Kripto Para

Güney Kore’nin kripto paralara verdiği süre doldu!

  Güney Kore hükümetinin belirlediği süre doldu. Kripto para borsaları düzenlemeleri için verilen zaman çerçevesinde yatırımcılar ve piyasalar artık bu yeni kurallarla şekilleniyor. Bir çok borsa kapatılma riski ile karşı karşıya kaldı. Uzak Doğu’nun teknoloji ülkesi zorunlu olarak belirttiği düzenlemelere uyum sağlayamayan borsaları sıkıntılı günler bekliyor.

  Güney Kore merkezli 66 kripto para borsasından 29’u zorunlu olarak getirilen düzenlemeler uyum için son tarih olarak belirlenen 24 Eylül günü tarihi bir koşuşturmaca yaşadı. Bu koşuşturmacanın ardından şimdi ülkedeki kripto para piyasaları pazarının hakimi 4 büyük olarak adlandırılan en büyük 4 kripto para borsası şirketinin etrafında şekillenecek gibi duruyor.

  4 Borsa Uyum Sağladı

  Güney Kore’nin getirdiği yeni düzenlemelere göre, ülkede alım satım işlemlerine açık olan kripto para borsalarının, Güney Kore'nin yerel ticari bankaları ile bir şekilde ortaklık kurması gerekiyor. Bu yeni düzenlemeye göre ise Güney Kore’deki kripto para borsalarından sadece 4 tanesi söz konusu düzenlemelere tam olarak uyum sağladı. Upbit, Bithumb, Coinone ver Korbit, söz konusu olan düzenlemeye uyum sağlayan 4 büyükler olarak ortaya çıktı. 

  Başvurular 3 Ayda Değerlendirildi

  Her ne kadar yeni düzenlemelerin arkasının da geleceği görülse de şimdilik bu 4 kripto para borsası söz konusu düzenlemeler uyarak Kore wonu ile kripto para işlemlerine açık hale gelebilecek. Son gün yapılan  başvuruların sonuçlanması ise 3 ay kadar sürebileceği öngörülüyor. Yasa ve kanunlara uyum sağlamanın kripto para borsalarına olan güveni de artıracağını söyleyen analistler Korede yaşanan bu sürecin diğer ülkeleri de etkileyebileceğini vurguluyor.

  Bazı Borsalar Lisans alamadı

  Bu sırada aralarında dünya çapında tanınmış ve ülkemizde de faaliyet gösteren bazı borsalar bu düzenlemeye ayak  uyduramadı. GOPAX, Gdac ve Huobi Korea gibi bazı borsa şirketleri yerel bir ticari banka  ile ortaklık kurma konusunda başarısız oldu. Bu nedenle bu borsalara sadece kripto paralar ile ticaret hizmet yetkisi veriliyor. Bu borsalardan kripto paralar fiyat olarak paraya çevrilemiyor. Bu düzenleme kapsamında lisanslarını alamayan borsalar ile ilerleyen günlerde kapatılma riski ile karşı karşıya kalacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle