kripto paralara sıcak bakamıyor.

  Stablecoin Çözümü İşe Yarar Mı?

  Bir para biriminin istikrar gösterebilmesi için kullanıcı ve yatırımcıların alım gücüne zarar vermemesi gerekir. Kripto para dünyasında son dönemde adını sık sık duymaya başladığımız Stablecoinlerin ortaya çıkmasındaki temel sebep de bu şekilde gösteriliyor. Enflasyon oranının harcamayı teşvik edecek şekilde belirlenebilmesi için stablecoinlerin kullanımı öne çıkıyor.

  Bilinen üç tip stablecoin olsa da kripto para tabanlı stablecoinler gündemdeki önemini sürdürüyor. Piyasadaki kripto paraları dayanak varlık olarak kullanan bu paralar, volatiliteye uyum sağlamaları için genelde değeri yüksek olan kripto paralar olarak tercih ediliyor. Örnek olarak Stablecoin olan MakerDAO, bu kategoriye giriyor.

  Volatilite Sorununa Çözüm Olarak Stablecoinler

  Volatilite sorunu için özellikle üzerinde durulan fiat/emtia tabanlı stablecoin’ler, merkez bankalarının kontrolündeki para birimleri veya altın gibi emtiaların fiyatlarına sabittir. Ancak bu durumda bile dayanak varlıkta görülebilecek bir fiyat hareketi, stablecoin üzerinde etkili olabiliyor. 

  Ayrıca devletlerin bastığı ve merkez bankalarının denetimindeki dolar, euro gibi para birimleri kripto paralara kıyasla daha düşük fiyat volatilitesi gösteriyor. İşte bu sebeple stablecoinlerin kripto para piyasasındaki eleştirilerin kaynağı olan yüksek volatilite sorununa çözüm olabilecekleri düşünülüyor. Dayanak varlık üzerinden sabit kripto paraların önümüzdeki dönemde kullanımının artması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle