Kripto Para

Biden’dan Putin’e “siber saldırı” uyarısı!

  Son dönemlerde sık sık fidye yazılım saldırıları ile anılan ABD, bu konuya ilişkin olarak Rusya’ya bir uyarı gönderdi. ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu siber saldırılarla ilgili olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Putin’i uyardığını dile getirdi.

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde özellikle ABD, siber saldırılar ile gündeme geldi. ABD’de peş peşe yapılan fidye yazılım saldırıları, bu konuda daha önce de ABD Başkanı Joe Biden’ı harekete geçirmişti. ABD, söz konusu siber saldırılarda Rusya’yı sorumlu tutmuş, saldırıları üstlenen hack grubu da Rusça açıklamalarda bulunmuştu. Daha önce bu konuyu masaya yatıran Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ikilisi, bir kez daha siber saldırıları konuştu. Biden, Putin ile yaptığı görüşmede siber saldırılar konusunda Putin’i uyardığını dile getirdi.

  Joe Biden’ın Açıklamaları

  New York Times haberine göre ABD Başkanı Joe Biden, siber saldırılar konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i uyardı. Habere göre Biden, şu ifadelere yer verdi:

  “Amerika Birleşik Devletleri’ne Rusya topraklarından bir fidye yazılım saldırısı geldiğinde, devlet tarafından desteklenmiyor olsa bile, bunun kim olduğu konusunda harekete geçmeleri için yeterli bilgiyi verirsek harekete geçmelerini beklediğimizi ona açıkça ilettim.”

  Daha önce ABD’de Colonial Pipeline’a karşı yapılan fidye yazılım saldırısında, FBI verilen 75 Bitcoin’in (BTC) 63,7’sini kurtarmıştı. Ancak Biden’ın konuya yaklaşım şekli, söz konusu olası saldırılara doğrudan müdahale etmek istediklerini işaret ediyor. Biden, benzer saldırıların sonuçları, yaptırımlarının olacağını da ifade etti.

  ABD ve Fidye Yazılım Saldırıları

  Fidye yazılım saldırılarına ilişkin gündeme getirilen değerlendirmeler ve yorumlar, son olarak ABD’de birçok teknoloji şirketine yönelik gerçekleştirilen siber saldırılardan sonra gündeme getirildi. Söz konusu saldırının 70 milyon dolar boyutunda olduğu ve 200’den fazla bilgi teknoloji şirketini etkilediği bilgisi medyaya yansıdı.

  Öte yandan Colonial Pipeline gibi yüksek profilli bir şirket de dahil olmak üzere, yakın geçmişte ABD’de yine fidye yazılım saldırıları görülmüştü. Bu saldırıların devamının gelmesi ihtimaline karşı, ABD önlemlerini almaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle