FTX Token (FTT) Nedir Hangi Borsada Var?

  Piyasalarda kısa süre önce ciddi dalgalanmalar yaşayan FTT, özellikle Binance CEO’su CZ ile FTX arasında yaşanan gerilim sonrasında yakın takibe alındı. Hali hazırda belirsizliklerin ve risklerin yüksek olduğu bir piyasada işlem gören FTT, yakın zamanda yaşanan gerilimler sonrasında gündem oldu.

  Peki, nedir bu FTX Token (FTT) projesi, teknik detayları nelerdir gibi soruların yanıtlarını merak edenler için bu yazımızda tüm detaylara ele aldık.  

  FTX Token (FTT) Coin Nedir?

  FTX Token, kripto para türev işlem platformu, kripto para borsası olan FTX’in yerel kripto para birimidir. FTX ise türev kripto para işlemleri için kullanılan bir borsadır. FTX borsasında vadeli kripto işlemlerinde yoğun olarak görülen sorunlarında çözülmesi amacıyla çeşitli hizmetler sunmaktadır.  

  FTX Token (FTT) Projesi ve Whitepaper

  2019 yılında kripto türev işlem platformu FTX, teknik açıdan benzer birçok borsada yaşanan sorunların çözümü için önemli geliştirmeler sunmaktadır. Teknik makalesinde yer alan detaylara göre özellikle ana akım kripto vadeli işlem borsalarında yaşanan birçok problemin çözümü için hayata geçirilmiştir. FTX platformunun arkasında ise söz konusu sorunları yaşayan ve bunları çözmek için kendi platformlarını başlatmaya karar veren, son yılların en büyük kripto para traderlarından oluşan bir ekip bulunmaktadır. İade ödeme, merkezi teminat havuzu, evrensel stablecoin mutabakatları gibi farklı özellikleriyle rakiplerinden ayrılmaktadır. 

  Teknik açıdan beklentileri karşılayan ve öne çıkmayı başaran FTX, iade ödeme konusunda, diğer türev borsalarda yer alan ve ciddi miktarları bulan müşteri fonu, sosyalleştirilmiş kayıp yöntemiyle ele geçirilmiştir. FTX ise ise üç katmanlı tasfiye modelini sunarak bu tür durumların olmasını engellemeyi hedeflemektedir. 

  Şu an için mevcut kripto vadeli işlem borsalarında teminat farklı token cüzdanlarına bölünmektedir. Söz konusu durumda ise pozisyonların tasfiye edilmesini engellediği için traderların işini de zorlaştırmaktadır. FTX türev ürünleri satablecoin’e dayalı olarak önemli işlevsel özellikler sunmaktadır. Bu kapsamda sadece evrensel marjin cüzdanlar ile uyumlu hale getirilmiştir. FTX Token (FTT) projesinin merak ettiğiniz diğer detaylarına ve projenin teknik makalesine:https://ftx.com/ resmi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.  

  FTX Token (FTT) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Sam Bankman – Fried ve Gary Wang tarafından kurulan FTX Token (FTT), kripto türev işlem borsası olarak piyasadaki birçok sorunu çözmeyi hedeflemektedir. FTX CEO’su Sam Bankmam – Fried, FTX kripto türev borsasının kurucu ortağı ve CEO’su olması dışında, Almeda Research CEO’su ve Center for Effective Altruism bünyesinde de önemli görevler üstlenmiştir. 

  Gary Wang ise FTX borsasının kurucu ortağı ve CFO’su olarak öne çıkan isimler arasında yer almaktadır. FTX önemli birçok isim tarafından desteklendiği gibi projenin arkasındaki ekip de dikkat çekmektedir.

  FTX Token (FTT) Kullanım Alanları Neler?

  FTX kısaca türev kripto para işlemleri için kullanılan bir borsadır. Vadeli kripto işlemlerinde görülen sorunları çözmeyi hedeflemektedir. Binance gibi platformda da olduğu gibi FTX’in de yerel kripto para birimi bulunmaktadır. FTT bu platformun yerel kripto para birimi olarak kullanılmaktadır. FTT aynı zamanda ERC – 20 tokenleri ile uyumlu olarak görülen bir tokendir. Kullanım durumları ise oldukça çeşitlidir. 

  FTT kullanım alanları kısaca şöyledir:

  • Kripto para borsasında yapılan ödemem işlemi ücretlerinde indirim almak.
  • Vadeli işlem pozisyonunda teminat olarak kullanmak.
  • Staking işlemleri yapmak.
  • Diğer birçok ödeme ve işlemlerde kullanılması.  

  FTX Token (FTT) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  FTX projesinin ortaya çıkışında mevcut borsalardaki yaşanan birçok sorunu ortadan kaldırılması etkili olmuştur. Bu yönüyle benzersiz bir yapıda olduğu görülecektir. FTX projesinin farklı olmasını sağlayan bu özellikler sayesinde proje kısa sürede başarıya da ulaşmıştır. Bu kapsamda FTX Token (FTT) projesinin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan ve projeyi özel kılan başlıca özellikler şöyledir:

  • Kripto türev işlemlerinde önemli birçok sorunu çözer ve kullanıcılarına kolay işlem gerçekleştirme seçeneği sunar. 
  • FTT sahipleri, varlıkları ile kaldıraçlı pozisyonlar oluşturabilmektedir. 
  • ERC – 20 standartlarında çalışan Ethereum tabanlı bir token olarak FTT geliştirilmiştir. 
  • FTT’nin güvenlik denetimi ise Blockchain Consilium firması tarafından yapılmaktadır. 

  Güncel FTX Token (FTT) Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 FTT fiyatı %ftx-token+try% TL. Döviz cinsinden ise %ftx-token+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, FTX Token 24 saatte %ftx-token+yuzde%.

  FTX Token (FTT) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  FTX Token (FTT) projesinin avantajları kadar bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Özellikler son dönemde yaşanan gerilimler sonrasında FTT ciddi bir dalgalanma yaşamıştır. Kullanım alanlarına ve sağladığı faydalara bakıldığında birçok yönden FTX Token (FTT) avantajlı görülmektedir. Bu kapsamda FTX Token (FTT) projesinin avantajlarından bazıları şöyledir:

  • Ethereum, Solana ve BSC ağında FTT farklı versiyonları ile mevcuttur. 
  • Almeda Research tarafından desteklenmektedir. 
  • FTT aynı zamanda kullanıcılarına vadeli işlemlerde düşük gas ücretinin yanı sıra spreadler elde edilmesine olanak tanır. 
  • İşlem ücretlerinde indirim ve avantajlar sağlamaktadır. 

  FTX Token (FTT) projesinin bazı dezavantajları ise şöyledir:

  • Piyasalardaki belirsizlikler ve yaşanan tartışmalar fiyatında dalgalanmalara neden olmaktadır. 
  • Riskli bir piyasada işlem görmektedir. 
  • Çeşitli siber saldırı ve güvenlik açıkları zaman içinde ortaya çıkabilir.

  FTX Token (FTT) Coin Hangi Borsalarda Var?

  FTX Token (FTT) birçok popüler kripto borsasında listelenmektedir. Bu borsalar üzerinden yatırımcıların güvenli işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. FTT listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance
  • FTX
  • Huobi Global
  • KuCoin

  FTX Token (FTT) Coin Piyasa Bilgileri

  FTX Token (FTT) piyasa verilerine göre maksimum arzı 352 milyon seviyesinin üzerindedir. Kripto piyasalarında yaşanan ciddi geri çekilmeler ve belirsizlik sonrasında fiyat hareketleri de sertleşmiştir. Eylül 2021’de 85 dolar seviyesine kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek değerini görse de bu tarihten sonra dalgalı seyir görülmüştür. Risklerin devam ettiği piyasalarda uzmanların FTX Token (FTT) hakkında merak edilen değerlendirmelerini ve geleceğine dair ipuçlarını analiz sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

  FTX Token (FTT) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Popüler büyük pek çok borsada listelenen FTX Token (FTT) tokeni basit birkaç adımda satın alabilirsiniz. FTX Token (FTT) satın almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • 1. Adım: FTT listelenen borsalardan birine erişim sağlanır ve kayıt işlemleri tamamlanır. 
  • 2. Adım: Hesap onayı sonrasında güvenli ödeme yöntemleri üzerinden para yüklenir. 
  • 3. Adım: USDT, BTC, BUSD gibi çiftler ile alım emri verilir. 
  • 4. Adım: Uyumlu ve güvenilir cüzdanlarda saklanır. 

  Özet Olarak

  Genel çerçevede FTX Token (FTT) ve FTX borsası piyasalarda birçok önemli soruna çözüm üretmektedir. Bu özelliği ile piyasalarda yıldızı parlayan FTX gelecekte de konumunu güçlendirmesi beklenmektedir. Mevcut durumda ise bazı risklerin devam ettiği görülmektedir. Özellikle kısa ve orta vadeli işlemlerde yatırımcısının temkinli davranması gerekecektir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle