Kripto Para

Hindistan, BTC’yi yasal para birimi olarak tanır mı?

  Son dönemlerde meclise sunulan öneriler ile kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağı konularında gündeme gelen Hindistan’da, bu kez de “Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olup olmayacağı” konusu gündeme geldi. Hindistan Maliye Bakanı, böyle bir planlarının olmadığını ifade etti.

  Kripto para adaptasyonunun hızla arttığı, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’da kripto paralar genel çerçevede bir süredir gündeme geliyor. Geçtiğimiz hafta Hindistan’ın ikili parlamento sistemindeki alt meclise sunulan yasa tasarısının kripto paraları yasaklayacağı söylentileri, ülkede kripto para birimlerinde ani düşüşlere neden olmuştu. Ancak daha sonra gelen bilgilerde Hindistan’da kripto paraların yasaklanmasından ziyade, genel bir düzenlemeye tabi olacağı iddiaları yer almıştı. Hindistan, bir kez daha kripto paralarla ilgili bir gelişme ile gündeme geldi.

  Hindistan’da “BTC’nin Yasal Para Birimi Olması” Önerisi Gündemde Değil

  Hindistan’ın, El Salvador’un izinden gidip gitmeyeceği konusu uzun süredir tartışma konusuydu. Hindistan’ın da tıpkı El Salvador gibi Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak ilan edip etmeyeceği konusuna, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman net bir yanıt verdi. Pazartesi günü konuya ilişkin olarak konuşan Sitharaman, böyle bir planlarının olmadığını ifade etti. Finansal konulara değinen bakan, Bitcoin sorusunu es geçmedi ve ülkede Bitcoin’in yasal para birimi olup olmayacağına dair bir planlarının olmadığını söyledi.

  Hindistan’da Kripto Paralar Yasaklanacak Mı?

  Bitcoin’in yasal para birimi olarak tanınma önerisi olmadığını ifade eden Sitharaman, ayrıca meclisin Bitcoin işlemleri ile ilgili veri toplamadığını da belirtti. Hatırlanacağı üzere Hindistan’da birkaç kripto paranın dışında tüm kripto varlıkların yasaklanacağı iddia edilmişti. Ancak yerel medya kuruluşları bu iddiaların asılsız olduğunu ve yasaklamalar yerine birtakım yasal düzenleme planları olduğunu açıklamıştı. Ayrıca yerel medyada konuya ilişkin olarak, kripto paraların kötü niyetli kullanımlarını önleme amacıyla bir mekanizma oluşturma adımı atılacağı da belirtilmişti.

  Kripto Para Alanındaki Regülasyon Belirsizlikleri

  Kripto paralara yönelik yasal düzenleme adımları, dünyanın birçok noktasında hala belirsizliğini koruyor. Dünyanın bu alanda yakından takip ettiği ABD’de, şu an için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) kurumları ön plana çıkıyor. Ancak ABD’de de henüz bu konuya ilişkin bir netlik bulunmuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle