Kripto Para

IBM’den devrim niteliğinde NFT adımı

  Bilişim teknolojisi devi IBM ve patent pazar yeri IPwe, patentleri NFT’ye (non-fungible-token) dönüştürmeyi planlıyor. 20 Nisan tarihinde yapılan açıklamaya göre IBM, bu alanda IPwe ile birlikte çalışmaya başlayacak.

  Kripto para piyasalarının popülaritesi son aylarda tahmin edilemez noktalara ulaştı. Özellikle Bitcoin’in (BTC) rekorlar kırması ile birlikte dünyanın dört bir yanından insanlar kripto para piyasalarına adım atmaya başladı. Kripto paraların 2021 yılında bu kadar hızlı şekilde benimsenmesi, piyasaların uzandığı birçok alanı da pozitif yönde etkiledi.

  Kripto paralara duyulan ilgi, 2021 yılında kendisini NFT (non-fungible-token) sektöründe de göstermeye başladı. Herhangi bir nesnenin dijitale dönüştürülerek koleksiyon parçası haline getirildiği NFT ürünler, kripto varlıkların sanat eserleri gibi değerlendiriliyor. Bu nedenle özellikle ünlü isimler, NFT sektörüne yoğun şekilde adım atmaya başladı. Kripto paralara duyulan ilginin bir bölümü 2021 yılında NFT sektörüne de yansıdı.

  IBM ve IPwe Patentleri NFT’ye Dönüştürecek

  NFT sektörüne duyulan ilgi artış göstermeye devam ederken, bir NFT adımı da bilişim teknolojisi devi IBM’den geldi. 20 Nisan tarihindeki basın açıklamasında IBM; patentleri token haline getirmek, alım-satım ve transfer işlemlerini daha da kolaylaştırmak için patent pazar yeri IPwe ile birlikte çalışacaklarını duyurdu. Yani IBM ve IPwe, patentleri NFT’ye dönüştürmek adına kolları sıvamaya başladı.

  IBM, atacakları NFT adımı ile karmaşık bürokratik süreçleri aradan çıkarmayı amaçlıyor. Bu süreçlere gerek kalmadan, güvenli ve hızlı bir şekilde patent sahipliği aktarımını mümkün hale getirmeyi planlayan IBM, böylelikle pazar içindeki anlaşmazlıkların da sonlanacağını düşünüyor. Ancak IBM’in adım attığı projenin küresel çapta kullanılabilmesi için aşılması gereken birçok yasal engel bulunuyor.

  Söz konusu NFT’ler, IBM Blockchain ile desteklenen IPwe platformunda depolanacak. IPwe NFT denemelerine yılın 3. çeyreğinde başlamayı hedefliyor.

  IPwe CEO’su: “Küçük İşletmeler İçin Devrim”

  IPwe CEO’su Erich Spangenberg, atılacak olan adımla ilgili açıklamada bulundu. CEO, patent sahiplerine özgü hakların token haline getirilmesinin, özellikle de küçük işletmeler için devrim olacağını ifade etti.

  Erich Spangenberg, sektörde “Patent trolü” olarak anılıyor. Ünlü CEO, bugüne kadar patent yasası istismarlarından ve yasal boşluklardan ciddi kazançlar elde etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle