Kripto Para

Rusya’nın kripto tavrı git gide sertleşiyor!

  Son dönemlerde kripto para piyasalarında daha otoriter bir tavır takınmaya başlayan Rusya’da, kripto para karşıtı söylemler artıyor. Rusya Merkez Bankası, son açıklamasında git gide daha fazla Rus vatandaşın Bitcoin (BTC) yatırımı yapmaya başladığını ve bu durumdan endişe duyduklarını belirtti.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok ciddi oranlarda büyüme elde etti. Bu büyüme karşısında birçok ülke, kripto paralara karşı tavrını şekillendirmeye başladı. Örneğin kripto paralar konusunda son dönemdeki açık örneklerle Çin, tamamen karşı olduğunu ortaya koydu. Öte yandan El Salvador Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi ilan ederek bu alanda en pozitif tutumu sergiledi. ABD ve Rusya gibi ülkeler ise bu alana mesafeli yaklaşmayı tercih etti. Ancak son dönemlerde Rusya da kripto paralara karşı olan tavrını git gide sertleştirmeye başladı.

  Kripto paralar konusunda, daha önce de devlet çatısı altında çalışanlara yönelik sert tutumlar sergileyen Rusya, bu konuda artık daha geniş sınırlarda hareket etmeye başladı. Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov, 11 Ağustos günü bir röportaj verdi. Shvetsov, söz konusu röportajında otoritenin kripto para yatırımları konusundaki endişesini dile getirdi. Bu konuda endişeli olduklarını ifade eden Shvetsov, yatırımcılar tarafından algılanan kayıp riski konusunda da ayrıca bir uyarıda bulundu.

  Shvetsov, Kripto Yatırımlarını “Tuzak” Olarak İsimlendirdi

  Çarşamba günü verdiği röportajında, Rusya Merkez Bankası’nın kripto para yatırımları konusundaki endişelerini dile getiren Shvetsov, kripto para yatırımcılarının büyük bir kayıp riskiyle karşı karşıya olduklarını iddia etti. Shvetsov, artık Rus vatandaşların git gide artan şekilde paralarını alternatif finans araçlarına yatırdığını ifade etti ve bu alternatif yatırım araçlarını “teknolojik finansal para tuzakları” olarak isimlendirdi.

  “BTC Almak Mayın Tarlasına Girmeye Benzer”

  Kripto varlıkların çok büyük bir kayıp riski barındırmasına rağmen vatandaşların Bitcoin (BTC) almak için gayrimenkullerini dahi satmaktan çekinmediğini ifade eden Shvetsov “Bitcoin almak bir kişinin mayın tarlasına girmesi ve kendisinden başka güvenecek kimsenin olmamasına eşdeğer bir durumdur. Herhangi bir güvenliği yoktur ve kimse onu koruyamaz” sözlerini dile getirdi. Yatırımcıları uyaran Shvetsov, röportajında Merkez Bankası’nın ya da hükümetin, kripto para yatırımcılarının kayıplarından sorumlu tutulamayacağını da hatırlattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle