Kripto Para

OTC piyasalarda BTC ticareti hızlandı! Boğa habercisi mi?

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı spot piyasada uzun süredir zayıf görünüm sergiliyor. Yatay trende rağmen OTC (Tezgah Üstü Piyasa) verilerine bakıldığında BTC ticaretinin yeniden hareketlenmesi dikkat çekti.

  Lider kripto para birimi BTC son dönemde yükseliş beklentilerine rağmen yatay trendini sürdürüyor. BTC ve kripto paralardaki bu zayıf görünüm, pek çok yatırımcının kripto paralardan ümidini kesmesine yol açtı. Uzmanlar, BTC’nin önümüzdeki günlerde bir kırılım gerçekleşmemesi halinde düşüş trendinin hız kazanabileceğini belirtiyor.

  Spot piyasada bu durum yaşanırken OTC (Tezgah Üstü Piyasa) verileri enteresan sinyaller göstermeye başladı. Kripto paralarda ilginin ve işlem hacminin giderek azaldığı bu dönemde OTC üzerinden gerçekleştirilen BTC alım satımlarında sert artışlar gözlemlendi.

  BTC OTC Ticareti Hızlandı

  OTC piyasalar “Over-The Counter” yani tezgah üstü ticaret anlamına gelir. Bu tür ticaret borsa dışında alıcı ve satıcılar arasında doğrudan yapılan işlemlerdir. Yani alıcı ve satıcı herhangi bir aracı platform kullanmadan ticaretini yapabilir. OTC ticareti günümüzde sadece kripto paralarda değil, hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal varlıkların alım satımında kullanılıyor.

  OTC piyasası da borsalar gibi düzenlemeye dahil olsa da bu işlemler genellikle daha az kısıtlamaya tabi tutulur. Borsadaki işlemlere göre daha az şeffaflık içerdiğinden bazı riskleri vardır. Kripto para zincir üstü veri analiz platformu CryptoQuant, son raporunda BTC’de OTC ticaretinin ciddi oranda artış gösterdiğine dikkat çekti.

  Balinalar El Altından BTC Çeviriyor

  OTC ticaretinin genellikle piyasadaki büyük oyuncular tarafından gerçekleştiğini hatırlatan analistler “İkinci çeyrekten bu yana devam eden fiyat konsolidasyonu döneminde en dikkat çekici veri UTXO sayısıdır. Bu tür davranışlarda (OTC ticaret) bulunabilenler, kurumsallar ya da balinalardır.” ifadelerini kullandı.

  Fiyatın hareket etmemesine rağmen cüzdan aktivitesinin her zamankinden daha aktif olduğunu vurgulayan CryptoQuant şunları söyledi: “Fiyat dalgalanmalarının yüksek olduğu dönemlerde Borsa Rezervi (BTC) yatırma ve çekme işlemlerinin artması doğal olsa da, fiyat hareket etmediğinde, yaklaşık 230 bin BTC’nin çekilmesi OTC ticaretine atfedilebilir. Fiyatın ne zaman yükseleceğini tahmin edemiyoruz, ancak mevcut aralıkta önemli bir değişim gerçekleştiriliyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle