Kripto Para

BTC’yi resmi para birimi yapan El Salvador’dan şok veriler!

  Bitcoin yatırımcılarının ilgi ile takip ettiği konulardan birisi El Salvador'un Bitcoin resmi para birimi olarak kabul etmesinin ardından halkın verdiği tepkiler. Devlet kademesinin kongreden yasayı geçirerek onaylamasının ardından halk arasında benimsenmesinin uzun süreceği yönünde yorumlar yapılmıştı. 

  Bitcoin’in günlük hayatta kullanımına ilişkin olarak yaygınlaştırma politikası izleyen El Salvador hükümeti ve Devlet Başkanı Nayib Bukele, BTC cüzdanına kimlik numaraları ile üye olan herkese 30 dolar değerinde BTC yatırılacağını duyurmuştu. Tüm Dünya bu gelişmeleri ilk olması sebebi ile ilgi ile takip ederken, karar sonrasıda BTC karşıtları tarafından halkın fikrinin sorulmaması protestolara neden olmuş ve Bitcoin ATM’leri ateşe verilmişti.

  Madencilikte Başladı

  Tüm bu olayların ardında geçen günlerde yeni bir tesis fotoğrafı paylaşan devlet başkanı, BTC üretimi için volkan enerjisi ile çalışan bir maden tesisi kurduklarını ilan etti. Bu paylaşımla beraber kripto para piyasalarının gözü tekrar Orta Amerikanın küçük ülkesine çevrildi. Bugün ise yeni bir gelişme yaşandı. Devlet Başkanı Nayib Bukele Bitcoin’in ülkede resmi para birimi olmasından sonra oluşan verileri kamuoyu ile paylaştı.

  2.7 Milyon Kişi Kullanıyor

  7 Eylül’den bu yana ülkede resmi olarak kullanılan ve her türlü ödeme biçiminde yer alan lider kripto para biriminin paylaşılan verilerle beraber halk tarafından da benimsenmeye başlandığı görülüyor. Resmi twitter hesabından ülkesindeki BTC kullanımına ilişkin verileri paylaşan başkan, Bitcoin cüzdanlarını 2.7 milyon kişinin kullandığını duyurdu. Ayrıca her dakika 180 yeni kullanıcının dah BTC cüzdanı sahibi olduğunu açıkladı. Her gün ise toplamda 1 milyon dolarlık havale işlemlerinin BTC aracılığı ile yapıldığını ifade etti. 

  Eleştiriler Devam Ediyor

  Paylaşılan tweetin altına bazı kullanıcılar BTC cüzdanı Chivo'nun bazı altyapı sorunlarından şikayet etti. Yoğunlukların olduğu zamanlarda işlemlerin aksadığını paylaşan El Salvador vatandaşları devlet başkanından konuyla ilgilenmesini istedi. Bazı vatandaşlar ise hala BTC kullanımına karşı çıkarak bu durumun ülke ekonomisinde sıkıntılar doğuracağı görüşünde. Protestoların sona ermesine rağmen kişisel karar olarak BTC kullanmayı reddedenlerin sayısı da az değil. Paylaşılan verilerde ise kurumsal ve kişisel kullanıcıların ayrımlarınının yapılmaması ise net bir bilgi akışının önüne geçti olarak yorumlandı

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle