Kripto Para

Joe Biden’ın sunduğu teklifte “kripto vergisi” detayı!

  ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’ye 2023 mali yılı için 5,8 trilyon dolarlık bütçeyi sundu. Bütçede askeri harcamaların rekor seviyelere çıktığı dikkat çekerken, kripto paralarla ilgili çeşitli sinyaller de dikkat çekti. ABD yönetimi, önümüzdeki 10 yılda kripto para vergilerinden 10 milyar dolar daha fazla gelir sağlamayı planlıyor.

  Kripto paralara yaklaşım konusunda, piyasaların hızla büyüdüğü 2021 yılında somut adımlar atmayan ABD, son dönemlerde ise bu alana yönelik çalışmalarını hızlandırarak dikkatleri çekmeye başladı. Kripto paraların yasal bir düzenleme ile ele alınması konusunda çalışmalarını hızlandıran ABD’de, kripto paralar bir kez daha gündeme geldi. ABD Başkanı Joe Biden, 2023 mali yılı için 5,8 trilyon dolarlık bütçeyi Kongre’ye sundu. Devasa askeri harcamaların yer aldığı bütçede kripto para detayı da dikkat çekti. ABD 10 yılda, kripto vergilerinden 10 milyar dolar daha fazla gelir elde etmeyi planlıyor.

  Kripto Vergilerinden Ek Gelir Planlanıyor

  Biden tarafından sunulan bütçe teklifinde kripto para detayı dikkat çekti. Söz konusu öngörüde, Beyaz Saray yönetiminin dijital varlıklar ile ilgili olarak mevcut sistemde var olan yasaları modernize etmek istediği belirtildi. Öte yandan teklifte, bu modernize değişimin içinde, özellikle yeni bir vergi beyan kuralının olacağı belirtildi. Söz konusu değişim ile Beyaz Saray, kripto para vergilerinden 10 milyar dolarlık bir yeni gelir oluşturmayı hedefliyor.

  Fidye Yazılım Saldırıları İçin Ek Bütçe Ayrıldı

  Biden tarafından sunulan bütçe teklifinde vergi kurallarında uygulanması planlanan değişikliklerin yanı sıra bütçeye 52 milyar dolarlık “ekstra fon” ayrılmış olması da dikkat çekiyor. Adalet Bakanlığı için ayrılan bu fon ile bakanlığın, fidye yazılım saldırılarına karşı mücadele vermesi ve bu alanda daha fazla ajansın görev alması planlıyor. Bu alanda görev alacak olan kişiler, ayrılan bütçe ile eğitilecek ve özellikle de kripto paraların kötü amaçlı kullanımına karşı çalışacaklar.

  Hazine Bakanlığı da Finansal Stratejik Planını Duyurdu

  Biden’ın sunduğu bütçe teklifinin yanı sıra ABD’de, Hazine Bakanlığı da önümüzdeki 4 yıl için hazırlamış olduğu stratejik finansal planını duyurdu. Paylaşılan plana göre ABD’de Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC), önümüzdeki yıllarda finansal istikrara olumsuz şekilde etki edebilecek 2 unsur belirledi. Bu unsurlar ise “iklim değişikliği” ve “dijital varlıklar” olarak belirtildi. Yayımlanan bu plana göre Hazine Bakanlığı, FSOC’nin yetkilerini bu alanlarda artıracak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle