Kripto Para

Hindistan Merkez Bankası’ndan dijital rupi hamlesi

  Pek çok ülkede merkez bankalarının dijital merkez bankası para birimi (CBDC) çalışmaları hız kazanırken, Hindistan Merkez Bankası’ndan da önemli bir hamle geldi. Dijital rupi çıkarmayı düşünen bankanın bu yöndeki çalışmaları dikkat çekti…

  Hindistan Merkez Bankası (RBI), ülkede dijital rupi çıkarmak için düğmeye bastı. Dijital rupinin günlük hayattaki kullanıma kademeli olarak sokulacağı ve halka sunulacağı düşünülüyor. Yetkililer ayrıca dijital rupi konusunda önemli kararlar almaya hazırlanıyor. 

  Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı T Rabi Sankar, dijital rupi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Belirli bir zaman söylemese de Sankar, gelecek bir tarihte dijital rupinin kullanımda olacağına inanıyor. CBDC’nin Hindistan’a ödeme sistemleri konusunda çok büyük avantajlar sunacağı düşünülüyor.

  Dijital Rupi Çalışmaları Sürüyor

  RBI Başkan Yardımcısı T Rabi Sankar’a göre, dijital rupi sayesinde Hindistan’ın ödeme sistemlerinde lider olması mümkün görülüyor. Kademeli olarak kullanıma sunulması planlanan dijital rupi hakkında şu ifadelere yer verildi: “Her fikir zamanını beklemek zorundadır. Belki de CBDC zamanı yakındır. Hindistan’ın CBDC’si yönünde ilerlerken, Hindistan’ın ödeme sistemlerindeki liderlik konumunu koruyacak gerekli adımları atmak RBI’nin çabası olacaktır.”

  Hindistan’ın kripto pazarındaki duruşu çelişkili görülse de dijital rupi çalışmalarının hız kazandığı biliniyor. Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, daha önce kripto para varlıkları hakkında atılması gereken gerekli adımlara dikkat çekmişti. Bu açıklama kripto para birimlerinin diğer ülkelerde yasal olarak kullanılmadığı dönemde yapılmıştı. 

  Hindistan Kripto Para Konusunda Kararsız

  Son dönemde Hindistan’da kripto para düzenlemesinin hükümet tarafından alınmasına dair tartışmalar dikkat çekti. Öte yandan Hindistan Merkez Bankası’nın bankalara kripto para işlemlerini durdurma konusunda baskı uygulaması da kafaları karıştırdı. 

  RBI tarafından ülkedeki bankalara kripto para yasağı getirilirken, Yüksek Mahkemeye kadar giden bu emir daha sonra reddedildi. Hindistan meclisinin yakın zamanda muson oturumu yaparak ülkedeki kripto para kullanımı konusunda net bir adım atması bekleniyor. Hintli kripto para yatırımcıları dışında kripto para destekçileri de bu mecliste alınacak karara odaklandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle